»Čiščenje bakrenih skulptur zmajev izvaja oddelek za kamen in štukaturo restavratorskega centra zavoda za varstvo kulturne dediščine, ki čiščenje izvaja v okviru svoje redne dejavnosti,« so pojasnili na ljubljanskem oddelku za kulturo in dodali, da s tega vidika občina kakšnih posebnih stroškov s čiščenjem ne bo imela. »K čiščenju smo pristopili, ker so bili zmaj, podstavek in delno ograja na Petkovškovem nabrežju podvrženi vandalizmu nedavnega protesta, medtem ko je bil zmaj na strani Poljanskega nasipa poslikan enkrat v zadnjih mesecih preteklega leta,« so zapisali.
Čiščenje podstavka in ograje je izvedlo podjetje Sisapi, za kar je občina odštela dobrih 600 evrov. »Pomembno je poudariti, da ne samo da so stroški, ki jih pokrivamo iz javnih sredstev, za vandalizirane spomenike, kulturno dediščino in ostale stavbe nezanemarljivi, pač pa so taka ravnanja z namernim poškodovanjem kulturne dediščine skrajno nespoštljiva do skupne dediščine, hkrati pa škodljiva za materialno substanco vandaliziranih spomenikov in ostalih stavb kulturne dediščine,« so prepričani na oddelku za kulturo MOL.
Stroški odstranjevanja vse višji
Kot so pojasnili na mestnem oddelku za kulturo, je strošek odstranjevanja grafitov leta 2021 znašal nekaj več kot 75.000 evrov, leto kasneje dobrih 83.000 evrov in lani skoraj 100.000 evrov.
Posledice protesta 19. januarja so že delno sanirali tudi v Centru Rog, kjer je grafite prav tako odstranjevalo podjetje Sisapi. Stroški čiščenja so tam znašali dobrih tri tisoč evrov. Med sanacijo so ugotovili, da se grafitov v tretjem nadstropju z ustaljenimi postopki ne da očistiti. »Treba bo potegniti nov sloj finega ometa, kar bo stalo dodatnih dva tisoč evrov. Skupno bodo torej stroški znašali najmanj pet tisoč evrov, končni znesek pa bo znan po končani celotni sanaciji,« so pojasnili v Centru Rog. Na mestnem oddelku za kulturo so se zato že odločili, da bodo odškodninske zahtevke podali vsem identificiranim osebam, ki so povzročale škodo na javni infrastrukturi na protestu 19. januarja.