Spomenik Onemele puške so na vzhodnem robu Titovega trga sredi Velenja postavili leta 1971, v spomin 668 padlim borcem in žrtvam fašističnega nasilja na območju občine Velenje. Navzdol obrnjene puške simbolizirajo boljše življenje, medtem ko tekoča voda simbolizira mir. Monumentalna spomeniška izraznost moških in ženskih figur stoji na valjastem podstavku, ki je obdan z bronastim lovorovim vencem. Na vencu so v skladu z vsebino spomenika simboli narodnoosvobodilnega boja (NOB) in socializma. Podstavek je bil v letih 1975 in 1976 dograjen, arhitekturni del spomenika pa leta 2003 korenito spremenjen. Dograjen je bil tudi veličasten kvadrant z imeni padlih in usmrčenih, avtor prenove je bil arhitekt Rok Poles. Zaradi izpostavljenosti vremenskim vplivom pa sta tako podstavek kot spomenik potrebna celovite obnove.

Spomenik odpeljali v delavnico

Obnova simbola polpretekle zgodovine, spomenika Onemele puške, katerega arhitekturo je zasnoval arhitekt Vladimir Braco Mušič, kiparski del pa je ustvaril Stojan Batič, je pomemben korak k ohranjanju naše skupne kulturne dediščine ter spomina na ključno zgodovinsko obdobje. »Obnova, ki se začenja v teh dneh in bo zaključena do konca prihodnjega meseca, bo zato potekala pod budnim očesom strokovnjakov Zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKD) Slovenije,« pravijo na velenjski mestni občini. Celjska območna enota ZVKD je izdala kulturnovarstveno soglasje za izvedbo posega, že v ponedeljek pa je izvajalec, podjetje Livartis, s pomočjo avtodvigala spomenik odpeljal v delavnico, kjer bodo začeli obnovitvena dela. »Izvedli bodo temeljito čiščenje, obnovo notranje inox konstrukcije in obnovo patine na bronastih delih. Hkrati bo podjetje Gnom saniralo podstavek spomenika. Celotna vrednost obnove znaša 47.665 evrov, od tega dobrih 30.000 obnova spomenika, dobrih 17.500 pa obnova podstavka,« še povedo na velenjski mestni občini.

Ohranjanje spomina na žrtve je moralna obveza

Spomenik Onemele puške, na katerem je vpisanih 668 imen padlih borcev in žrtev fašističnega nasilja, je najlepši spomenik na Titovem trgu v Velenju in ima vse najboljše atribute, ki si jih tako pomemben objekt zasluži. Stoji na izbrani lokaciji, ob njem je mesto za polaganje vencev in nas smiselno opominja na pokojnike, žrtve polpretekle zgodovine. Kot so zapisali na spletni strani Združenja borcev za vrednote NOB, so bili vsi, ki so vpisani na spomeniku, rojeni ali so dalj časa živeli na območju širše velenjske občine. »Ohranjanje spomina na žrtve antifašističnega boja je naša moralna obveza, naš dolg do vpisanih na spomeniku, še posebej ob dnevu mrtvih ter ob drugih priložnosti. In prav je, da se spominjamo vseh, ki so darovali svoja življenja v antifašistični borbi, vseh žrtev fašizma ter vseh, ki smo jim lahko hvaležni, da je antifašizem vgrajen v temelje naše lepe domovine,« navajajo velenjski borci za vrednote NOB.

Priporočamo