Huawei je 15. maja v Berlinu predstavil novo pametno uro watch 5. No, že nekaj dni pred uradno predstavitvijo sem uro dobil na test in se z njo medtem že dodobra spoznal. Izredno dober vtis je naredila že zaradi dizajna. Ta naj bi se zgledoval po Karmanovi črti – neformalni meji med Zemljino atmosfero in vesoljem. Sliši se zapleteno, v praksi pa je stvar veliko bolj preprosta. Ura močno stavi na ukrivljene linije. Celo tako zelo, da je v obliki rahlo ukrivljene kupole celo zaslon, zaščiten s safirnim steklom. Gre za zelo posrečen dizajn, ki zaživi zlasti z urinimi animiranimi številčnicami Zemlje, ki kar nekako skočijo ven iz ure. Je pa uro zato dokaj težko fotografirati, saj je zaradi ukrivljenosti zaslona še toliko več priložnosti za odseve. Na srečo to med uporabo ure ni problem. Ura je z najvišjo svetilnostjo 3000 kandel dovolj svetla, da premaga odseve. Pri Huaweiju so ob tem ponosni, da je svetilnost ure kar za 1000 kandel boljša od Applove ure Watch 10.

Na testu sem imel najbolj premijsko različico velikosti 46 milimetrov in s paščkom iz titana. Ohišje tega modela je prav tako iz titana. Pašček se odlično zlije z ohišjem in naravno nadaljuje ukrivljen dizajn ure okoli zapestja. Ima pa stvar tudi pomanjkljivosti. Zlasti za uporabnike s tanjšim zapestjem, kot ga imam sam. Ker je treba pri tanjšem zapestju iz paščka odstraniti več členov, se njegova naravna ukrivljenost popači, posledično pa dobimo več ostrih robov med členi. Na daleč stvar še vedno izpade enako lepo kot pri debelejših zapestjih, boste pa na otip začutili kakšen oster rob.

Biometrija, NFC in eSIM

Ura watch 5 prek Huaweijeve aplikacije petal maps prikazuje zemljevide. Foto: Aljaž Potočnik

Ura watch 5 prek Huaweijeve aplikacije petal maps prikazuje zemljevide. Foto: Aljaž Potočnik

Ura je opremljena s tremi gumbi. Vrtljiva krona omogoča prehajanje med meniji in funkcijami, s pritiskom pa odpre nabor naloženih aplikacij. Spodnji gumb je bližnjica do vadbe, telefona in zdravstvenih funkcij. Med njima se nahaja "gumb" x-tap, ki je v resnici senzor za odčitavanje biometričnih podatkov z blazinice prsta. Od srčnega utripa, togosti žil, odstotka kisika v krvi in vse do EKG. Z daljšim držanjem gumba x-tap sprožimo hiter pregled enajstih zdravstvenih kazalnikov s končno analizo, ki nam pove, kje imamo morda pomanjkljivosti. Sicer pa ura podpira še beleženje več kot 100 športnih aktivnosti. Od plavanja do golfa.

Watch 5 podpira tudi eSIM, kar pomeni, da lahko naprava postane čisto pravi nadomestek za mobilni telefon. Telefoniranje z uro je priročno. Zvočnik je za večino okolij dovolj glasen, mikrofon pa tudi solidno ugaje govorčev glas. Telefonirati z uro je sicer možno tudi prek bluetooth povezave z mobilnikom. Nekoliko bolj nerodna je ura watch 5 za pisanje sporočil. Manjkajo šumniki, pa tudi vmesnik bi bil lahko boljši in bolj pregleden. Veseli tudi, da je prek Huaweijeve aplikacije petal možno uporabljati tudi zemljevide. Da uporabnik vselej ve, kje je.

Huawei watch 5 tipalo x-tap Foto: Aljaž Potočnik

Huawei watch 5 tipalo x-tap Foto: Aljaž Potočnik

Ura prav tako podpira plačila prek sistema NFC, a je tu problem z Googlom. Ker google pay na uri ne deluje, se omenjajo alternative v obliki storitev, na katere naložiš dobroimetje in nato s tem dobroimetjem brezstično plačuješ. To ni idealno. Sanjsko bi bilo, če bi slovenske banke za Huaweijeve ure naredile svoje plačilne aplikacije, podobno kot so to storile za vse androidne mobilnike, pred prihodom google pay v Slovenijo.

Aplikacije so

Kar se tiče aplikacij, tudi tokrat ni možno govoriti o nekem izobilju izbire. Pa tudi če bi bila. Dvomim, da veliko ljudi na urah sploh uporablja kaj eksotičnega. Za Watch 5 sem našel dokaj soliden vmesnik za predvajanje Spotifyja prek zvočnika na uri. Veliko več ne potrebujem.

Huaweieva ura podpira tudi ukaze s pomočjo gest s prsti. Dvojni dotik kazalca in palca sprejme klic, sproži predvajanje glasbe in podobno, medtem ko podrsavanje palca po kazalcu deluje kot premikanje med gumbi v aplikaciji. Podobno kot tipka tab na računalnikih. Stvar v praksi večinoma deluje, ni pa brezhibno. Zlasti je stvar odvisna od debeline zapestja. Moje je ravno takšnih dimenzij, da bi potreboval pol dodatnega člena paščka. Ker takšen člen ne obstaja, je ura ali pretesna ali pa preveč ohlapna za pravilno delovanje gest. Tudi tako pa je funkcija omejena na predvajalnik glasbe, sprejemanje klicev ter budilko oziroma štoparico.

Ura watch 5 v nekaterih aplikacijah omogoča nadzor z gestami prstov, ki jih naprava zazna prek svojih tipal. Foto: Aljaž Potočnik

Ura watch 5 v nekaterih aplikacijah omogoča nadzor z gestami prstov, ki jih naprava zazna prek svojih tipal. Foto: Aljaž Potočnik

Zelo velike pohvale pa gredo zopet na račun baterije. Z običajnimi nastavitvami 46-milimetrska različica ure zdrži 4 dni in pol med polnjenji. Z večjimi obremenitvami se ta čas sicer nekoliko skrajša. A daleč od vsakodnevnega polnjenja ali polnjenja na vsak drugi dan. Če ne potrebujete najbolj zahtevnih funkcij ure, je avtonomijo naprave možno raztegniti celo na 7 dni z varčnim načinom. Če ste ob tem še sami varčni pri uporabi ure, pa ta zdrži celo do 11 dni.

Huawei je že nekaj časa nesporni kralj elegantnih pametnih ur, watch 5 to bakljo več kot dostojno nosi dalje. Se pa luksuz tudi plača. Za watch 5 s titanskim paščkom želijo 649 evrov.

Priporočamo