Danes je povsem jasno, da zmanjšanje ravni holesterola v krvi lahko zmanjša tveganje za srčno kap in smrt zaradi srčno-žilnih bolezni. Zdravniki priporočajo, da se vrednost holesterola v krvi pri zdravem človeku giblje med 3,5 do 5,2 mmol/l. A velja poudariti, da ni ves holesterol slab. Pravzaprav je pomemben in nujen sestavni del organizma.

Dober in slab holesterol

Lipoproteini, ki prenašajo holesterol, se delijo glede na gostoto: na lipoproteine z visoko in nizko gostoto. Glede na to, v kakšnem lipoproteinu je, delimo holesterol na slab in dober. Ljudje, ki imajo visoke vrednosti lipoproteinov nizke gostote (slab holesterol), imajo visoko tveganje za srčno-žilne bolezni. Tisti pa, ki imajo v krvi povečane vrednosti lipoproteina visoke gostote (dober holesterol), pa živijo dolgo brez srčnih obolenj. Z zavestnimi in rednimi telesnimi dejavnostmi, še zlasti takšnimi, ki krepijo vzdržljivost, lahko pomagamo ustvarjati koristne lipoproteine visoke gostote, ki jih najdemo denimo pri tekačih maratoncih. Kljub temu pa velja izpostaviti, da je tudi določena količina lipoproteinov nizke vrednosti pomemben sestavni del krvi vsakega človeka.

Prehrana šteje

Brez dvoma rezultati številnih študij narekujejo ljudem po vsem svetu, da je treba zamenjati nekatere navade v naši prehrani. Cilj je seveda zmanjšanje celotnega vnosa maščobe, tako da se njihova skupna vrednost pri vnosu dnevnih kalorij zmanjša iz 40 na vsaj 30 odstotkov. Priporočljivo je, da se v prehrani zmanjša visokonasičena maščoba (živalska mast) ter zmanjša vnos holesterola (jajčni rumenjak, jetra, ledvice, mozeg, mlečne maščobe – maslo), hkrati pa poveča vnos kompleksnih ogljikohidratov (zelenjava, sadje, žitarice, kruh, testenine). Strokovnjaki za prehrano so potrdili, da ribe, školjke, sojino, koruzno in drugo rastlinsko olje znižujejo raven holesterola. Vendar pa se z zmanjšanjem holesterola ne sme pretiravati.

Lahko tekači pojedo več holesterola?

Bržkone je najboljša rešitev zmernost. Razumna in raznolika prehrana lahko le še prispeva k aktivnemu življenjskemu stilu. Samo tek še ne more zagotoviti, da človek ne bo zbolel zaradi srčnih bolezni, čeprav je verjetnost za to pri takšnem človeku znatno manjša kot pri takšnem, ki živi nedejavno, sedeče življenje.

Skratka, kombinacija denimo rednega treninga teka in zdrave prehrane je recept za večjo odpornost proti srčnim boleznim.

Tek, kolesarjenje, hitra hoja, tek na smučeh in drugi vzdržljivostni športi zagotovo prispevajo k povečani koncentraciji lipoproteinov visoke gostote (dober holesterol) v krvi in pogosto prispevajo k zmanjšanju količine lipoproteinov nizke gostote (slab holesterol).

Prav tako je znano, da zmanjšanje prekomerne teže pozitivno vpliva na raven holesterola v krvi.

Rezultati študij bodo verjetno pripomogli k še večjemu številu tekaških navdušencev, saj je ta pomemben del programa preventive pri srčno-žilnih obolenjih.