Sojenje 18-letnemu Leonardu in 25-letnemu Arsenu Novaku, ki sta bila obtožena nasilništva in povzročitve lahke telesne poškodbe, bi se danes moralo nadaljevati z zaslišanjem prič, vendar je tožilstvo poskrbelo za preobrat, saj je na začetku obravnave spremenilo obtožni predlog.
Oba sta še vedno obtožena, da sta v noči na 8. junij (skupaj s še enim mladoletnim storilcem, ki mu bodo sodili ločeno) na gasilski veselici v Ribnici napadla in pretepla tamkajšnjega župana Sama Pogorelca in poškodovala tudi policistko Tamaro Lovšin, ki je plesala z županom in mu tudi priskočila na pomoč. Pomembno pa je ljubljansko tožilstvo spremenilo klasifikacijo poškodb obeh oškodovancev, zaradi česar obtoženima po novem očita nasilništvo in povzročitev hude telesne poškodbe.
Začasno »skaženi« župan in policistka
Na tožilstvu so namreč v vmesnem času prejelo mnenje sodnega izvedenca medicinske stroke Matjaža Veselka, ki je ocenil, če poenostavimo, da sta bila oškodovanca zaradi posledice celokupnega učinka vseh modric in odrgnin utrpela začasno »skaženost«. Po mnenju izvedenca in tožilstva je ribniški župan utrpel več udarnin po glavi, med drugim je imel počeno ustnico, utrpel pa je tudi blažji pretres možganov z blagim in kratkim glavobolov. Ker je bila krajši čas motena njegova obrazna mimika in ker je imel oteklo ustnico, je bil med drugim začasno »skažen« (prav tako je bila začasno zmanjšana njegova sposobnost za delo, njegovo zdravje pa začasno oslabljeno), prav zato pa je tožilstvo presodilo, da ne gre več za lažjo, temveč hudo telesno poškodbo.
Podobno je tožilstvo presodilo tudi v delu obtožbe, ki se nanaša na drugo oškodovanko, policistko Tamaro Lovšin. Slednja je utrpela udarnino na bradi, sicer pa več udarnin po telesu in predvsem po rokah, zaradi česar so bili ti deli njenega telesa (posledično pa njeno zdravje) začasno oslabljeni, zaradi številnih modric in odrgnin po telesu pa je bila po mnenju tožilstva tudi ona začasno »skažena«, njena sposobnost za delo pa začasno zmanjšana.
Ker gre pri povzročitvi hude telesne poškodbe za kaznivo dejanje, za katero je zagrožena kazen do petih let zapora, okrajno sodišče pa je pristojno le za sojenje v zadevah, v katerih je zagrožena največ triletna zaporna kazen, okrajno sodišče v Kočevju ni več pristojno za sojenje v tej kazenski zadevi. Na to je opozorilo že tožilstvo samo, sodnica Lucija Hribernik Meglič pa je nazadnje sprejela sklep, da se glavna obravnava zaradi vprašanja stvarne pristojnosti sodišča ne nadaljuje. Zadevo je odstopila tožilstvu, ki bo moralo na ljubljansko okrožno sodišče vložiti ustrezen obtožni akt ali zahtevo za sodno preiskavo.
»Politični proces«
Odvetnik Jernej Kočevar, ki brani 25-letnega Arsena Novaka, je sodišču že pred tem predlagal, da glavno obravnavo prekine, saj obramba ni seznanjena z izvedenskim mnenjem. Tudi zagovornik Leonarda Novaka Andrej Žabjek je protestiral proti ravnanju tožilstva, ki bi lahko že pred današnjo obravnavo pisno modificiralo obtožni predlog. Prav tako je opozoril, da tožilstvo vse do danes še ni konkretiziralo, na kakšen način naj bi obtožena župana Sama Pogorelca sploh spravila v podrejen položaj, ki je ključen znak za kaznivo dejanje nasilništva.
»Gre za politični proces. Jasno je, da sta bila oškodovanca lažje poškodovana, zdaj pa se iz sojenja dela proces stoletja,« je spremenjeni obtožni predlog komentiral odvetnik Žabjek.