»Gre za strateško odločitev, kako bomo kot mesto v prihodnje upravljali energijo, stroške in okolje. Z več kot milijonom evrov pridobljenih nepovratnih sredstev bomo na enajstih javnih objektih, od osnovnih šol in vrtcev do zdravstvenega doma, letnega kopališča in stadiona Z'dežele, vzpostavili sončne elektrarne, ki bodo proizvedle čisto energijo in nam prinesle konkretne prihranke,« je celjski župan Matija Kovač dejal ob podpisu pogodbe z direktorjem podjetja ECE Sebastijanom Roudijem. Omenjeno celjsko podjetje bo izvajalec projekta, ki bo letno prinesel okoli 1462 megavatnih ur čiste električne energije in s tem zagotovil približno 200.000 evrov prihrankov pri stroških elektrike. V celotni življenjski dobi naprav pa bo skupni prihranek znašal celo okoli pet milijonov evrov, ocenjujejo.

15-odstotni delež obnovljivih virov energije

Za omenjeni projekt je celjska občina uspešno pridobila nepovratna sredstva na razpisu ministrstva za okolje, podnebje in energijo v okviru načrta za okrevanje in odpornost. »Verjamem, da bomo dali dober zgled, kako lahko mesta skupaj z lokalnim gospodarstvom ustvarjajo zelene preboje, ki imajo dolgoročen vpliv na razvoj skupnosti. Sončne elektrarne, ki jih bomo postavili v naslednjih mesecih, niso končni cilj, temveč šele začetek. So simbol naše zavezanosti k trajnostnemu razvoju, energetski samooskrbi in boljšemu življenju občank in občanov,« meni župan Kovač.

40 javnih objektov bo v Mestni občini Celje priključenih na nove sončne elektrarne.

1,4 mio. € je skupna vrednost naložbe vzpostavitve sončnih elektrarn.

Skupna vrednost investicije, ki jo bo izvedlo na javnem razpisu izbrano podjetje ECE, je 1,4 milijona evrov. Poleg same gradnje sončnih elektrarn javno naročilo vključuje petletno vzdrževanje naprav, prevzem presežkov in dobavo mankov električne energije ter upravljanje prve energetske skupnosti, v katero bo sicer po gradnji teh elektrarn vključenih več kot 40 javnih objektov v mestu. »Postavitev in upravljanje samooskrbnih skupnosti sta nadgradnja dosedanjih samooskrbnih projektov našega podjetja,« pa je povedal Roudi, direktor podjetja ECE, ki je z dobavo energentov in energetskimi rešitvami prisotno po vsej Sloveniji.

Sončne elektrarne bodo začeli postavljati še ta mesec, rok za dokončanje projekta je 30. november. Celjska občina bo z novimi elektrarnami pomembno povečala delež obnovljivih virov energije v javnih stavbah – ta bo znašal okoli 15 odstotkov – in okrepila energetsko samooskrbo, po drugi strani pa se bodo znižali stroški obratovanja. 

Priporočamo