Katera enačba drži za energijo? Kaj je značilno za radioaktivni razpad? Kaj se dogaja v tlačnovodnem reaktorju? Od katerih dveh dejavnikov je odvisna energija hidroelektrarne? S takšnimi in podobnimi vprašanji so se na kvizu Mladi genialci, devetem po vrsti, spopadle ekipe trojic iz šestnajstih posavskih osnovnih šol, ki so najbolje opravile tudi s predhodnimi šolskimi tekmovanji. Toda ni bilo le znanje tisto, ki je določilo zmagovalce, pač pa kot vsako leto tudi timsko delo in medsebojno zaupanje, pravijo organizatorji kviza, ki ga v pripravljata Gen energija in Nuklearna elektrarna Krško. Slavila je trojica iz osnovne šole Jurija Dalmatina Krško, druga je bila ekipa iz osnovne šole Artiče in tretja osnovna šola Velika Dolina.

Znanje, sreča in timski duh

»Kar precej smo se pripravljali na to tekmovanje, tako skupaj v šoli kot vsak posebej doma. Z zmago je naš trud poplačan, saj smo se res veliko učili, pa tudi timsko zelo dobro funkcioniramo. Nekatera vprašanja so bila zelo zahtevna, nekatera pa tudi bolj osnovna,« je po tekmovanju povedala zmagovalna ekipa devetošolcev Jure Kozmus, Tinkara Kranjčevič in Sven Klenovšek. Tudi njihova mentorica učiteljica kemije Urška Erjavšek je bila prepričana o njihovem odličnem znanju. A kot je dejala, je končna uvrstitev odvisna tudi od sreče.

»Te snovi ni v učnih načrtih in jo je bilo treba dodatno predelati. Hkrati smo predvsem razvijali timskega duha. Oboje se mi zdi pri tem tekmovanju enako pomembno,« je dejala Erjavškova, za katero je bilo to že četrto tekmovanje na kvizu Mladi genialci in druga zmaga. »Zelo sem ponosna na svojo ekipo in v tem trenutku tudi zelo ponosna, da sem učiteljica.«

Prvo tekmovanje je Svet energije, interaktivno multimedijsko središče o energiji in energetiki v Informacijskem središču GEN v Krškem, pripravil v šolskem letu 2012/2013. Vsako leto se izmenjujejo osnovnošolci in srednješolci, lani pa ga zaradi epidemioloških ukrepov niso izvedli. »Mentorji so nas opozarjali, da je znanje pri otrocih zaradi ukrepov upadlo, toda nam, ki sestavljamo vprašanja, se zdi, da je raven znanja enaka, če ne celo višja. Tokrat smo si upali postaviti še nekaj zahtevnejših vprašanj in ekipe so se dobro odrezale. Navdušeni smo!« je po tekmovanju povedal idejni oče projekta Mladi genialci Garsia Kosinac. Vprašanja pripravljajo vrhunski energetski strokovnjaki iz gospodarstva ter z inštitutov in fakultet.

Presegajo srednješolsko znanje

»Ti otroci so že pravi mali energetiki, ki že v osnovi šoli presegajo znanje povprečnega srednješolca in vključujejo tudi znanje še kakšnega naravoslovnega predmeta. Imajo širino, kar je pri energetiki zelo pomembno,« dodaja Kosinac. Prav timsko delo je tisto, kar pripravljalci kviza že od vsega začetka spodbujajo in želijo prenesti tudi v šolske klopi. »Žal se pri veliki večini šolskih tekmovanj spodbuja individualizem. Toda tega v gospodarstvu ni. Če želiš narediti preboj, moraš delati timsko.«

Soorganizatorica tekmovanja Melita Lenošek Kavčič, strokovna sodelavka v Svetu energije, dodaja, da je bil že na začetku njihov glavni namen dvigniti energetsko pismenost, prepoznavnost energetike, krepiti razumevanje energije in njene vrednosti za družbo ter spodbujati mlade za tehnične poklice. »Vedno znova nas preseneča, kakšno količino znanja mladi obvladajo in tukaj predstavijo. Poudarjamo timsko delo, gledamo pa tudi, kako ekipe delujejo v stresu, kot je nastop v živo. Zmagovalne ekipe so potem res biser med biseri in torej obvladajo znanje, prilagodljivost, sposobnost javnega nastopanja in timsko delo.« 

Priporočamo