V okviru zelenega dogovora je EU že leta 2020 sprejela nov akcijski načrt krožnega gospodarstva z namenom omejitve porabe naravnih virov in izboljšanja krožnosti izdelkov. Ta načrt vključuje tudi nova pravila za oblikovanje mobilnih telefonov in tablic.
Krovna evropska potrošniška organizacija BEUC in njene članice, tudi Zveza potrošnikov Slovenije, so se dolgo zavzemale za uvedbo teh pravil, saj so opozarjale na ponavljajoče se težave, s katerimi se potrošniki soočajo pri poskusih popravila svojih pametnih telefonov. Zelo težko ali celo nemogoče je najti nadomestne dele, popravila so draga, zmogljivost baterije pa se po nekaj letih znatno zmanjša.
Označevanje po vzoru energijskih nalepk
Nova energijska nalepka, ki bo spremljala nove pametne telefone in tablice bo podobna tisti za gospodinjske aparate (kot so hladilniki in pralni stroji), vendar bo vsebovala dodatne koristne informacije. Poleg barvne lestvice energijske učinkovitosti bo v spodnjem delu prikazovala tudi, koliko časa baterija deluje z enim polnjenjem in koliko polnilnih ciklov zdrži, preden izgubi več kot 20 odstotkov prvotne kapacitete. Pametni telefoni in tablice, ki delujejo dlje časa z enim polnjenjem, potrebujejo redkejše polnjenje, kar podaljšuje življenjsko dobo baterije, pri bolj učinkovitih napravah pa je tudi manjša poraba energije za polnjenje.
Nalepka vključuje tudi oceno popravljivosti. Bolj kot je izdelek preprost za razstavljanje in lažje kot je najti nadomestne dele, višji je razred popravljivosti. Cena nadomestnih delov in storitev popravila ni vključena v končno oceno. To pomeni, da pametni telefon razreda popravljivosti A ni nujno tudi cenejši za popravilo. Prav tako niti najvišji razred popravljivosti ne pomeni nujno, da bo mogoče popraviti vsako okvaro ali preprosto zamenjati vsak del naprave.
Na nalepki so na voljo tudi dodatne informacije o vzdržljivosti, kot sta odpornost naprave proti nenamernim padcem ter zaščita pred vdorom prahu in vode. Tudi tukaj velja: višji kot je razred, bolj vzdržljiva je naprava.
Pametni telefoni, zasnovani za daljšo življenjsko dobo
Medtem ko energijska nalepka pomaga potrošnikom pri izbiri najbolje delujočih izdelkov, bodo nova obvezna pravila oblikovanja zagotovila, da bodo vsi pametni telefoni in tablice, ki bodo dostopni na trgu EU, privzeto trajnejši, bolj popravljivi in nadgradljivi.
Ob tem, da bodo pametni telefoni in tablice imeli daljšo življenjsko dobo baterije in jih bo mogoče lažje razstaviti za popravilo, bodo potrošnikom najmanj sedem let po nakupu dostopna navodila za popravilo in rezervni deli. Prav tako bo moral vsak proizvajalec zagotoviti nadgradnje programske opreme in operacijskega sistema za vsaj pet let. Posodobljena naprava je namreč varnejša.
Nova pravila popravljivosti in vzdržljivosti bodo že v bližnji prihodnosti morali izpolnjevati tudi nekateri drugi elektronski izdelki, kot so računalniki, tiskalniki in televizorji, kar bo potrošnikom omogočilo, da jih bodo uporabljali mnogo dlje.
Boštjan Okorn z Zveze potrošnikov Slovenije pravi, da bo z novo sprejeto Uredbo o okoljsko primerni zasnovi za bolj trajnostne izdelke (ESPR) Evropska komisija razvila tudi pravila za izboljšanje trajnosti oblačil, pohištva, vzmetnic in pnevmatik. Potrošniki bodo končno lahko kupovali in uporabljali izdelke, ki so že v zasnovi bolj trajni, preprosto popravljivi in večkrat uporabni, je prepričan Okorn.