»Ničesar nisem storil. Bil sem blizu kraja, zato so me prijeli. Kot vsak brezdomec nosim svoje stvari s seboj, tudi orodja in nož. A to počnejo tudi vsi ostali,« se je Coco Filip Faragala zmerno razburil med spremljanjem obravnave na daljavo. Zaradi pomanjkanja kadrov v priporu ga pravosodni policisti tudi tokrat niso mogli privesti na sodišče, zato je bil na zvezi prek videokonference. Večji del razprave je imel roke sklenjene na prsih. Oblečen je bil v bundo, na glavi je imel čepico. Zbrano je poslušal prevajalca. Tako se je vsaj zdelo. Eritrejski državljan že vse od začetka zanika, da je sredi novembra predlani v Plečnikovem podhodu v centru Ljubljane poskušal z nožem ubiti Majo G., kar mu očita tožilstvo. Trdi, da je bil v času napada na britanskem veleposlaništvu, za kar da ima dokaze. Sodeč po nadzornih kamerah je bil v stolpnici TR3 šele kake pol ure po napadu. Nekaj minut kasneje ga je prijela policija.

Slišali so krike

»Kakšne pol ure po prijavi sva ga s partnerjem srečala blizu Maximarketa. Rekla sva mu, naj se ustavi, dvigne roke v zrak in sede na tla. Ubogal je. Bil je umirjen, ni se upiral, ni skušal pobegniti,« je pojasnila zaslišana policistka. Po prvi prijavi so vedeli, da iščejo visokega, temnopoltega moškega, kmalu zatem pa so dobili še ime osumljenca. Tako so točno vedeli, koga iščejo. S kolegom sta opravila varnostni pregled, v katerem sta mu zasegla oblačila pa tudi nož. Kasnejša analiza v nacionalnem forenzičnem laboratoriju je pokazala, da so prav na rezilu tega noža biološke sledi oškodovanke, najverjetneje je šlo za kri, kar je v poročilu zapisal, včeraj pa še v živo potrdil izvedenec Mihael Muster. Da je bil obtoženi v kritičnem času na kraju dogodka in da se je spustil po klančini v Plečnikov podhod, pa je pokazal posnetek nadzorne kamere lokala Parlament pub. Coco Filip Farangala je po predvajanju posnetka rahlo spremenil svojo zgodbo, in to ni bilo prvič na tem sojenju. »Res sem bil tam, šel sem na večerjo. Tam je bilo več deset ljudi, tudi Maja in njen partner, pili so in veseljačili. Šel sem mimo, ona pa je začela grabiti stvari iz mojega nakupovalnega vozička. Njen tip mi je rekel, da je pijana in razposajena, vseeno pa da lahko pustim voziček tam. Potem sem šel na veleposlaništvo,« je obtoženi včeraj dopolnil svoj zagovor.

Sodnica Katarina Gabrijel Muhič je prebrala tudi izpovedi nekaj prič, med drugim dveh prostovoljk iz dnevnega centra za brezdomce, pred katerim je v mlaki krvi obležala žrtev. Nobena sicer ni videla, kaj se je zgodilo in kdo je žensko zabodel, sta pa slišali krike. »Bil je bolj zadržan, k nam je hodil na zajtrk in aktivnosti, nikoli ni bil agresiven. Res pa je imel nekoč za pasom pištolo, a se je izkazalo, da ni bila prava,« je v zaslišanju povedala ena od njiju. Po drugi strani je imela z Majo slabe izkušnje. Ker je bila v preteklosti agresivna in žaljiva – kar da je vsakič, ko ni po njenem –, je imela celo prepoved vstopa v center. Druge priče so na sojenju različno opisovale, kako je prišlo do spora med dvojico. Po navedbah enih je prepir začel on, po opisu drugih Maja, ki da je z njegovega vozička metala oblačila. Šlo naj bi za podarjene obleke, ki jih je Faragala pogosto jemal drugim brezdomcem. On naj bi jo najprej udaril v obraz in pozval k pretepu, nato odšel, a nenadoma ponovno pritekel nazaj in jo od zadaj z nožem zabodel v desni predel trebuha. 

Priporočamo