V okviru reševalne akcije je v sami jami hkrati delalo do 70 reševalcev, ki so, razdeljeni v več ekip, na transport opreme in ljudi pripravljali posamezne dele jame, je pojasnil vodja hrvaške gorske reševalne službe Vinko Prizmić. Najožje dele jame so morali razširiti, da so skozi njih lahko potegnili nosila z ranjencem. Hina poroča, da so hrvaški reševalci pokazali "spoštovanja vredno" učinkovitost.

Poškodovani jamar je sedaj rešen, reševalce pa čaka še precej dela. Gre za pospravljanje jame, iz katere bodo morali potegniti več kot tono vrvi in druge opreme, ki so jo uporabili pri reševanju. Pričakovati je, da bo ta del akcije zaključen do večera.

29-letni hrvaški speleolog je pri raziskovanju jame Kita Gaćešina na globini približno 500 metrov padel in se huje poškodoval. V jami se je nahajal s 14 drugimi kolegi iz vse Hrvaške, ti pa so tudi obvestili reševalce. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa je poškodovani v stabilnem stanju.

V isti jami so sicer podobno reševalno akcijo hrvaški reševalci izvedli tudi lani, ko so iz globine 300 metrov rešili bolnega speleologa. Tokrat se je nesreča zgodila še okoli 200 metrov globlje.

Sprva so sicer ocenjevali, da bi lahko reševalna akcija trajala več dni. Hrvaška je za pomoč pri reševanju jamarja zaprosila tudi Slovenijo, vlada pa se je v petek na dopisni seji odločila, da na pomoč napoti skupino do 16 jamarskih reševalcev, pripadnikov Civilne zaščite.

Kita Gaćešina leži v južnem delu Velebita, na širšem območju Zadra. Predstavlja največji sistem jam v Dinarskem krasu na Hrvaškem. Doslej so raziskali več kot 22 kilometrov jame. Kot so zapisali na spletni strani speleologija.hr, ima Kita Gećešina daljši podtalni sistem rovov kot Postojnska jama. Ravno zaradi številnih še neraziskanih rovov je priljubljeno mesto za številne speleologe.