Več kot 400 strani dolg roman Nikdar enaka je delo mlade slovenske avtorice Lucije Lenarčič Bošnjak, ki je s svojim prvencem navdušila vrstnike in mentorje. Njena zgodba o Elryi, skrivnostni metamorfinji, ki vsak dan živi v telesu nekoga drugega, razkriva bogat svet domišljije, prepleten z magijo, notranjimi boji in iskanjem samega sebe.

Avtorica je roman začela pisati v začetku devetega razreda, pri štirinajstih letih. Kljub šolskim obveznostim si je skoraj vsak dan vzela pol ure do eno uro za pisanje. Po enem letu rednega ustvarjanja in dodatnih vsebinskih popravkih je nastalo delo, ki danes najde prostor tako v knjižnicah kot tudi v knjigarnah po vsej Sloveniji. Pri razvoju zgodbe sta ji na začetku pomagali tudi dve učiteljici, ki sta jo s konkretnimi predlogi spodbujali, da ne odneha, saj se jima je knjiga zdela odlična.

»Kadar resničnost postane preveč mučna, je lepo, če veš, da te na tvoji knjižni polici čaka popolnoma drug svet z drugačnimi pravili. Svet, kjer je vse mogoče. Kjer obstajajo zmaji, magija, vilini, čarobne neskončne puščave …«

Pisanje romana se je začelo spontano, brez vnaprejšnjega načrta ali ideje o koncu zgodbe. Osrednji lik Elrye, ki premore sposobnost metamorfoze, je avtorico prevzel že v začetni zamisli. Elryina zgodba se odvija na Južni celini, v kraljestvih Andera in Amsdoock, kjer so vilini zasužnjeni, v senci pa delujejo vilinski uporniki. Elrya se znajde v vlogi kraljeve vohunke, strežnice in plemičeve ljubimke, obenem pa beži pred svojo travmatično preteklostjo. Bralce skozi roman spremljajo tudi močni stranski liki, kot so Ray, Yersina in Bolty, ki skupaj z glavno junakinjo soustvarjajo napeto in večplastno pripoved.

Avtorica priznava, da je domišljija vedno igrala pomembno vlogo v njenem življenju, čeprav se pisanja ni lotila že v zgodnjem otroštvu. Tudi njeni vrstniki pogosto posegajo po fantazijskih knjigah. Na vprašanje, zakaj je mladim ta literarni žanr tako blizu, odgovarja, da je to morda zato, ker je to nekaj, kar v resničnem svetu ne obstaja. »Kadar resničnost postane preveč mučna, je lepo, če veš, da te na tvoji knjižni polici čaka popolnoma drug svet z drugačnimi pravili. Svet, kjer je vse mogoče. Kjer obstajajo zmaji, magija, vilini, čarobne neskončne puščave in razburkani oceani, polni nepredvidljivih bitij. Mislim, da imajo mnogi otroci radi izmišljene zgodbe, nam mladim pa taki svetovi ponujajo nekaj novega in pogosto bolj razburljivega od resničnega sveta.«

Mlada pisateljica je knjigo Nikdar enaka začela pisati pri štirinajstih letih. / Foto: osebni arhiv

Mlada pisateljica je knjigo Nikdar enaka začela pisati pri štirinajstih letih. / Foto: osebni arhiv

Med najljubše knjige uvršča Zrcalko Christelle Dabos, Stekleni prestol Sarah J. Maas, Nevidno življenje Addie LaRue avtorice V. E. Schwab in serijo Percy Jackson Ricka Riordana. Njena bralna in pisateljska zanimanja se tesno prepletajo, kar se jasno izraža v globini njenega literarnega sveta.

Poleg pisanja se mlada avtorica ukvarja še s številnimi drugimi aktivnostmi. Obiskuje biotehniško gimnazijo na BIC Ljubljana, kjer zaključuje drugi letnik. Zanimajo jo narava, biologija in življenje živali, zato razmišlja o nadaljnjem študiju v naravoslovni smeri. V prostem času pleza, jaha, hodi v hribe in se druži z bližnjimi. Rada bere na plaži in zvečer doma ter skrbi za svojega psa in dve skobčevki.

Lucija Lenarčič Bošnjak, mlada pisateljica. / Foto: osebni arhiv

Lucija Lenarčič Bošnjak, mlada pisateljica. / Foto: osebni arhiv

Roman Nikdar enaka je med bralci naletel na izjemen odziv. Enega od navdušenih komentarjev je prispeval dijak z BIC Ljubljana, ki je zapisal, da je zgodba polna čustvenih vzponov in padcev ter osebne rasti protagonistke. Druga bralka, dijakinja umetniške gimnazije, je izpostavila, da je kljub siceršnjemu odporu do branja v tej knjigi popolnoma uživala, saj so liki avtentični in daleč od literarnih klišejev.

Avtorica že načrtuje nadaljevanje romana, ki naj bi začelo nastajati poleti. Čeprav še nima povsem izoblikovanega načrta, jo ustvarjanje fantazijskih svetov še vedno navdihuje – in morda bomo v prihodnosti brali še več njenih zgodb. 

Priporočamo