Pingvini so na prvi pogled smešni ptiči, ki so videti, kot bi bili oblečeni v frak, a tridelna dokumentarna serija Skrivnosti pingvinov (Secrets of the Penguins) razkriva, da so veliko več kot to. Nagrajeni snemalec narave Bertie Gregory, znan po svojem delu z BBC in National Geographicom, je gledalce v seriji popeljal globoko v njihov svet, z najnovejšo snemalno tehnologijo in veliko potrpljenja pa pri tem odkril še nikoli videne vedenjske vzorce in ganljive zgodbe življenja pingvinov.

Smešni ptiči v smokingih

Gregory, ki je v preteklosti sodeloval tudi z legendarnim Davidom Attenboroughom, je v pogovoru za Nedeljski dnevnik dejal, da so pingvini pri ljudeh tako priljubljeni iz dveh razlogov. »Prvi je, da so zelo podobni nam, po obliki, pa tudi po vezeh, ki jih ustvarijo med seboj. Hodijo po dveh nogah. Nosijo zabavne male smokinge. Vezi med samcem in samico ter med starši in mladičem so močne, majhna prijateljstva pa imajo tudi tisti brez družinskih vezi. Druga stvar je, da so neskončno zabavni. In vsak ima rad zabavne živali,« je dejal.

Svetovno priznani snemalec ve, o čem govori. Ker večina od njih nikoli ni srečala človeka, se jih ne bojijo, zato se jim je lahko čisto približal. »Njihov odziv name je bil podoben kot moj nanje, torej predvsem radovednost. Zanje je to verjetno tako, kot bi bilo za nas srečanje z nezemljanom, na žalost pa se te hitro naveličajo. Interakcija gre torej nekako takole: 'Oh, kdo pa si ti?' Potem se jim kmalu zazdiš dolgočasen in se vrnejo k svojemu pingvinskemu vsakdanu,« se je zasmejal.

Od razpoke v ledu do skoka s pečine

Ena najsmešnejših stvari, ki jih je videl, je bila, kot pravi, skupina približno desetih mladičev cesarskih pingvinov, ki so jih zapustili starši in so poskušali priti do oceana. »Hodili so po ledu in pred njimi se je pojavila mala razpoka. Stali so tam in štiri ure strmeli v razpoko, ki je bila široka okoli deset centimetrov. Lahko bi samo stopili čez. Prvi pingvin je potem poskusil, zdrsnil, z obrazom udaril ob tla in potem začuden vstal na drugi strani razpoke, v smislu: 'Oh, nisem umrl.' In šel naprej. Drugi so ga gledali, kot bi si rekli: 'Oh, ni umrl,' nato pa še oni prestopili razpoko. To razpoko so doživeli kot prepad, potem pa jo enostavno prestopili,« je opisal enega od trenutkov, kot najspektakularnejši dogodek pa omenil skok mladičev cesarskih pingvinov s 15-metrskega ledene pečine.

Gregory sicer meni, da so v seriji, ki so jo snemali tudi pri temperaturi do –54 stopinj Celzija, komaj začeli spoznavati, kaj vse te ptice zmorejo, obenem pa dodal, da je pred tem projektom tudi sam mislil, da ve vse o pingvinih, a se je motil. Zato morda lahko pričakujemo tudi nadaljevanje serije. 

Priporočamo