Novice.Dnevnik.si Novice/EU

Ashtonova: Evropa je kljub "težavnim razmeram" v regiji odločena oživiti bližnjevzhodni mirovni proces

Kairo - Visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton je danes ob začetku bližnjevzhodne turneje v Kairu poudarila, da je Evropa odločena oživiti bližnjevzhodni mirovni proces kljub "težavnim razmeram" v regiji, poročajo tuje tiskovne agencije.

Visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton je danes ob začetku bližnjevzhodne turneje v Kairu poudarila, da je Evropa odločena oživiti bližnjevzhodni mirovni proces kljub "težavnim razmeram" v regiji, poročajo tuje tiskovne agencije. (Foto: Reuters)

 

Na novinarski konferenci po srečanju z egiptovskim zunanjim ministrom Ahmedom Abulom Gejtom in vodjo egiptovske obveščevalne službe Omarjem Sulejmanom je Ashtonova pohvalila posredniško vlogo Egipta v pogajanjih med Izraelci in Palestinci ter med palestinskimi skupinami.

Visoka zunanja predstavnica unije je že pred odhodom na Bližnji vzhod nakazala, da želi z obiskom v regiji izraelski in palestinski strani jasno pokazati željo EU, da se vrneta za pogajalsko mizo. Izraelci in Palestinci so minuli teden ob posredovanju ZDA dosegli dogovor, da obnovijo dialog, ki naj bi potekal v obliki posrednih pogovorov.

Usodo teh pogovorov je pod velik vprašaj postavil Izrael, ki je v torek odobril gradnjo 1600 novih domov za judovske naseljence v pretežno arabskem vzhodnem Jeruzalemu. Ashtonova je z vodjo egiptovske diplomacije danes med drugim govorila o odločenosti EU, da ustavi gradnjo judovskih naselbin na Zahodnem bregu.

"Izrael mora razumeti, da je mednarodna skupnost jezna," je dejal Gejt. Menil je še, da EU ne bi več smela uvažati blaga iz judovskih naselbin na Zahodnem bregu. "Evropejci morajo Izraelu dati vedeti, da mora za tako vedenje plačati določeno ceno," je poudaril.

Ashtonova pa je v današnjem nagovoru članom Arabske lige poudarila, da izraelska odločitev o gradnji novih stanovanj za naseljence ogroža neposredne pogovore med Izraelci in Palestinci. "Stališče EU do judovskih naselbin je jasno. Naselbine so nezakonite, predstavljajo oviro miru in ogrožajo rešitev dveh držav," je dejala.

Ob tem je menila, da je mir na Bližnjem vzhodu še vedno moč doseči. "Mir je potreben, nujen in ga je moč doseči," je bila odločna.

Ashtonova, ki je v Egipt prispela v nedeljo zvečer, bo v okviru turneje, ki jo bo sklenila v četrtek, obiskala še Sirijo, Libanon, Jordanijo, Izrael in palestinska ozemlja.

V nagovoru članom Arabske lige je potrdila, da bo obiskala tudi Gazo, ki je od junija 2007 pod nadzorom palestinskega gibanja Hamas, s katerim sicer unija nima stikov, saj ga označuje za teroristično organizacijo. "Blokada Gaze je nesprejemljiva," je poudarila Ashtonova in dodala, da je povzročila veliko trpljenje ljudi in ogroža napredek. "Sama bom odpotovala v Gazo, da bi se srečala s tamkajšnjimi prebivalci in ugotovila, kako je s pomočjo unije na terenu," je še dejala.

Dodaj v: Twitter Pošlji

Prijavite napako v članku

Komentarji
Zadnje objavljeno
Najbolj brano
Najbolj gledano
Najbolj komentirano
Foto.Dnevnik.si

Dnevnik.si