Po razburljivem aprilu, ko je predsednik Trump skoraj vsak dan skrbel za visoka nihanja, je bil tedenski premik indeksa MSCI World v višini 0,26 odstotka minimalen – sploh če upoštevamo, da smo bili še pred nekaj tedni vajeni večodstotnih premikov v enem samem dnevu.
Na ameriških trgih je bila v središču pozornosti vlagateljev še vedno trgovinska politika. V nedeljo zvečer je Bela hiša potrdila, da je bil v Ženevi dosežen trgovinski dogovor s Kitajsko, ki naj bi prispeval k postopnemu odpravljanju carin in zmanjševanju trgovinskega primanjkljaja. Ameriška centralna banka (Fed) je na majski seji obrestne mere ohranila nespremenjene. Odločitev in vsebina izjave Feda sta bili povsem v skladu s pričakovanji, zato večjih premikov na trgih ni povzročila. Poudarili so previdnost in podatkovno odvisnost prihodnjih odločitev, saj so tveganja tako na strani inflacije kot gospodarske rasti ostala prisotna. Donosnost 10-letnih ameriških državnih obveznic se je v luči nekoliko višjih inflacijskih pričakovanj dvignila nad 4,35 odstotka.
V Evropi je med političnimi dogodki izstopala potrditev Friedricha Merza za novega nemškega kanclerja. Trge je najprej šokiralo prvo neuspešno glasovanje, kar je povzročilo takojšen padec cen nemških delnic, vendar pa je bil Merz še isti dan z novim glasovanjem s tesno večino potrjen v bundestagu. Dogajanje je razkrilo napetosti znotraj vladne koalicije in nekoliko ohromilo sentiment v začetku tedna, a so se trgi v nadaljevanju stabilizirali. Nemški DAX se je po ponedeljkovem padcu do konca tedna popravil, vlagatelji pa so pozitivno ocenili Merzeve napovedi o povečanju javnih investicij in fiskalni disciplini. Inflacija v evrskem območju se je v aprilu zadržala pri 2,2 odstotka, kar odpira vrata za potencialno znižanje obrestnih mer v prihodnjih mesecih. Izjave več članov ECB, vključno z de Guindosom, so nakazale pripravljenost za naslednje znižanje že junija, če se trenutni trendi nadaljujejo.
Na Kitajskem so vlagatelji še naprej s pozornostjo spremljali odzive oblasti na trgovinske napetosti z ZDA. Aprilski podatki o izvozu so pokazali 8,1-odstotno rast, kar je bilo nad pričakovanji, vendar pa nižje kot v marcu (12 odstotkov). Trgovinska menjava z ZDA je očitno prizadeta – izvoz v ZDA se je znižal za 21 odstotkov, uvoz pa za 14 odstotkov. Odnosi med Indijo in Pakistanom so se znova zaostrili, kar je privedlo do najresnejšega vojaškega spopada med državama v zadnjih letih. Za vlagatelje je zanimivo dejstvo, da naj bi pakistanski lovec J-10 kitajske izdelave sestrelil tudi vsaj enega rafala (francosko večnamensko bojno letalo najnovejše generacije), kar potrjuje tehnološki napredek kitajske vojaške industrije in hkrati pomeni simbolni udarec evropski obrambni industriji. Cena delnice podjetja Dassault Aviation, ki izdeluje rafale, je upadla za več kot 10 odstotkov, sledile pa so ji tudi delnice drugih evropskih orožarskih podjetij, kot so Kongsberg, Rheinmetall in Leonardo.
Za konec še širši pogled. Po aprilskih padcih se je delniški trg v zadnjih tednih presenetljivo hitro pobral – indeks S&P 500 je od najnižjih vrednosti pridobil že 12 odstotkov (v evrih), na trgih pa že vlada optimizem. Vlagatelji v delnice so dolgoročno deležni višjih donosov v primerjavi z bolj varnimi naložbami, kot so obveznice, vendar zato prevzemajo tudi višje tveganje. Tržne korekcije so naravni del vsakega cikla – pomembno je, da jih vlagatelji razumejo kot priložnost in ne kot signal za umik.