Na okrajnem sodišču v Celju bi morala sodnica Saša Kovačič začeti glavno obravnavo zoper Teodorja Goznikarja, nekdanjega poveljnika celjske civilne zaščite, ki je posameznim vidnejšim politikom in nekdanjim ministrom tretje Janševe vlade v začetku leta 2022 pošiljal grozilna pisma - v nekaterih primerih je pismu priložil tudi naboje. Pisma je prejelo 41 naslovnikov, med njimi so bili takratni predsednik vlade Janez Janša, predsednik državnega zbora, trije ministri, dva državna sekretarja in 34 poslancev. V pismih je pisalo: »Vemo, kje živite«, zraven pa so bili narisani naboji in vislice. Nazadnje se je izkazalo, da je »grožnje« poslal prav podpornik desne politične opcije, ki je bila takrat na oblasti.
Vse pisemske pošiljke so bile naslovnikom poslane z območja Vranskega, celjski kriminalisti pa so jih zasegli in poslali Nacionalnemu forenzičnemu laboratoriju. Tam so, na podlagi brisa ustne sluznice in prstnih odtisov, uspeli identificirati storilca. Njihov sum, da je vsa pisma poslal en sam storilec, se je potrdil, ko so pri osumljenemu opravili hišno preiskavo in mu zasegli več različnih predmetov. Goznikarja, ki se je pogosto pojavljal ob predsedniku stranke SNS Zmagu Jelinčiču, bil pa naj bi tudi član SNS, so kazensko ovadili, tožilstvo pa je spisalo obtožnico. A vsebine le-te še nismo slišali.
Tudi sebe je prikazoval kot oškodovanca
Obtoženega Goznikarja v ponedeljek ni bilo na sodišče, prek odvetnika Edvarda Ermenca je sporočil, da je zbolel. Zato pogoji za začetek obravnave niso bili izpolnjeni, večina oškodovancev, ki so bili vabljeni na sodišče (nekateri so se tudi opravičili), pa je v sodni dvorani dejala, da ne vztrajajo pri kazenskem pregonu obtoženega.
Kot je dejal sodnici Jelinčič, vsebine pisma nihče ni jemal resno. »Nihče ni bil prizadet in ni doživljal travm. Nekateri so zadevo sicer prijavili, a bolj zaradi želje po nabiranju političnih pik. Zame ta dogodek ni imel nobene posebne teže. Gre za banalno, da ne rečem smešno zadevo,« je dejal Jelinčič, ki so mu sledili številni drugi, med njimi tudi aktualni poslanci desne politične opcije, ki so bili takrat v koaliciji.
Kriminalisti so v preiskavi sicer ugotovili, da je obtoženi Goznikar tudi sam podal predlog za pregon kot oškodovanec, saj naj bi se prepoznal na eni od fotografij, ki so bile priložene pisemskim pošiljkam z grozilno vsebino. Zato so zoper njega podali tudi ovadbo zaradi kaznivega dejanja krive ovadbe.
Pri pregonu vztraja le Tonin
Pri pregonu je danes vztrajal le predsednik stranke NSi in aktualni evropski poslanec Matej Tonin. »Zdi se mi prav, da se stvari razčistijo in da obtoženi pove, čemu je dejanje storil, oziroma, če ga ni, kdo potem stoji za tem,« je ob odhodu iz sodišča dejal Tonin, ki vztraja pri pregonu obdolženega.
Tožilka Maja Lajh je dejala, da bo, kar se tiče 41 oškodovancev, ki nimajo interesa za pregon, niti jim ni nastala nobena škoda, še presodila, če je smiselno pri obtožbi vztrajati ali ne. Po njenih besedah oškodovanci sami predlogov za pregon ne morejo umakniti, čeprav so izrazili to željo, saj se je zakonodaja vmes spremenila in gre za specifično situacijo.