Protestniki so skušali ljudem preprečiti, da bi odšli na delo. Na policiste in različna poslopja so metali steklenice in kamenje. Zažgali so tudi več smetnjakov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Policija v Bilbau je na protestnike, ki so poskušali preprečiti odprtje veleblagovnice, streljala z gumijastimi naboji.

Baskovska sindikata ELA in LAB sta sporočila, da se je stavki pridružilo 56 odstotkov industrijskih podjetij, zaradi česar čutijo posledice v gospodarstvu in šolstvu.

Stavka v Baskiji in Navari poteka dan po torkovem zborovanju proti varčevalnim ukrepom vlade premiera Mariana Rajoya v Madridu, ki se ga je udeležilo okoli 6000 ljudi, zaznamovalo pa ga je nasilje. Po podatkih policije je bilo poškodovanih 64 ljudi, od tega eden huje. 28 oseb so privedli.

V Madridu sicer za zvečer pripravljajo novo zborovanje.

Množični protesti že včeraj

V Madridu je bilo v torek zvečer v spopadih med demonstranti, ki so protestirali proti varčevalnim ukrepom španske vlade, in policijo ranjenih prek 60 ljudi, od tega 27 pripadnikov varnostnih sil. Policija je aretirala 27 ljudi, poročajo tuje tiskovne agencije.

Protesti so izbruhnili v bližini parlamenta, policija pa je, da bi razgnala protestnike, uporabila tudi gumijevke in gumijaste naboje, po poročanju nekaterih medijev pa so protestniki vanje metali steklenice in kamenje. Več tisoč demonstrantov je sicer skušalo priti do parlamenta, a jim je posredovanje policije to preprečilo. "Obkrožili smo vas," so protestniki kričali. "Ni nas strah."

Vlada je ugrabila demokracijo

Protestniki so se zbrali na poziv, objavljen na spletnih socialnih omrežjih, s ciljem obkoliti parlament ter tako izraziti protest proti "demokraciji, ki je v primežu finančnih trgov". Organizatorji so zborovanje poimenovali kar "Okupiraj kongres". Njihov cilj je nemudoma zamenjati oblast, saj naj bi zdajšnja vlada "ugrabila demokracijo". Velika skupina protestnikov se je zbrala pred glavno železniško postajo, kričali pa so "rešimo demokracijo" in pa "to ni kriza, to je prevara".

"Mislimo, da je to nezakonita vlada. Zahtevamo razrešitev parlamenta, referendum in državotvorno skupščino, da bi ljudje lahko povedali svoje mnenje," je za medije pojasnila 40-letna fotografinja.

"Politiki naj vidijo naše trpljenje"

"To ni prava demokracija. To demokracijo so stranke ugrabile s pomočjo gospodarstva, navadni ljudje pa pri tem nimajo besede," se je hudovala še ena od protestnic. "Hočemo, da politiki vidijo naše trpljenje," je dodal mladi Španec.

Kot so opozarjali protestniki, so v Španiji z odlokom sprejeli vrsto ukrepov, ne da bi parlament o njih sploh razpravljal.

Po poročanju španskega časnika El Pais so mnogi zelo dolgo v noč vztrajali na ulicah mest, eden od protestnikov je na megafon kričal, naj nihče nikamor ne hodi, drugi so kričali "stavka, stavka". Nekateri so s seboj prinesli plakate, na enem od njih je pisalo "Zedinjen narod ne bo nikoli poražen". Ponoči se je po posredovanju policije večina demonstrantov mirno razšla.

Španska vlada premiera Mariana Rajoyja je zaradi hude krize, v kateri je že več let država, sprejela vrsto varčevalnih ukrepov, prisiljena pa je bila zaprositi tudi za mednarodno finančno pomoč za svoj bančni sektor. Mnogi se bojijo, da bo moral Madrid kmalu zaprositi tudi za splošno finančno pomoč.