Če bi se to zgodilo v muslimanskem svetu, ne bi bilo presenetljivo. Če pa se zgodi v Svaziju, kjer je veliko bogov in se vsi ljubijo vsevprek – ej, to pa je nekaj drugega! In ker je to v državi, ki ima nekaj več kot milijon prebivalcev in kjer se nič ne zgodi mimo volje njegovega veličanstva kralja Mswatija, je presenečenje toliko večje.

Epidemija posilstev

Wendy Hleta, tiskovna predstavnica policije, je zbranim novinarjem v Mbabaneju, glavnem mestu Svazija, pojasnila, od kod in zakaj tak ukrep. Zadeva je nekako vzgojna in želi prispevati k zmanjšanju posilstev, ki se spreminjajo v novo epidemijo. Prejšnji mesec so ulice dveh največjih mest, Mbabaneja in Manzinija, napolnile ženske, ki so z glasnim žvižganjem in vzklikanjem protestirale zaradi posilstev. Podatki so res zastrašujoči. Vendar pa ne gre le za posilstvo kot kaznivo dejanje, ampak so posledice še veliko hujše: zaradi velikega števila okuženih z virusom HIV in aidsom se nevarnost okužb s tem širi naprej. Ko so leta 1981 v Svaziju prvič odkrili bolnika z aidsom, še niso slutili, da se bo bolezen že čez pet let spremenila v epidemijo. Država je bila dolga leta na prvem mestu najbolj zaznamovanih z umrljivostjo zaradi aidsa. V zadnjih letih je obolenje nevarno predvsem zaradi pogoste povezave s tuberkulozo. Prav to je spodbudilo kralja, da je pred leti uvedel ukrep, zaradi katerega se je moral javno ugrizniti v jezik. A kakorkoli: prepovedal je spolne odnose mladoletnicam do osemnajstega leta. Moški, ki so zakrivili prekršek, so morali za kazen staršem mladoletnice podariti kravo. Potem pa se je zgodilo, da si je njegova kraljevska visokost na znamenitem vsakoletnem plesu nekaj tisoč skoraj golih lepotic, ki ga prirejajo na velikem travniku pred stadionom, izbral novo ženo, šestnajstletno mis najstnic. Trinajsto med »blaženimi«. Med ljudstvom pa je šlo spet vse križem kražem…

Wendy Hleta je bila v pojasnilih o novi grožnji ženskam zgovorna: pojasnila je, da je ukrep v korist ženskam. Moški so namreč priznali, da jih pomanjkljiva oblačila vznemirjajo, poleg tega pa je nekaj krpic laže odstraniti. Za trdnejši okvir se je oprijela še zakona iz leta 1889, ko je bil Svazi še kolonija pod britansko taktirko.

Ljudstvo vroče krvi

Predvidena kazen za prekršek je stroga: globa deset dolarjev ali zapor do pol leta. Izjema so le matere, ki dojijo. V razmerah, ko 70 odstotkov prebivalstva živi s pol evra na dan, ko je revščina zaradi aidsa in okužbe s HIV zelo kruta, ko je 100.000 otrok brez staršev, ker jih je pokopala bolezen, je deset dolarjev bogastvo. Dekleta in ženske bodo dobro premislile, kako se bodo oblačile.

Toda Svazi je Svazi. Ko udari vročina in se razplamtijo telesa, ko ljudje poplesavajo in imajo svoje zabave, so prav tako ognjeviti kot v preteklosti. Svazi je bolj tradicionalen kot katera druga afriška država. Njegov voditelj, 44-letni kralj Mswati III., ki je po smrti svojega slavnega očeta, kralja Sobhuze II., ki je vladal 61 let in leta 1968 državo popeljal v samostojnost, pa je sploh nekaj posebnega. Edini absolutni afriški monarh, »bog in batina«, zakon nad zakoni, tako rekoč dan od boga. Ko se zberejo kronane glave vsega sveta, si nadene svojo perjanico in nikoli se ne ve, koliko žena bo imel v spremstvu. Ob vsem tem pa je vendarle prava malenkost in bleda senca svojega vročekrvnega očeta, ki je bil še v pozni starosti izjemno živahen. Kralj Sobhuza II. je imel 120 žena in z njimi 250 otrok. Uradno. Koliko neuradnih, se ne ve.

Ko smo že pri najnovejšem ukrepu, ki žuga ženskam, čeprav ob tem pojasnjuje, da jim je v bran, omenimo še ukrep, ki je začel veljati leta 2000 in je bil namenjen dekletom od desetega leta naprej: krilo šolske uniforme mora segati do kolen. Kakšno zvezo s posilstvi imajo mini krila, bo pokazal čas. V odmevih po svetu je naletel na zgražanje in posmeh.