Cinkarna Celje bo letos dosegla bistveno boljše rezultate od načrtovanih. Po načrtih izpred enega leta naj bi se prihodki od prodaje letos povečali za deset odstotkov, na 187 milijonov evrov. Toda kot izhaja iz včeraj objavljene ocene poslovanja, bo predvidoma ustvarila 201,5 milijona evrov prihodkov od prodaje. Še bolj so se ušteli pri načrtovanju čistega dobička: medtem ko je bil načrtovan v višini 4 milijonov evrov, bo letos po ocenah dosežen kar v višini 19,1 milijona evrov. Načrtovano poslovanje je marsikateremu vlagatelju vodilo, ali naj delnice nekega podjetja kupi, če jih že ima v lasti, pa jih bodisi zadrži bodisi proda.
Po pojasnilih Cinkarne Celje se je zahtevna situacija na trgu v prvih mesecih letošnjega leta nadaljevala, v drugem četrtletju pa se je obrnila in rezultirala v povečanju povpraševanja na evropskem trgu. To je bilo posledica povečanja pričakovanj glede odločitve o protidumpinških ukrepih proti pigmentu titanovega dioksida kitajskega porekla. Po ocenah Cinkarne Celje za zadnje četrtletje obstaja velika verjetnost, da bodo prodajne cene na podobnih ravneh, kot so bile v tretjem četrtletju.
Petinska rast prodaje v EU
V prvih devetih mesecih letošnjega leta je Cinkarna Celje ustvarila 153,5 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je bilo za 13 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Ob tem se je izvoz povečal za 15 odstotkov, na 142,6 milijona evrov. K temu je prispevala petinska rast prodaje v državah EU, kjer je celjska družba v obravnavanem obdobju ustvarila 80 odstotkov prodaje. V Sloveniji, kjer je bilo ustvarjenih 7 odstotkov prihodkov od celotne prodaje, je bilo ustvarjenih 9 odstotkov manj prometa, kar je posledica nižjega povpraševanja po praškastih lakih in izpada prodaje zaradi ukinitve poslovne enote metalurgija. Čisti dobiček se je več kot podvojil in je znašal 14,6 milijona evrov. Dodana vrednost na zaposlenega se je na medletni ravni povečala za tretjino, na skoraj 78.000 evrov. Od bilančne vsote v višini 260 milijonov evrov je imela Cinkarna Celje konec septembra le 15 odstotkov dolžniškega kapitala.
Po načrtih bo Cinkarna Celje v prihodnjem letu ustvarila 206,3 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar v primerjavi z ocenjenim v letošnjem letu prestavlja rast za dobra dva odstotka. Načrtovani čisti dobiček naj bi bil za petino manjši od predvidenega v letošnjem letu in naj bi znašal 15,3 milijona evrov. Znižal naj bi se zaradi višjih nabavnih cen nekaterih strateških surovin in energentov ter nižje povprečne cene pigmenta titanovega dioksida, ki je najpomembnejši proizvod Cinkarne Celje.
Na podlagi dividendne politike načrtuje Cinkarna za dividende nameniti polovico čistega izida predhodnega leta. Če izhajamo iz ocenjenega dobička v višini 19,1 milijona evrov in števila delnic, to pomeni, da bodo delničarji prejeli 2,36 evra bruto dividende na delnico. V preteklem letu je Cinkarna Celje delničarjem izplačala dividendo dvakrat. Ker jih v letu 2023 za leto 2022 zaradi prejetih državnih subvencij za energente ni smela izplačati, jih je iz bilančnega dobička za leto 2022 izplačala februarja letos, in sicer v višini 3,2 evra za delnico. Na podlagi lanskoletnega dobička so delničarji junija prejeli še 0,9 evra dividende na delnico.
Država na poti do polovičnega lastništva
Na lanskoletni skupščini so delničarji upravi podelili pooblastilo za nakup lastnih delnic do deset odstotkov vseh delnic, pri čemer nakupna cena delnice ne sme presegati 29 evrov. Pooblastilo je v veljavi do sredine junija, pri čemer ne bo presenečenje, če se bo podaljšalo. Cinkarna Celje ima trenutno v lasti 3,76 odstotka lastnih delnic, kar je okoli 0,4 odstotne točke več kot konec lanskega leta. Z državo povezane organizacije trenutno obvladujejo 46,68 odstotka delnic Cinkarne Celje. To pomeni, da če bi Cinkarna delež lastnih delnic povečala na sedem odstotkov in jih v naslednjem koraku umaknila, bi država v celjski družbi imela več kot polovični lastniški delež.
Na Ljubljanski borzi se tečaj delnice Cinkarne Celje včeraj ni spremenil, tako da je ob zaključku trgovanja znašal 27 evrov. V letošnjem letu se je delnica Cinkarne Celje podražila za skoraj tretjino.