Ste se kdaj vprašali, katere države imajo najdaljšo morsko obalo na svetu? Tule je odgovor na to vprašanje. Države Evropske unije imajo skupaj 53.563 kilometrov obale, pri čemer Slovenija s svojimi 43 kilometri morske obale (po nekaterih virih 46 kilometrov) prav veliko k skupni obalni dolžini EU ne prispeva ravno veliko. Pravijo, da je slovenska obala sedma najkrajša na svetu. A so nam številne države, ki morja sploh nimajo, vseeno lahko nevoščljive.

Beautiful aerial view of downtown Vancouver skyline, British Columbia, Canada at sunset / Foto: Heyengel

Kanada / Foto: iStock

1. Kanada, 202.080 km

Kanadska obala je raznolika, z razgibanimi pečinami, mirnimi zalivi, ledenimi vodami in bogatim morskim ekosistemom, kjer uživajo tjulnji, kiti in številne druge atraktivne in pisane živalske vrste. Na vzhodu se obala Kanade spušča v Atlantski ocean, na zahodu v Pacifik, na severu se potaplja v Arktični ocean. Ob morju ležijo številna znana mesta, pri čemer izstopa Vancouver, kjer so bile leta 2010 zimske olimpijske igre in ki so ga v neki anketi Kanadčani izbrali kot mesto, kjer bi najraje živeli.

An adventurer sits atop a rocky ledge, soaking in the panoramic beauty of the Lofoten Islands as the sun rises, illuminating the tranquil waters and rugged mountains. Reinebringen Lofoten Norway / Foto: Fokkebok

Norveška / Foto: iStock

2. Norveška, 130.000 km

Ta lepa skandinavska država leži v severnem delu Atlantskega oceana in ob omembi Norveške marsikdo najprej pomisli na številne fjorde, potopljene ledeniške doline, ki jih je zalilo morje. Za fjord je značilna strma obala, ki se potopi v morje ter oblikuje ozek in podolgovat zaliv, dolg tudi sto in več kilometrov. Najdaljši je Sognefjord, ki je dolg 205 kilometrov, na najširšem delu pa meri pet kilometrov. K dolžini norveške obale močno prispevajo tudi številni otoki, ki jih je neverjetno veliko, okoli 50.000.

Surf girl on surfboard. Woman in ocean during surfing. Surfer and ocean wave / Foto: Nuture

Indonezija / Foto: iStock

3. Indonezija, 54.716 km

Petnajsta največja država na svetu je pravzaprav skupek številnih otokov, kar 17.508 jih je (naseljenih je približno 6000). Otočje se razteza med Indokitajsko in Avstralijo ter sega v Indijski in Tihi ocean. Največji indonezijski otok je Java, na katerem živi 150 milijonov ljudi, kar je precej več kot polovica vseh prebivalcev Indonezije (237 milijonov). Na Javi ima svoj prostor tudi indonezijska prestolnica Džakarta z 8,5 milijona meščani. Drugi znani indonezijski otoki so še Sumatra, Sulavezi, Borneo, Nova Gvineja, Bali …

Colorful houses line the shores of a serene bay in the Arctic, surrounded by icebergs and snow-covered mountains, reflecting the warm glow of the sunset on the water. / Foto: Mikael Svensson

Grenlandija / Foto: iStock

4. Grenlandija, 44.087 km

To je sicer avtonomna država, ki je bila do leta 1814 ena od norveških kolonij, potem jo je prevzela Danska, h kateri ozemeljsko sodi od leta 1953, v zadnjih tednih pa je apetit po Grenlandiji oznanil ameriški predsednik Donald Trump, saj je otok bogat z minerali in rudninami, med katerimi je tudi zlato. Grenlandija je največji otok na svetu, ki pa je izjemno redko naseljen. Na njem ima svoje domovanje le slabih 57.000 ljudi. Glavno mesto je Nuuk, tam pa živi 19.000 prebivalcev, kar je nekako primerljivo z našim Ptujem.

red spot on the ice cup / Foto: Sergey Zemnuhov

Rusija / Foto: iStock

5. Rusija, 37.653 km

S 17.098.242 kvadratnimi kilometri je Rusija po površini največja država na svetu, ki se razteza čez enajst časovnih pasov in meji na štirinajst držav, zato ne preseneča, da je Rusija tudi med peterico držav z najdaljšo obalo na svetu. Večina njene obale se spušča v Arktični ocean, kar pomeni, da kakšnih tropskih plaž s toplim morjem tam ne boste našli, ne bo pa nobena redkost, če boste ugledali ledolomilce, ki si utirajo pot po zamrznjeni morski površini. Precejšen del ruske obale leži tudi ob Tihem oceanu.

Priporočamo