Rubrika Vseveda Neda že več let informira in zabava bralce Nedeljskega. Objavljamo modrovanja in odgovore Nede (prave identitete ne razkrivamo), ki jih poišče tudi pri strokovnjakih, v literaturi in drugod. Dovoljena so vsa mogoča vprašanja, tudi komentarji ali mnenja. Pošljete jih lahko na neda@nedeljski.si.
***
Našo redno bralko Marjano zanima, komu pripada dodatek za pomoč in postrežbo, kakšna je višina tega dodatka, kdo je upravičen do najvišjega dodatka in ali ga izplačajo ne glede na višino pokojnine prosilca.
Odgovore na vaša vprašanja sem poiskala kar na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kjer pojasnjujejo, da ste do tega dodatka upravičeni, če nujno potrebujete pomoč in postrežbo za opravljanje vseh osnovnih življenjskih potreb ali za opravljanje večine osnovnih življenjskih potreb. Dodatek vam pod določenimi pogoji pripada tudi ob slepoti in slabovidnosti in ob zmanjšani zmožnosti premikanja za najmanj 70 odstotkov. O upravičenosti do dodatka za pomoč in postrežbo poda izvedensko mnenje invalidska komisija, na podlagi tega pa zavod odloči o pravici z odločbo. Od 1. marca letos najvišji dodatek znaša 528,51 evra, srednji 368,56 evra in najnižji 184,29 evra. Zahtevo za priznanje pravice do dodatka (obrazec) lahko vloži vaš osebni zdravnik ali pa vi sami oziroma vaš zakoniti zastopnik oziroma pooblaščenec, ki zahtevi priloži ustrezno medicinsko dokumentacijo, ki jo mora overiti osebni zdravnik, če ni predložena v originalu. Za izdajo odločbe je zakonsko določen rok štiri mesece.
Pomoč in postrežba sta za uživalca pokojnine nujni za opravljanje vseh osnovnih življenjskih potreb, kadar zaradi trajnih sprememb v zdravstvenem stanju ne more zadovoljevati osnovnih življenjskih potreb, ker se niti z osebnim prizadevanjem in s pomočjo ortopedskih pripomočkov ne more samostojno gibati v stanovanju niti zunaj njega, se samostojno hraniti, oblačiti in slačiti, se obuvati in sezuvati, skrbeti za osebno higieno niti opravljati drugih življenjskih opravil, nujnih za ohranjanje življenja. Pravica do dodatka za pomoč in postrežbo traja, dokler je podana potreba po njej. Spremembe v zdravstvenem stanju, ki vplivajo na višino in obseg pravice, učinkujejo od naslednjega dne po njihovem nastanku, novi znesek pa se izplačuje največ od prvega dne naslednjega meseca po vloženi zahtevi in še za šest mesecev nazaj.
Če se vam pokojnina izplačuje v sorazmernem delu po določbah mednarodnih pogodb o socialni varnosti, se vam, če pridobite pravico do dodatka za pomoč in postrežbo, tudi ta izplačuje v enakem sorazmernem delu, kot je bil določen za odmero vaše pokojnine.