Danes 49-letni David Hempler, poročen in oče treh otrok na Švedskem, se je odločil končati svoje skrivanje, ker mu je skrivnost predstavljala preveliko breme. Prav tako je želel ponovno vzpostaviti stike s svojo ameriško družino. S člani družine je sedaj v rednih stikih prek telefona in svetovnega spleta, načrtujejo pa tudi obiske.

Kaj se bo zgodilo naprej, ni jasno. Hempler pri ameriških letalskih silah namreč ostaja na seznamu ubežnikov. Predstavniki vojske so se medtem sestali z njegovimi odvetniki in zahtevali test DNK, da bi potrdili njegovo identiteto. Kot so sporočili iz vojske, zadevo še preiskujejo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Hempler se je v zadnjem letniku srednje šole pridružil ameriški vojski, ker ni bil prepričan, kaj naj v svojem življenju počne. Vendar se je teden dni po tem, ko se je prijavil za šestletno služenje, zaljubil v mlado pacifistko, ki je njegove konservativne in tradicionalne življenjske nazore obrnila na glavo. Ugotovil je, da obstajajo alternative vojni in je iskal načine, kako bi lahko svojo vojaško pogodbo prekinil, vendar je ugotovil, da to ne bo mogoče.

Na koncu ga je zaradi vojaške službe zapustila zaročenka. Med služenjem v Nemčiji, kjer je bil v stiku z mirovniki, pa se je odločil pobegniti na Švedsko, ko je izvedel, da je ta država v času vietnamske vojne sprejela več sto dezerterjev.

Hempler je na Švedskem prevzel novo ime, pričel študirati statistiko in se preživljati z različnimi deli. Da je pridobil dovoljenje za prebivanje, je oblastem dejal, da je brez državljanstva. Ker oblasti niso vedele, kam ga deportirati, so mu dovolile ostati.

Kasneje se je poročil s Švedinjo in si ustvaril družino. Sprva je čakal, da otroci zrastejo, nato pa se je odločil, da se ne bo več skrival.