Ne države območja evra ne IMF namreč v okviru 110 milijard evrov težkega prvega programa niso odobrile vseh predvidenih posojil. IMF je tako izplačal za 20,3 milijarde od predvidenih 30 milijard evrov, članice območja evra pa za 53 milijard od predvidenih 80 milijard evrov.

Drugi program pomoči Grčiji sicer znaša 130 milijard evrov, Slovenija pa bo v okviru tega prispevala skupna poroštva v višini 938 milijonov evrov.

Članice območja evra so v sredo tudi uradno zagnale drugi program finančne pomoči Grčiji. Države evrskega območja so začasni sklad za zaščito evra (EFSF) pri tem pooblastile, da Grčiji v več tranšah zagotovi prvih 39,4 milijarde evrov pomoči. Že prej so odobrile tudi 35,5 milijarde evrov sredstev EFSF za prispevek območja evra k uspehu odpisa dolga s strani zasebnih upnikov.

Evroskupina je drugi program pomoči Grčiji zagnala po tem, ko je Grčiji uspelo v dogovoru z zasebnimi upniki in preko zakonodajne prisile zagotoviti odpis dolga v višini okoli 105 milijard evrov. Z odpisom in novim programom javne pomoči naj bi se grško dolžniško breme do leta 2020 z okoli 160 zmanjšalo na 117 odstotkov bruto domačega proizvoda.

V zameno za novo pomoč bo morala Grčija izpeljati nove boleče varčevalne in reformne ukrepe, evropske institucije in IMF pa bodo močno okrepili nadzor.