Galaxy a56 je najbolj »premijska« različica Samsungove srednjerazredne serije galaxy a. Ko telefon pogledaš od daleč, ne deluje prav nič nepremijski. Dizajn je povsem moderen. Ravno steklo spredaj, ravno steklo zadaj. Ukrivljen pri kotih naprave, da se stvar ne zajeda v dlan, ko jo držimo dlje časa. Zadnja trojna kamera je v enotni ploščadi, ki ima obliko pokončne pilule. Tudi obroba okoli zaslona ni debela. Malenkost je le poudarjena pri bradi in čelu zaslona, a nič drastičnega.
Telefon je tudi relativno tanek. V to dimenzijo meri 7,4 milimetra, kar je 0,8 milimetra manj kot predhodnik. Hujšanje se pozna tudi na teži, ki tokrat znaša 198 gramov oziroma 15 gramov manj kot pri lanskem modelu a55. Ob tem je Samsung telefonu za slabih 25 milimetrov povečal diagonalo zaslona na 17 centimetrov (6,7 palca). S tem ima telefon enako diagonalo kot galaxy s25+, a je le še malenkost večji in težji. Kompaktnost pač stane več. Nekaj pa se da privarčevati tudi z izbiro materialov, kar se pri galaxyju a56 vidi zlasti pri ohišju. To je iz aluminija, kar niti ni slabo. Ima pa aluminij nekakšno hrapavo teksturo. Deluje nepobrušeno. Verjetno to pripomore k manj drsenja naprave v dlani. Mogoče. Je pa občutek naprave v dlani nenavaden. To ni pravilo za naprave z aluminijastim ohišjem. Morda je ta tekstura komu celo všeč, a meni se je zdela cenena. Kot da bi šlo za neobdelan aluminij. Definitivno gre za telefon, ki bi ga uporabljal z ovitkom.
To pa je bil tudi eden redkih kamnov spotike glede galaxyja a56. Zaslon AMOLED ima solidno ločljivost 2340x1080 oziroma 385 pik na palec (ppi). Osveževanje slike je prilagodljivo do 120 hercev (Hz), svetilnost z najvišjo vrednostjo 1900 kandel pa bi bila lahko nekoliko zmogljivejša.
Dovolj zmogljiv za večino uporabnikov
Samsung obljublja kupcem naprave šest let varnostnih posodobitev operacijskega sistema android, kar je dobra doba. Gre pa za napravo, ki je opremljena s Samsungovim lastnim procesorjem exynos 1580. Glede na to, da ne gre za premijsko napravo, od katere bi želeli najbolj vrhunske zmogljivosti, to niti ni tako strašna pomanjkljivost. Tudi zato, ker v tem primeru ne gre za diskriminacijo evropskih potrošnikov. Ta procesor dobijo kupci na vseh trgih.
Na procesor morajo biti pozorni zlasti uporabniki z igričarskimi apetiti. Načeloma deluje vse, kar bi moralo. Najzahtevnejše igre na malo skromnejših nastavitvah. Zares pa bodo nezadostne mišice opazili uporabniki, ki se poigravajo z emuliranjem igre z raznih konzol, ki jih zaradi odvetnikov ni pametno omenjati na glas. Če ne veste, za kaj gre, potem to ni pomembno za vas in vaš primer uporabe. Telefon bo brez težav oddelal vse običajne naloge mobilnika. Tudi kakšnega zatikanja nisem opazil.
Telefon prodajajo v dveh različicah. Osnovna ima 8 GB delovnega spomina in 128 GB prostora za shranjevanje. To je z današnjega vidika velikosti datotek že kar špartanska različica. Bolj privlačna je različica s prav tako 8 GB delovnega spomina in 256 GB prostora.
Zmogljivost baterije ostaja ista kot pri lanskem modelu. Premore 5000 miliamperskih ur (mAh), kar bo povsem zadostilo za dnevno uporabo, z nekaj viška do jutra. Ne gre pa za telefon z dvodnevno baterijo v pravem pomenu besede. Polnjenje je Samsung nadgradil s polžjih 25 na nekoliko bolj zglednih 45 vatov. Je pa to še vedno dosti počasneje od hitrosti, ki jih najdemo pri kitajskih konkurentih. Brezžičnega polnjenja galaxy a56 nima, je pa odporen proti vodi in prahu po standardu IP67, kar pomeni, da preživi na globini enega metra do 30 minut.
Glavna kamera in še nekaj za zraven
Paket kamer je ostal skoraj nespremenjen v primerjavi z lanskim modelom. Izjema je sprednja kamera, ki je lani premogla 32 milijonov pik (MP), letos pa so ji ločljivost skrčili na 12 MP. Zadaj najdemo standardno trojico srednjih in nižjih razredov mobilnikov. Glavno kamero, ultraširokokotno kamero in odvečno bližinsko (macro) kamero. Glavna ima ločljivost 50 MP, ultraširokokotna 12 MP, bližinska pa 5 MP. Video lahko snema do 4K, a pri največ 30 sličicah na sekundo. Za kaj bolj dinamičnega boste snemali pri FHD-ločljivosti.
Pri fotografiji je zares uporabna glavna kamera, ki dela dobre fotografije v dobri svetlobi. V slabših svetlobnih razmerah hitro pokaže svoje omejitve. Drugi dve kameri sta bolj za hec. Pa ne samo zaradi ločljivosti. Ultraširokokotna kamera je na splošno veliko manj uporabna, kot se sprva zdi. Morda za kakšen oglas stanovanja ali pa za fotografije pokrajin. Takoj ko so v kadru ljudje, postanejo zaradi učinka te vrste leče popačeni. Že res, da lahko s tem objektivom ujameš več ljudi hkrati v kader, ampak mnogi so zato videti širši in manj simetrični, kot so v resnici.
Samsung galaxy a56 ponuja zanesljiv in solidno zaokrožen paket, ki zadostuje potrebam verjetno kar velikega števila uporabnikov. Priporočena cena za vstopni model znaša 480 evrov, za model z 256 GB pa 530 evrov.