Posadka je bila namreč po besedah zdravnika že pol ure pripravljena na popolno evakuacijo ladje, preden je po zvočnikih prišel poziv, da morajo ladjo vsi zapustiti, in je evakuacija dejansko stekla. Še takrat naj bi ukaza za evakuacijo ne dal sam kapitan, kar velevajo pravila. Zdravnik je namreč "90-odstotno" prepričan, da tisto ni bil njegov glas.

Cosentino je še povedal, da je bil Schettino usodne noči videti povsem šokiran, da ni bil pri sebi ter nikakor ni opravljal svojih kapitanskih dolžnosti. Tako ni koordiniral aktivnosti na ponesrečeni ladji. "Bil sem zelo presenečen, ko sem po polnoči videl Schettina brez uniforme na otoku Giglio," je še dejal.

Reševalci ustavili iskanje pogrešanih

V potopljenem delu luksuzne križarke Costa Concordia so danes uradno zaključili iskanje še vedno pogrešanih in s tem že seznanili njihove svojce. Kot je pojasnila italijanska obalna straža, potapljačem v tem delu ladje ne morejo več zagotoviti ustrezne varnosti, se bo pa iskanje nadaljevalo v delu ladje nad gladino in tudi na morskem dnu.

Iskalno akcijo so nazadnje prekinili v nedeljo zjutraj, potem ko se je križarka ponoči znova močneje premikala; nadzorni instrumenti so pokazali, da se je v šestih urah premaknila za tri centimetre in pol. V nedeljo so sicer našli še 17. truplo, tako da je po podatkih pristojnih organov pogrešanih še okoli 15 ljudi, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Ko bodo razmere to dopuščale, bodo reševalci sicer še naprej preiskovali del križarke, ki je po nesreči ostal nad morsko gladino, s posebno opremo pa bodo tudi pregledovali morsko dno na območju in skušali na ta način odkriti trupla ljudi, ki jih še pogrešajo, je pojasnil vodja obalne straže Franco Gabrielli. A podvodno iskanje na sami ladji je dokončno ustavljeno, saj ga varnostne razmere več ne dopuščajo.

Od 13. januarja, ko je križarka zadela v čer ob obali Toskane ter nasedla in se delno prevrnila, so morali sicer iskanje pogrešanih večkrat prekiniti - zaradi slabega vremena in nemirnega morja ter občasnega nevarnega premikanja ladje, zaradi katerega bi utegnila ladja zdrsniti s čeri in se v celoti potopiti. Delo potapljačev v potopljenem delu ladje je bilo poleg tega oteženo, ker so bili hodniki zasuti s pohištvom in blatom.

Sicer je iz Livorna danes na območje prispela ladja, da bi pobrala smeti, ki jih je s ponesrečene križarke odneslo morje.

Na ladji je bilo, ko je ta pred dvema tednoma zadela v čer nedaleč od otoka Giglio ter nasedla in se delno prevrnila, več kot 4200 ljudi. Doslej so našli 17 trupel, končna bilanca nesreče pa se bo verjetno ustavila pri 32 žrtvah, saj 15 ljudi še pogrešajo.