Kordež je dejal, da že leto in pol v medijih bere obtožbe, kaj vse naj bi naredil, sojenje pa poteka pod pritiski medijev. Sodnemu senatu je zato želel podati še nekaj pojasnil. Poudaril je, da pri prodaji centra na Primskovem z nekdanjimi sodelavci v vodstvu Merkurja niso imeli nobenega naklepa, da bi storili očitano kaznivo dejanje, zato se tudi ne čuti krivega ponarejanja listin in oškodovanja Merkurja.

Po njegovih besedah so bili vsi posli Merkurja natančno in jasno razvidni, obtoženi pa se sedaj tudi ne skrivajo za "zarotami" ter ne zavlačujejo sojenja. Kordež se je vprašal, zakaj bi obtoženi ukradli 10 milijonov evrov, kot jim to očita obtožnica, če bi si ta sredstva lahko izplačali z dividendami.

"V Sloveniji praktično nihče ni sam imel toliko premoženja, da bi prevzel podjetje, zato so prevzemi podjetij temeljili na konceptu izplačil iz podjetij," je dejal Kordež. Prevzem Merkurja je bil po njegovih besedah izveden popolnoma transparentno, namenjen pa je bil omogočanju rasti družbe. "Resnično smo menili, da ne delamo nič narobe, drugače bi si namesto tega raje izplačali 30 milijonov dividend," je poudaril.

Kordež je sicer dejal, da je prejel odgovor sodišča o dodelitvi brezplačne pravne pomoči, vendar pa ni povedal, kakšna je bila odločitev sodišča.

Prevzem bi lahko bil ena od dobrih možnosti

Kordež je sicer danes odgovarjal tudi na vprašanja obrambe in tožilstva. Na vprašanje tožilca, kaj je bilo v dobro družbe storjenega z menedžerskim prevzemom, je Kordež dejal, da so v času, ko je bil Merkur naprodaj, ocenili, da bi bil prevzem Merkurja lahko ena od dobrih možnosti.

"Skupaj z bankami smo ocenili, da je to dobro za družbo. Namen je bil vsekakor dober, čeprav se stvari niso tako izpeljale," je ocenil. Tožilca je zanimalo tudi, zakaj so šli v posel s kreditnimi sredstvi, čeprav je bilo jasno, da bo to poplačano iz dobička Merkurja. Kordež je odgovoril, da so šli v posel zato, ker so mislili, da bo to izvedljivo.

Obtožnica peterici očita ponarejanje listin in oškodovanje Merkurja. Kot je danes dejal tožilec Jože Kozina, so obtoženci položaj v Merkurju zlorabili, saj so potrebovali likvidnostna sredstva za izvedbo menedžerskega prevzema Merkurja. Merkur je po njegovih navedbah za trgovski center Primskovo nekaj let plačeval najemnino, nato pa se je uprava družbe med seboj dogovorila, da bo Merkur nakupno pravico za center brezplačno prepustil Merfinu.

Trgovski center Primskovo je bil nato prodan Merfinu za nekaj več kot 10 milijonov evrov, Merfin pa je le nekaj dni po tem to nepremičnino prodal družbi Kograd Igem za nekaj več kot 21 milijonov evrov. Ob prodaji je bilo po besedah tožilca dogovorjeno, da družba Kograd nepremičnino proda nazaj Merkurju, to pa je eden ključnih argumentov, da tožilstvo meni, da je bil posel navidezen.

Bertoncljeva in Jelovčan sta se izrekla za nedolžna

Nekdanja nadzornica Merkurja in direktorica Merfina Marta Bertoncelj in nekdanji član uprave Merkurja Milan Jelovčan sta se danes na ljubljanskem okrožnem sodišču, tako kot pred njima nekdanji predsednik uprave Merkurja Bine Kordež, izrekla za nedolžna. Da ni kriv očitanih dejanj, je dejal tudi direktor gradbenega podjetja Kograd Igem Oto Brglez.

Peta izmed obtoženih v omenjeni zadevi, nekdanja Merkurjeva izvršna direktorica za finance Janja Krašovec, pa ni prišla na sodišče. Če bi obtoženi v okviru predobravnavnega naroka priznali krivdo za očitana dejanja ponarejanja listin in oškodovanja Merkurja, bi si s tem lahko znižali predlagano kazen.

Bertoncljeva je poudarila, da se ne počuti krive za očitana dejanja, saj je vseh 40 let svoje delovne dobe delala v dobro Merkurja. Za prevzem Merkurja je po njenih besedah najela posojilo, zato je zmotno mišljenje, da družbeniki Merfina v prevzem niso vložili lastnih sredstev. Poudarila je, da je pri tem popolnoma zaupala takratnemu vodstvu Merkurja, banke pa so pokazale velik interes za prevzem Merkurja.

"Uspešnost poslovanja je bila zame vedno najpomembnejša, saj so bila celotna sredstva Merfina vložena v Merkur," je odgovorila na očitke, da naj bi s preostalimi obtoženimi namenoma oškodovala Merkur. Dodala je, da nikoli ni imela namena kršiti zakonodaje. Bertoncljeva sicer danes ni želela odgovarjati na vprašanja.

Se ne čuti krivega očitanih dejanj

Jelovčan je priznal, da je kot član uprave Merkurja sicer podpisal nekaj pogodb, s katerimi ni bil podrobno seznanjen, vendar pa se ne počuti krivega očitanih dejanj. Pojasnil je, da je vse pogodbe podpisoval s popolnim zaupanjem sodelavcem, pa tudi, da najbrž pogodb danes ne bi razumel če bi jih prebral.

Prav tako se je za nedolžnega izrekel Brglez, ki je pojasnil, da je ves čas deloval v dobro svojega gradbenega podjetja, ki se je večinoma ukvarjalo z gradnjo in odkupovanjem trgovskih centrov. Način prodaje trgovskega centra na Primskovem po njegovem mnenju ni bil sporen, saj je bil ta zaradi težkega finančnega okolja nujen za zagotavljanje dobička družbe.

Na vprašanje tožilca je Brglez odgovoril, da v času prodaje omenjenega centra ni bil seznanjen z dejstvom, da je bil ta sprva že v lasti Merkurja. Preostalih obtoženih Brglez ni poznal, saj je sodeloval le s Kordežem, je še dodal.

Prihodnjič 13 prič

Na prihodnjem naroku v sredo bo zaslišanih 13 prič, med drugim tudi nekdanja člana uprave Hypo Leasinga Andrej Potočnik in Aleksander Skubic.

Kozina je sicer po koncu naroka v izjavi za novinarje ocenil, da "ne bo mogoče zadrževati sojenja, saj ima svojo časovno dinamiko". Na vprašanje, koliko časa bo sojenje trajalo, pa je Kozina izrazil upanje, da bo jeseni že končano.

V komentarju današnjih zagovorov je dejal še, da "si nihče ni ničesar prilastil, vsi so delali samo v dobro družbe Merkur, posledice pa lahko vidite okrog sebe".