Varčevanje v zdravstvenem sektorju je pogoj EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) za sprostitev novega rešilnega paketa za Grčijo. Parlament je zakon obravnaval po nujnem postopku, medtem ko so poslopje varovali policisti.

Med ukrepi, ki jih uvaja zakon, je zmanjševanje izdatkov za zdravila z razvojem elektronskih receptov in uporabo generičnih zdravil. Prav tako zakon uvaja združevanje nekaterih bolnišnic, predvideva pa tudi uvedbo enotne pokojninske sheme za različne skupine ljudi, zaposlene v zdravstvu.

V Atenah so sicer v sredo zvečer v okviru vseevropskih sindikalnih akcij potekali masovni protesti, dve največji sindikalni centrali - GSEE iz zasebnega in Adedy iz javnega sektorja - pa sta že opoldne izvedli triurno stavko. Celodnevno stavko so izvedli tudi zdravniki, ki se ne strinjajo z varčevanjem v zdravstvu.

Grški premier Lucas Papademos je sicer v sredo zavrnil pozive k imenovanju posebnega evropskega komisarja, ki bi nadzoroval uvajanje reform, katere je Grčija obljubila v zameno za nov, 130 milijard evrov vreden program pomoči.

"Nov gospodarski program bodo izvedle grška vlada in grške oblasti," je poudaril Papademos po pogovorih s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom v Bruslju. "Pri tem cenim podporo Evropske komisije, samih komisarjev in njihove usluge - in mislim, da to zadostuje."

V torek je grški parlament skladno z dogovorom o drugem programu pomoči potrdil zakon, ki predvideva nove varčevalne ukrepe v vrednosti 3,2 milijarde evrov. Zakon med drugim predvideva 12-odstotno znižanje pokojnin javnih uslužbencev, višjih od 1300 evrov. Skupni rez v pokojnine bo znašal 400 milijonov evrov.