V prvih letih ustvarjanja je bil Jan Plestenjak bližje Ljubljani, centru slovenske glasbe, politike in poslov, zdaj pa je že dolga leta tudi Primorec. Domačin iz Strunjana, kjer živi in ustvarja. Tudi zato je naš pogovor potekal na Primorskem, v treh delih, najprej na sončnem Medljanu, visoko med zelenimi istrskimi grički v širši družbi, potem v enaki družbi v Izoli pri De Grassiju in na koncu, v finalu, v portoroški kavarni Central.

Novi album in apatija

Jasno, najprej smo se lotili zadnjega albuma, ki ga je mogoče videti tudi v videospotu Poletje je prekratko. Ampak v fizični obliki ga ne bo. »CD je mrtev,« je prepričan slovenski zvezdnik. »Prejšnji album smo še izdali na CD, s tem, da je bilo v prodaji le kakih tristo primerkov. Tega novega albuma pa na CD ne bo več, kar me sicer žalosti, saj smo se znašli v obdobju, ko nihče več ne pričakuje ničesar. Pa ne govorim samo o glasbi. Govorim recimo o novem pametnem telefonu, zaradi katerega so nekoč stali v vrsti, ali o novem mercedesu razreda S – ničesar se več ne pričakuje tako željno kot nekoč,« je prepričan Plestenjak, ki meni, da je po svetu očitno zavladalo obdobje apatije.

Od žebljičkov do tekme s spletnimi novicami

Če je po eni strani nekoč, v devetdesetih, na začetku nastopov plakate za svoje koncerte sam zabijal z žebljički, se mora danes z vsako uspešnico postaviti na spletna mesta, na katerih tekmuje z vsemi mogočimi žanri novic.

Apatija med ljudmi je najbolj škodljiva za mlade umetnike, ki morajo postaviti platformo oziroma temelje svoje kariere. »V mojem primeru so temelji 30 hitov in ime, ki traja že 32 let, od mlajših tega ne more več postaviti nihče, ker je zahodni svet primerljiv s čebelo, ki leta s cveta na cvet,« primerja Plestenjak in se malce kritično odziva na vsemogočna družbena omrežja. Če je po eni strani nekoč, v devetdesetih, na začetku nastopov plakate za svoje koncerte sam zabijal z žebljički, se mora danes z vsako uspešnico postaviti na spletna mesta, na katerih tekmuje z vsemi mogočimi žanri novic, od tega, kdo bo novi papež, do tega, katera starleta se je slekla. »Se spomnite pesmi Lambada? Ves svet jo je pel. V zadnjih letih takšnih svetovnih uspešnic ni več. Vsaj jaz jih ne poznam,« razlaga svojo teorijo o instantnosti spletnega sveta. Čeprav je treba reči, da se največje uspešnice Jana Plestenjaka še vedno pogosto vrtijo in pomagajo polniti dvorane po vsej domovini.

Jan Plestenjak / Foto: Tibor Golob

Jan Plestenjak / Foto: Tibor Golob

»Vsi izvajalci sanjamo o tem, da bi imeli megauspešnico. To pomeni, da se zatrese ves narod. Imam veliko srečo, da imam pet, šest takšnih megahitov. Zadnji je bil Meni dobro je. Še danes lahko kjer koli v Sloveniji v kateri koli družbi rečem 'meni dobro je', in vsi vedo, za kaj gre. Ali pa Soba 102 in Ona sanja o Ljubljani. Pesem En poljub s kitaristom Zdenko Cotičem in Modrijani je na primer največkrat predvajana skladba na pogrebih. In, mimogrede, to je zame največji kompliment, ker so najmočnejša čustva v ljudeh ravno ob rojstvu in smrti,« je prepričan gorenjsko-primorski zvezdnik, ki se kot mnogi glasbeniki sooča tudi z vse težjo merljivostjo svoje uspešnosti. Včasih se je ob razprodanih dvoranah štelo število prodanih plošč. Potem so šteli milijoni ogledov na youtubu, zdaj pa … »Kliki na youtubu postajajo nepomembni, ker so se ljudje preusmerili na digitalne ponudnike pretočnih glasbenih vsebin, kot sta spotify ali apple music, tudi zato so številke po vsem svetu krepko padle.«

Jan Plestenjak leta 1999 / Foto: Bojan Velikonja

Jan Plestenjak leta 1999 / Foto: Bojan Velikonja

Kljub temu ima Plestenjak še vedno zavidljivo veliko spletnih spremljevalcev in spremljevalk. Samo osnovni video skladbe En poljub ima skoraj sedem milijonov ogledov. In takšnih ter podobnih pesmi ima Jan Plestenjak v svojem arhivu vsak kak ducat. Na splošno je dobro, da ob novih skladbah, kot je zadnja Poletje je prekratko, izvajalec ponudi vsaj enostaven video. »Imeti moraš celoten paket. Družbena omrežja in videospot,« je strategija Jana Plestenjaka, ki sicer še ne prisega na vse popularnejši tiktok, je pa hkrati prepričan, da mora vsa družbena omrežja upravljati sam, brez agencij in piarovcev: »Vse delam sam, ker ne morem ljudem lagati, da fotografije in besedila pripravljam sam, pa to potem namesto mene počne nekdo drug.«

Noče ugajati za vsako ceno

Na žalost zaradi poplave informacij uporabniku zamegli želja, da bi se malce bolj poglobil v kakršno koli materijo. To konec koncev Jan opaža tudi pri sebi. Že pred časom je to poskušal rešiti s tem, da se je za pol leta odklopil od telefona in družbenih omrežij. Kako se je končal ta poskus? Plestenjak je pravzaprav skeptičen: »Vprašanje je, ali sem to rešil. Na koncu sem moral spet skočiti v ta bazen. Umaknil sem se zato, da sem v miru napisal in sproduciral pesmi. In zdaj govoriti o tem, da smo v ne vem kakšnih časih, je neumno. Sem pa ignoriral družbena omrežja tudi zato, ker nočem biti suženj trenda in za vsako ceno ugajati ter iti čez vse meje samo zato, da bi zbujal pozornost.« V vsakem primeru je bil odmor dovolj dolg, da je bilo treba vprašati, ali se je ustrašil, da ga bo občinstvo pozabilo.

O fitnesu

»Pred 20 leti sem veliko hodil na fitnes, lahko rečem, da sem bil dobesedno nabildan. Ampak potem je nekega dne prišel sosed in mi rekel, ali bom posadil artičoko. In sem začel kopati s krampom ter po nekaj minutah obupal, ker nisem zmogel več. Sosed, ki ni bil prav nič nabildan, pa je vse skupaj opravil v nekaj minutah.«

»Ko se po premoru vračam na sceno, me je vedno strah, kakšen bo odziv ljudi. In takšnih premorov sem imel že kar nekaj. Zanimivo se mi zdi, da se je bilo po zadnjih dveh premorih treba več prilagajati kot pred leti.« Kar se sliši logično, tako rekoč naravno, dejstvo pa je, da je zadnji album za pevca in poeta ljubezenskih pesmi tudi album, na katerega je gotovo vplivala Tadeja Majerič, s katero je skupaj skoraj dve leti.

»Seveda je ta zveza vplivala name, pa ne samo v glasbenem in besedilnem smislu. Po navadi je tako, da resna zveza prinese neko mirnost in vzame malce norosti. To je lahko po eni strani plus ali pa minus. Moje življenje je bilo dolga leta rokenrol. Ampak ko sem pa v resni zvezi, je tega rokenrola manj. Nekaj ga še ostane v mojem karakterju, ampak ta del 'seks, droge in rokenrol' gre pa pod kontrolo, ker mi zveza več pomeni. Tadeja je močna punca, bila je 111. na svetovni teniški lestvici. Zdaj me uči tudi tenisa. Sicer še vedno pobiram žogice, ampak lahko povem, da sem napredoval tudi v igri, zlasti pri servisu. Tadeja pravi, da nisem tako slab,« v smehu razlaga teniški začetnik Jan Plestenjak, ki bo na novo pridobljeno kondicijo gotovo uporabil tudi na turneji, ki ga bo v naslednjih tednih in mesecih vodila praktično po vsej Sloveniji. »Na nastope se pripravljam tako, kot se sicer ukvarjam s športom v vsakdanjem življenju. Hitra hoja, veslanje, telovadba …. Na fitnes pa ne hodim več. Pred 20 leti sem veliko hodil na fitnes, lahko rečem, da sem bil dobesedno nabildan. Ampak potem je nekega dne prišel sosed in mi rekel, ali bom posadil artičoko. In sem začel kopati s krampom ter po nekaj minutah obupal, ker nisem zmogel več. Sosed, ki ni bil prav nič nabildan, pa je vse skupaj opravil v nekaj minutah. Od takrat naprej nisem šel nikoli več na fitnes. Vse skupaj me spominja na to, da daš filter na fotografije za instagram in potem smo vsi lepi.«

pevec Jan Plestenjak, finalni izbor Miss universe Slovenije 2006, //FOTO: Bojan VelikonjaOPOMBA: ZA OBJAVO V ČASOPISU DNEVNIK / Foto: Bojan Velikonja

Jan Plestenjak  leta 2006 na finalnem izboru Miss Universe Slovenije / Foto: Bojan Velikonja

Sicer pa se je Plestenjakova turneja že začela s tremi povsem razprodanimi dvoranami. Letos bo imel še sedemnajst velikih koncertov, tudi za prihodnje leto ima večino terminov že potrjenih. V dveh letih turneje bo imel kar štirideset koncertov. Dobri stari Jan in razprodane dvorane. Povezanost posla in zabave.

Kaj pa zasebno, saj lahko na koncu vprašamo nekaj osebnega? »Dobro, naj bo.« Ali razmišljate o poroki? »Če bi Tadeja to želela, bi to naredil, čeprav sam ne potrebujem uradnih potrdil. Če s tem osrečiš nekoga, ki ga imaš rad, zakaj pa ne.« Kaj pa otroci? Bilo je obdobje, ko je zvezdnik tudi v časopisju poudarjal, da si želi otroka. »Res si želim otroka, za seboj imam 32 let kariere in to je lepo. Na žalost potem pridemo do te bedaste besede, ki se ji reče poslanstvo. To besedo iz dna srca sovražim, ker je pretenciozna. Pa kdo sem zdaj jaz, da bi govoril o poslanstvu. Ampak vsi smo poslani od narave, da nadaljujemo vrsto. Pri tem sem pa še neuspešen.« 

Priporočamo