»Redna telesna dejavnost pomaga pri obvladovanju debelosti, bolezni srca in ožilja, kroničnih obstruktivnih pljučnih bolezni, številnih kostno-mišičnih obolenj, preprečuje nekatere vrste raka ter uravnava in nadzira na novo nastalo arterijsko hipertenzijo in na novo nastalo sladkorno bolezen tipa 2,« so našteli. Ugodno vpliva tudi na duševno zdravje, saj zmanjšuje simptome tesnobe in depresije ter izboljšuje miselne procese in spanec, dodajajo.
Svetovna zdravstvena organizacija tedensko priporoča najmanj 150 do 300 minut zmerno intenzivne aerobne telesne dejavnosti, kot je hitra hoja, ali 75 do 150 minut visoko intenzivne aerobne telesne dejavnosti tedensko, na primer hoje v hrib. Odrasli naj poleg aerobne telesne dejavnosti dvakrat ali večkrat tedensko izvajajo tudi vaje za krepitev mišic, na primer počepe, sklece ali trebušnjake, so priporočila povzeli na NIJZ.
Poleg aerobne telesne dejavnosti odraslim na NIJZ svetujejo tudi vaje za krepitev mišic, starejšim pa priporočajo še dejavnosti za ravnotežje, na primer ples in pilates.
Za odrasle, ki so starejši od 65 let, priporočajo še raznoliko, večkomponentno telesnp dejavnost za ravnotežje in krepitev mišic. Namen je izboljšanje funkcionalnih sposobnosti in preprečevanje padcev, pojasnjujejo, kot primere tovrstne dejavnosti pa izpostavljajo pilates, jogo, tai-chi in ples.