Mestna občina Ljubljana je objavila osnutka proračunov za prihodnji dve leti, na vsebino katerih se je odzvala srednja šola za oblikovanje in fotografijo, ki ima sedež v Križankah. Občina je v proračunskih dokumentih pri postavki o nakupih stavb in prostorov predvidela dobrih 2,9 milijona evrov za nakup solastniškega deleža države v Križankah. Ti podatki srednji šoli vzbujajo zaskrbljenost, ker občina ne skriva želje, da bi pridobila državni delež v Križankah, kompleks celovito prenovila in ga celotnega dala v upravljanje svojemu javnemu zavodu Festival Ljubljana. Zavod to idejo navaja v svojem strateškem načrtu do leta 2029. A za srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo takšni načrti niso sprejemljivi, saj bi to pomenilo, da zanjo v Križankah ne bi bilo več prostora in da bi se torej morala izseliti.

Ministrstvo: O prodaji Križank se z občino ne pogovarjamo

Na vprašanje, ali zapis v osnutkih proračunov pomeni, da se s šolskim ministrstvom pogovarjajo ali celo pogajajo o odkupu državnega deleža v Križankah, so iz občine in javnega zavoda Festival Ljubljana odgovorili: »Pogovori trajajo že vrsto let, saj je interes Mestne občine Ljubljana, da v celoti upravlja prvovrstni umetnostno-zgodovinski objekt.« Iz osnutkov je sicer razvidno, da je občina v zameno za Križanke državi pripravljena ponuditi katero od svojih nepremičnin, ki jih ne potrebuje. Toda po pojasnilih občine so doslej pogovori z ministrstvom »potekali v smeri odkupa nepremičnine – pristojno ministrstvo do zdaj ni podalo nobenega predloga za pridobitev katere koli druge primerljive nepremičnine, ki je v lasti Mestne občine Ljubljana«.

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje pa so zagotovili, da se z mestno občino ne dogovarjajo o morebitni prodaji državnega deleža v Križankah. Kot so pojasnili, se ta hip z občino dogovarjajo le o sodnem postopku, povezanem s plačilom uporabnine oziroma najemnine za prostore, ki jih v Križankah uporablja srednja šola za oblikovanje in fotografijo. Občina zahteva plačilo uporabnine, ker da šola v Križankah uporablja večjo kvadraturo prostorov, kot državi pripada glede na solastniški delež. Na občini so izračunali, da šola uporablja več kot 1000 kvadratnih metrov, ki so v lasti občine. Po drugi strani pa so nam z ministrstva za vzgojo in izobraževanje lani povedali, da je v teh dobrih 1000 kvadratnih metrov, ki jih omenja občina, vštetih tudi 295 kvadratnih metrov lokala Plečnikov hram ter da Festival Ljubljana ob prireditvah med majem in septembrom vsako leto souporablja 451 kvadratnih metrov.

Glede plačila uporabnin še vedno teče mediacija. »Če bo uspešna, bosta stranki sklenili sodno poravnavo; v nasprotnem primeru se bo pravdni postopek nadaljeval,« so sporočili z občine.

Ministra pozivajo, naj zaščiti srednjo šolo

Velja omeniti, da občina že vsaj od leta 2020 nakup Križank uvršča v načrte pridobivanja nepremičnega premoženja, saj lahko neko nepremičnino praviloma proda ali kupi le, če je ta vključena v načrt ravnanja z nepremičnim premoženjem. Ocenjena vrednost državnega deleža v teh dokumentih je prav tako nekaj več kot 2,9 milijona evrov. Da so Križanke na seznamu nepremičnin, ki bi jih občina rada kupila (ali pridobila z zamenjavo), sicer še ne pomeni, da bo takšen posel tudi sklenila, ji pa daje to možnost, če bi se priložnost ponudila, torej če bi ministrstvo izkazalo željo po prodaji ali menjavi.

Podpisniki apela ministru Vinku Logaju so med drugim poudarili, da je cenitev državnega solastniškega deleža v Križankah “naravnost absurdna glede na pomen Križank”.

Ravnateljica šole Apolonija Simon, sindikalni zaupnik srednje šole Uroš Acman in predsednica sveta šole za predstavnike zaposlenih Nika Oblak so po javni razgrnitvi osnutkov občinskih proračunov na ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja naslovili apel, v katerem so mu postavili več vprašanj glede prihodnosti šole. Kot so med drugim poudarili podpisniki apela, je nedopustno, »da se šola že desetletja bori za svojo eksistenco in je pri tem odvisna od politične naravnanosti vsakokratnih ministrov, pristojnih za vzgojo in izobraževanje. Stabilno delovanje vzgojno-izobraževalne ustanove, ki ima tako pomembno vlogo v kulturnem in ustvarjalnem prostoru, ne bi smelo biti prepuščeno osebnim in političnim interpretacijam odločevalcev.« Ministra Logaja so zato pozvali, naj zaščiti interese šole in dijakov tako, da prepreči morebitno prodajo nepremičnine. »Ministra in vse strokovne službe pozivamo, da nemudoma prekinejo morebitne dogovore o nepremišljeni prodaji Križank in da ustavijo s tem povezane vse morebitne že začete postopke, ki škodujejo prihodnosti in ki ne bodo le osiromašili državne blagajne, ampak bodo za to nesnovno dediščino prikrajšali prihodnje generacije,« je razvidno iz apela.

Pogovori trajajo že vrsto let, saj je interes Mestne občine Ljubljana, da v celoti upravlja prvovrstni umetnostno-zgodovinski objekt.

Mestna občina Ljubljana

Ob tem so podpisniki apela dodali, da je cenitev državnega solastniškega deleža v Križankah »naravnost absurdna glede na pomen Križank. Če (cenitev, op. a.) odraža dejansko nakupno vrednost, bi morala država kot večinska lastnica absolutno gospodarno razmisliti o nakupu preostalega deleža Križank, s čimer bi zavarovala tudi eksistenco in
delovanje Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana.« Na občini so pojasnili, da gre pri znesku nekaj več kot 2,9 milijona evrov za informativno vrednost solastniškega deleža države v Križankah, ki je bil ovrednoten pred leti. »V primeru odkupa ali zamenjave tega deleža bo treba izvesti novo cenitev,« so dodali.

Priporočamo