Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, so se pozivu največjih španskih sindikatov UGT in Comisiones Obreras (CCOO) k 24-urni stavki odzvali v nekaterih tovarnah, med drugim v tovarnah avtomobilov. Na španskih letališčih so odpovedali dobro polovico predvidenih poletov, medtem ko je delo v trgovinah, bankah in gostinskih lokalih potekalo nemoteno. Sindikata današnjo stavko kljub temu označujeta za uspeh in posredno grozita z novimi stavkami. Kot sta poudarila vodji sindikatov UGT in CCOO Ignacio Fernandez Toxo in Candido Mendez, bodo stavko še zaostrili, če španska vlada do 1. maja ne bo pokazala pripravljenosti na pogajanja s sindikati.

Vlada v Madridu je zahtevo sindikatov že zavrnila. Po besedah ministrice za delo Fatime Banez je vlada pripravljena na pogovore, vendar ne namerava spremeniti temeljev reforme. Španska vlada ocenjuje, da je bila udeležba na tokratni stavki znatno nižja od udeležbe na zadnji splošni stavki septembra lani. Že ponoči so po državi zabeležili več incidentov, v katerih je bilo ranjenih nekaj ljudi, od tega pet policistov, 58 demonstrantov pa je policija pridržala. Demonstranti so skušali ponekod preprečiti odhode avtobusov ter zapreti dovoze na več veletržnic. V Madridu so več ljudi aretirali zaradi povzročanja škode na javnih površinah, v Murcii na jugu države pa je policijsko vozilo zadela molotovka, pri čemer je bilo poškodovanih nekaj ljudi.

Španska vlada želi z reformo trga dela znižati javnofinančni primanjkljaj s trenutnih 8,51 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) na 5,8 odstotka BDP še letos. Reforma delodajalcem olajšuje odpuščanje delavcev, prav tako pa jim omogoča lažje enostransko nižanje plač, določanje nalog in spreminjanje urnikov zaposlenih. Omejuje tudi pogajalske možnosti sindikatov pri določanju urnih postavk, opozarjajo španski sindikati. Sindikati in opozicijski socialisti se bojijo tudi, da bo reforma prispevala k upadanju števila delovnih mest. Največja španska sindikata poudarjata, da reforma prinaša enostransko zmanjšanje pravic delavcev in opozarjata, da gre za socialno nesprejemljiv način izhoda iz krize.