Z imenom Franc je bilo po najnovejših podatkih statističnega urada poimenovanih 28.230 (1971: 77.173; 2007: 32.238) oseb. Primerjava podatkov treh štetij kaže, da se je število nosilcev imena Franc od leta 1971 zmanjšalo za več kot polovico. Zanimiva je tudi primerjava števila vseh zdaj živečih Francev po obdobjih glede na njihovo rojstvo. Tako je iz obdobja do leta 1930 zdaj 2125 Francev, skupaj s temi iz desetletnih obdobij 1931-1960 kar 22.902, iz obdobij 1961-2010 samo 5328.

Ob imenu Franc obstaja precej različic, denimo Ferenc, Feri, Fran, France, Franci, Francelj, Franček, Frančišek (1998, 114. mesto), Franjo, Frank, Franko, Frenk. Ženska oblika imena Franc je Franca (2012: 73) z različicami Francka, Fani, Fanika, Frančiška (8869, 14. mesto), Franja, Franka in tako dalje. Ime Franc je v mnogih kombinacijah z drugimi imeni v dvojnih imenih. Tako sta s sestavino Franc najbolj pogosti dvojni imeni Franc Jožef (2012: 37) in Franc Branko (37), sledijo Branko Franc (30), Jožef Franc (17), Janez Franc (17) in tako dalje. Ime Franc se pojavlja tudi v kombinacijah z najpogostejšimi priimki, denimo 2. Franc Novak (186; 1. Jožef Horvat 229).

Ime Franc izhaja iz latinskega imena Franciscus verjetno prek nemške oblike Franziskus in njegove skrajšane oblike Franz. Skrajšana oblika Fran je lahko nastala tudi iz imena Frančišek. V imenu France je končnice tvoril nekdanjo klicno obliko - vokativ k imenu Franc. Ime Franci je prvotno ljubkovalna oblika imena Franc. Imeni Francel in Francelj sta poslovenjeni iz nemške manjšalne oblike Franzl.

Naravnost iz latinskega imena Franciscus izhaja slovensko ime Frančišek. Prvotni pomen latinskega imena Franciscus je "nanašajoč se na Franke", to je "frankovski, Frank". V krščanskem svetu je ime Frančišek postalo popularno po svetem Frančišku (1182-1226), ustanovitelju po njem poimenovanega frančiškanskega reda (v koledarju 4. oktobra). Njegovo pravo ime je bilo Giovanni Bernardone. Ime Johannes, italijansko Giovanni, mu je dala mati, pozneje pa ga je oče preimenoval v Franciscus, italijansko Francesco, ker naj bi se otrok rodil, ko je on potoval v Francijo. Po drugi razlagi naj bi to ime dobil zaradi veselja do učenja francoščine. Razen omenjenega obstajajo še številni sveti Frančiški (ca. 46, v letu svetnikov 12). Omembe vreden je denimo še Frančišek Ksaverij iz 16. stoletja, jezuit, misijonar in prvi zavetnik misijonskega dela (v koledarju 3. decembra). Njegovo družinsko ime je včasih tudi osebno ime (na primer pisatelj Franc Ksaver Meško), tudi Saverij, ženske oblike Ksaverija, Ksava, Saveria. Tretji Frančišek je Frančišek Saleški, škof in cerkveni učitelj, ki je umrl leta 1622 (v koledarju 24. januarja). Tudi Salezij se ob Frančišku uporablja kot osebno ime, tudi ženska oblika Salezija, predvsem za redovnice. Tako dvojno ime je imel denimo slovenski pisatelj Franc Saleški Finžgar. V Sloveniji je trinajst cerkva svetega Frančiška.

Franc je bilo ime več evropskih kraljev in cesarjev, predvsem avstrijskih. Po slednjih sta nastala izraza franciscejski "nanašajoč se na avstrijskega cesarja Franca I.", denimo franciscejski kataster, in francjožefovski "nanašajoč se na avstrijskega cesarja Franca Jožefa", denimo francjožefovska doba. Med znanimi slovenskimi nosilci imena Franc oziroma njegovih različic so na primer književnik Fran Levstik, jezikoslovci Fran Miklošič, Fran Ramovš in France Bezlaj.

Iz imen Franc, Frančišek in njunih različic so v priimkovnem procesu nastali mnogi priimki, denimo Ferenc, Ferenčak, Ferenček, Ferenčič, Franc, Franca, France, Francek, Francekovič, Franceškin, Francelj, Francl, Franček, Frančeškin, Frančič in podobno.

Ime Franc najdemo v ljudski pesmi, kjer nastopa tudi z Miciko: Prelepa je Micika, pa še lepši je Franc; pa še lepši je moj gorjanc, ki bo prišel čez klanc. Franc pika pok, pelji kravo na potok, ako neče pit, piš jo v rit! Imeni Francl in Franca sta tudi v ljudskih posmehuljah, denimo: Lovretov Francl je skoču na krancl, je prosu Bogá za 'n frakl žganja. Franca tanca pod goro, štirje fantje pa za njo. Kdor jo vjume, njega bo.