Kljub zelo francoskemu imenu se okrog izvora vichyssoise kreše precej polemik. Francozi imajo sicer dolgo tradicijo priprave juh iz pora in krompirja, s tem da vichyssoise ne priznavajo kot del svoje klasične kuhinje, čeprav jo je zakuhal Francoz.

Vichyssoise

Sestavine:

       3       večji pori

       2       velika krompirja

       1       srednje velika čebula

       2       žlici masla

       750 ml       polnomastnega mleka

       200 ml       sladke smetane

              sol in sveže zmleti beli poper po okusu

              drobnjak

Priprava:

1       V večjem loncu na srednjem ognju raztopimo maslo. Dodamo čebulo in por ter ju pražimo 8–10 minut, da postaneta mehka, vendar ne obarvana.

2       V lonec dodamo na kocke narezan krompir, vse skupaj premešamo in zalijemo z mlekom, zmanjšamo ogenj in kuhamo 20 minut, da se krompir popolnoma zmehča. Juho nekoliko ohladimo, nato pa jo s paličnim mešalnikom zmiksamo in dodamo 175 ml smetane. Juho znova segrejemo do toplega, vendar nikakor ne sme zavreti. Dodamo še sol in beli poper ter počakamo, da se ohladi, nato pa jo za vsaj dve uri postavimo v hladilnik. Preden jo serviramo, dodamo preostanek smetane ter jo začinimo s sesekljanim porom. Zraven ponudimo kos opečenega kruha ali krutone.

Glavna razlika med klasično juho, pripravljeno iz krompirja in pora, v Franciji ji rečejo potage parmentier, ime pa je dobila po Antoinu-Augustinu Parmentierju, farmacevtu in agronomu, ki je živel na prelomu 18. in 19. stoletja ter se ga zgodovina spominja kot glasnega in neumornega promotorja krompirja, je ta, da se vichyssoise sreba ohlajena. Čeprav kroži teorija, da naj bi bil za ohlajeno različico juhe iz pora in krompirja kriv kralj Ludvik XV. (1710–1774), ki se je bal, da bi ga zastrupili, zato jo je pred njim moralo pokusiti več služabnikov in je na mizo prišla hladna, večina zgodovinskih virov avtorstvo pripisuje Louisu Felixu Diatu. Ta se je iz Francije preselil v ZDA in kot kuhar zaslovel v znamenitem newyorškem hotelu Ritz-Carlton, o svojem izumu pa je pozneje razlagal, da je zanj kriva njegova mati. Družina je namreč živela v bližini kraja Vichy, mati pa je klasični potage parmentier v poletnih mesecih dodajala mrzlo mleko, da se je ohladila. Ta trik je uporabil tudi, ko je od odprtja leta 1911 do odhoda v pokoj leta 1951 razvajal petičneže v hotelu Ritz-Carlton.

Telečji kotlet z gorgonzolo / Foto: Dzs

Telečji kotlet z gorgonzolo / Foto: DZS

Telečji kotlet z gorgonzolo

Sestavine:

4          telečji kotleti

oljčno olje

200 g   gorgonzole

100 g   rukole

balzamični kis

sol in poper

Priprava:

Rukolo operemo in osušimo. Telečje kotlete solimo, popramo ter premažemo z balzamičnim kisom in oljčnim oljem. Pečemo jih približno šest minut na vsak strani, odvisno od tega, kako pečene želimo. Rukolo razporedimo na krožnike in obložimo s tankimi rezinami gorgonzole ter nanjo položimo pečene kotlete. Za prilogo ponudimo mladi krompir, pečen v pečici.

Tako je leta 1917 hladno juho iz pora, krompirja, čebule, smetane, mleka in masla prvič ponudil kot crème vichyssoise glacée. Juha, ki se je pozneje preimenovala v vichyssoise, je bila prvič omenjena v francoski publikaciji La Revue culinaire leta 1923, s tem da so jo avtorji uvrstili med jedi ameriške kuhinje. Medtem ko je v ZDA, predvsem med newyorško elito, postala zelo priljubljena, se v Franciji nikoli ni zares prijela.

Mandljev kolač / Foto: Dzs

Mandljev kolač / Foto: DZS

Mandljev narastek

Sestavine:

100 g       masla

120 g       sladkorja

6              rumenjakov

180 g       mandljev

180 g       čokolade

drobtine

maslo za pekač

Priprava:

Pekač premažemo z maslom in posujemo z drobtinami, čokolado stopimo v vodni kopeli. Maslo zmešamo s sladkorjem in penasto umešamo ter mu postopno dodajamo rumenjake. Iz beljakov naredimo sneg. Penastemu maslu s sladkorjem in rumenjaki počasi primešamo zmlete mandlje, ki smo jih prej na rahlo prepražili, stopljeno čokolado in sneg iz beljakov. Maso prelijemo v model in pečemo v pečici, ogreti na 170 stopinj Celzija, približno 45 minut.

Po drugi svetovni vojni je ime vichyssoise postalo problematično zaradi kolaborantskega vichyjevskega režima med nacistično okupacijo. V nasprotju s številnimi znanimi klasičnimi francoskimi jedmi, katerih recepti se razlikujejo od regije do regije in generacije do generacije, je avtorjev recept za vichyssoise natančno določen. Glavne zvezde te znamenite juhe so le krompir, por in čebula, ki se kuhajo v smetani in mleku, nato pa se juha ohladi. Pred serviranjem se dodata dodatna porcija smetane in sesekljan drobnjak. Večina današnjih receptov namreč vsebuje še piščančjo jušno osnovo, ki pa je v izvirnem Diatovem receptu ni. 

Priporočamo