Kot je povedal Janša, je sedaj jasno, da je osumljen, da je z navajanjem citata predsednice LDS Kresalove o reševanju slovensko-hrvaške meje izdal tajni podatek. Povedal je tudi, da postopka proti njemu ne razume kot pravnega, ampak kot političnega. "Zato nimam danes s sabo odvetnika, saj odvetnik ne more nič pomagati pri političnem postopku," je pojasnil.

Predsednik SDS je dejal, da ne pozna noben druge države v EU, v kateri bi se policija ukvarjala s sestankom predsednikov parlamentarnih strank. "Kolikor vem, trenutno samo v Belorusiji policija zaradi podobnih obtožb preiskuje vodjo opozicije," je dodal.

Po njegovih besedah je na policijski postaji na Prušnikovi ulici v Ljubljani, kjer je bil zaslišan, oddelek za boj proti organiziranemu kriminalu PU Ljubljana. Elitna policijska enota se torej ukvarja s citatom notranje ministrice, je poudaril.

"Nekorekten postopek"

Sam postopek, je nadaljeval, je nekorekten, saj gre za zlorabo policije v politične namene. "Tisti, ki so postopke izvajali, imajo svoje nadrejene," je pojasnil in dodal, da "gospa Kresalova iz tega položaja nima dobrega izhoda".

"Na koncu bodo morali postopek prekiniti, ali pa ovadbo zavreči ali pa vložiti obtožnici, ker je predsednik ene od parlamentarnih strank citiral predsednico druge parlamentarne stranke, ker je ta slučajno notranja ministrica," je poudaril. Verjetno so se navzeli beloruskih navad, je dodal.

Janša je dejal, da se je tega postopka prisiljen udeleževati, ker gre za uradno vabilo. "Vendar bom pri postopku sodeloval le toliko, kolikor bom prisiljen," je pojasnil in ponovil, da se mu zdi absurdno kriminalizirati politične izjave. "To je bolj absurdno kot leta 1988," je prepričan.

Ljudje, je poudaril predsednik SDS, ki vodijo ta postopek, imajo svoje nadrejene. "To so tudi jasno povedali," je dejal in dodal, da jim je sam povedal, da lahko povlečejo paralele z letom 1988. Tisti, ki so izvajali ukaze, so poznani javnosti, tisti, ki so dajali ukaze, pa so prejeli državna odlikovanja, častna občanstva in izjemne pokojnine, je navedel Janša. "So se izvlekli, čeprav so bili bolj odgovorni," je dodal.

***Poglejte si zapisnik zaslišanja Janeza Janše***

"Magnetogram ni bil zaupen"

Predsednik SDS je tudi povedal, da je kriminaliste vprašal, "ali so že našli tistega, ki je ukradel to depešo, zaradi katere je trpel mednarodni ugled Slovenije". Kot je pojasnil, odgovora ni bilo. Obenem je znova zatrdil, da magnetogram pogovora predsednikov parlamentarnih strank avgusta 2007 ni bil zaupen. "Kot takšnega ga je označila sedanja vlada, kar je tudi javno povedala, in to predvsem zato, ker je prišlo do teh polemik," je poudaril.

Z navedbo citata Kresalove, tako Janša, je dokazal, da niso bile resnične njene trditve, da koordinacija parlamentarnih strank ni bila seznanjena z vladnimi stališči pred slovensko-hrvaškim sestankom na Bledu. "Nisem prvi začel govoriti o vsebini sestanka," je pojasnil in zatrdil, da so po sestanku strank vsi predsedniki strank javno razlagali stališča svojih strank. "Osumljen pa sem samo jaz," je opozoril.

Predsednik SDS je povedal, da je v gradivu za nov sestanek koordinacije strank vedno dobival tudi zapisnik prejšnjega sestanka. To ni bil sestanek državnega organa, zato je šlo to gradivo v arhiv predsednikov parlamentarnih strank, je dodal.

"Če je bilo na sestankih kaj zaupnega, smo se posebej dogovorili, da se o tem ne govori," je tudi pojasnil in zatrdil, da se niso dogovorili, da ne smejo citirati Kresalove. Dodal je, da so bili nekateri sestanki snemani, drugi pa ne. Pri tistih, ki so bili snemani, so prisotni vedeli, da se snemajo, je dejal Janša: "Še več, vsak, ki je bil prisoten, je moral pritisniti na gumb, da je bil posnet".

"Ne bom vrnil udarca"

Janša je zatrdil, da ne bo vložil povratnih kazenskih ukrepov, saj bi to po njegovo samo smešilo državo. Edini sprejemljivi izhod je, da se zadeva zaključi in da se policija začne ukvarjati s svojim delom, "ne pa s preganjanjem politične konkurence gospe Kresalove", meni predsednik SDS.

"Ali bi vi šli na sestanek, po katerem se da izjava, nato pa bi dobili vabilo na zaslišanje," je odgovoril na vprašanje, ali se bo v prihodnje udeleževal teh sestankov. To vabilo je, je prepričan Janša, opozorilo, da si vlada ne želi sodelovanja, "ampak da uporablja represivni aparat za šikaniranje politične konkurence". Obenem je poudaril, da so "besede predsednika vlade zelo poceni".

Na novinarsko vprašanje, kako komentira ovadbo informacijske pooblaščenke proti Friderika Kresal, mami Katarine Kresal, je odgovoril, da "ima očitno gospa Kresal zaroto v svojem najbližjem sorodstvu".

Na koncu je predsednik SDS komentiral še pogovor s predsednikom Foruma 21 Milanom Kučanom v Mladini, "biltenu Foruma 21". Novinar naj bi Kučanu postavil vprašanje, kako da ga Janša "preganja že dvajset let". "Verjetno sem jaz ukazal politični policiji da zaprejo Kučana leta 1988, da sem organiziral njegovo odstavitev v Depali vasi in sem organiziral veliki pok iz Finske, ki je odnesla Kučana," je še povedal Janša.

Kdo je izrazil podporo Janezu Janši pred policijsko postajo?

Janševa SDS je sicer včeraj na spletni strani objavila, da se na njeno tajništvo obračajo mnogi, ki želijo izraziti podporo Janezu Janši tudi med zaslišanjem na Prušnikovi ulici. SDS vsem s takšnimi nameni odgovarja, "da bi politični botri insinuiranih obtožb takšen izraz podpore lahko zlorabili za podtikanje incidentov, zato ga odsvetujemo".

Stojnšek: Zaslišanje Janše ni politični proces

Tiskovni predstavnik PU Ljubljana Vinko Stojnšek je po zaslišanju Janeza Janše zanikal njegove očitke, da gre za politični proces. Policija je, kot pojasnjuje, zaznala sume storitve kaznivega dejanja in je dolžna storiti, kar veleva zakon o kazenskem postopku. Vsebina zaslišanja je stvar predkazenskega postopka, zato o njej ne more govoriti, pravi.

Zaslišanje predsednika SDS Janeza Janše zaradi suma izdaje tajnih podatkov je opravil višji kriminalistični inšpektor Stojan Belšak, je v izjavi za medije potrdil Stojnšek.

Kot je dejal, je policija obvestila o sumih kaznivega dejanja začela zbirati na podlagi poročanja medijev in sprožila postopek. V postopku se ti sumi sedaj preverjajo, pojasnjuje.

S koliko ljudmi so kriminalisti že opravili informativne pogovore, Stojnšek ni vedel, je pa dejal, da bodo "poskušali govoriti z vsemi udeleženci tistega sestanka iz leta 2007". Kriminalisti bodo tako po njegovih napovedih nadaljevali z zbiranjem obvestil, potem pa "o ugotovljenih dejstvih obvestili pristojno tožilstvo".

"Kdaj se bo postopek končal, ne moremo predvidevati niti napovedati," je dejal Stojnšek. Ob tem je pojasnil, da se bo to zgodilo, "ko bodo zbrana obvestila, ko bodo sumi ovrženi ali dokazani". Na pristojno tožilstvo morajo namreč v vsakem primeru podati poročilo ali ovadbo.

Belšak "je kriminalist, ima pooblastila in dolgoletne izkušnje na področju kriminalistične dejavnosti", je Stojnšek odgovoril na vprašanje, kako komentira Janševe besede, da Belšak ni bil izbran naključno in da je imel v prejšnjem mandatu težave z domnevno nezakonitim napredovanjem. V zvezi s tem je Stojnšek tudi poudaril, da "Belšak ni bil nikoli osumljenec".

Na vprašanje, kaj bi se zgodilo s policijo, če bi se izkazalo, da je v tem primeru zlorabila kakršna koli pooblastila, je Stojnšek odgovoril, da velja v Sloveniji "domneva nedolžnosti do konca postopka sodišča". Če bi bili kakršni koli dvomi o procesni dejavnosti policije, bi o tem odločalo sodišče, je še dodal.

Kot je znano, so Janšo danes zaslišali v povezavi s sumom storitve kaznivega dejanja izdaje tajnih podatkov po 260. členu kazenskega zakonika. Janša je v pogovoru za TV Slovenija 23. junija povedal, da se bo udeležil zaslišanja.

Dodal je, da zapisnik sestanka parlamentarnih strank, na katerega se nanaša domnevna izdaja tajnosti, ni bil označen kot tajni dokument po zakonu o tajnih podatkih. "Če bi bil, bi moral o tem odločati jaz, kar pa nisem odločil," je dejal.

Notranja ministrica Katarina Kresal pa je 24. junija zatrdila, da je Janša v soočenju z njo v oddaji Odmevi na TV Slovenija bral zaupne podatke iz zaupnega dokumenta. Po njenih navedbah je bil to magnetogram, ki ga ni imel nihče razen Janše.