Dobra stara televizija je nekoč za štirimi stenami družinam ponujala okno v svet in združevala družinske člane različnih generacij ob spremljanju zabavnih, športnih in informativnih oddaj. Danes klasična televizija izgublja dolgoletni monopolni položaj, kar je posledica tehnološkega napredka in spremenjenih navad gledalcev: zaradi prilagodljivosti in dostopnosti mlajše generacije prisegajo na pretočne (streaming) storitve, medtem ko je televizija praviloma del večje paketne ponudbe, ki poleg nabora televizijskih programov vključuje še internet in telefonijo. Internetna televizija (IP TV) je dandanes najbolj razširjena oblika spremljanja televizijskega programa, trg pa je preplavljen s ponudbo »pametnih« televizorjev, napravic za pretočno predvajanje vsebin, tablic in telefonov.
Za starejše generacije ostaja televizija pomemben vir informacij, družabnosti in zabave. Mnogi med njimi niso vešči uporabe pametnih televizorjev, aplikacij in različnih daljincev, ki jih nove tehnologije zahtevajo, ne spremljajo nujno z navdušenjem tehnološkega napredka, ki za gledanje televizije zahteva uporabo naprav, kot so modemi, pretvorniki, vmesniki ali takšni in drugačni komunikatorji. Ali če poenostavimo: anteno, dva kabla in gumb na daljinskem upravljalniku je danes zamenjala pametna televizija z internetno povezavo, uporabniškim profilom, vpisovanjem gesel, uporabo aplikacij in možnostjo povezovanja z drugimi napravami. Pa vendar tehnološki napredek prinaša tudi številne prednosti.
Pri Telekomu le še peščica kabelskih naročnikov
Tudi pri nas se vse bolj opuščajo nekoč prevladujoče tehnologije (kabelska, satelitska), ki so v naše domove prinašale televizijski zvok in sliko. Z vprašanjem, ali bo v prihodnje spremljanje priljubljenih televizijskih programov zahtevnejše in dražje, pa se zadnje mesece ukvarja – resda manjši – del naročnikov telekomunikacijskega podjetja Telekom Slovenije.
Spomladi so naročniki, ki na optičnih povezavah še spremljajo kabelsko televizijo, prejeli obvestilo, da bo Telekom decembra letos prenehal zagotavljati storitev kabelske televizije, saj omogočajo sodobnejše načine spremljanja televizije. Kabelska televizija temelji na starejši tehnologiji in naročnikom nudi bistveno manj možnosti sodobnega spremljanja televizijskih vsebin v primerjavi z naprednimi multimedijskimi rešitvami, odločitev utemeljujejo pri Telekomu. Za ta korak so se odločili tudi zato, ker število uporabnikov kabelske televizije nenehno upada, saj se ljudje, kot dodajajo, raje odločajo za prehod na bolj kakovostno in zmogljivo televizijo s sodobnejšo ponudbo. »Kabelskih naročnikov je po vsej Sloveniji le še okoli 400, okoli 99,8 odstotka gledalcev je že izbralo NEO.«
Ko bodo 3. decembra letos kabelsko televizijo izključili, bodo gledalcem omogočili spremljanje televizije prek paketov NEO in naprave NEO smartbox. Dosedanji naročniki kabelske televizije bodo lahko prešli v enega izmed paketov NEO po, kot obljubljajo na Telekomu, privlačni akcijski ceni, lahko bodo obdržali tudi stacionarni telefon ali pa številko prenesli v omrežje VOIP.
Predvideli so tudi tehnološko rešitev za vse, ki bi želeli ohraniti interno kabelsko instalacijo (ne želijo napeljevati na novo): potrebovali bodo poseben pretvornik, ki bo omogočal delovanje NEO prek stare hišne kabelske napeljave. Vendar pozor, za pretvornik bo treba doplačati: najemnina opreme stane evro na mesec za posamezno napravo, minimalno pa sta potrebni dve napravi, saj se ena priključi na modem, druga na NEO smartbox. Pri Telekomu dodajajo, da gre za rešitev, ki je primerna tudi, če je v gospodinjstvu več televizorjev in sprejemnikov NEO.
ZPS: Preverite še druge ponudnike
Kaj pravijo na Zvezi potrošnikov Slovenije? Mirijo, da ne gre za preveliko spremembo. »Očitno se je Telekom odločil, da ne bo več vlagal v kabelsko omrežje v tem koncu, zato uporabnike premešča na optiko. Sama sprememba tehnično prinese dodatno škatlico pred televizorjem, a mislim, da je uporabniška izkušnja zelo podobna kot pri sedanjem načinu gledanja televizije. Vsekakor so optična omrežja prihodnost, čeprav je kabelska pri nas kar uporabna alternativa, ki jo žal v resnici razvija le Telemach, pa še ta ne povsod.«
Pri ZPS svetujejo, da se naročniki z vprašanjem o možnostih prenosa naročniškega razmerja glede kabelske televizije obrnejo še na druge ponudnike. »Ampak tudi v tem primeru se bo verjetno sčasoma zgodilo, da bo Telekom popolnoma opustil kabel in ne bo omogočal signala tudi drugim ponudnikom.« Druge opcije (sprejem signala s satelitskega omrežja) so še bolj zapletene in jih pri ZPS ne priporočajo.
Brskanje po spletnih straneh ponudnikov zna biti zamudno početje, saj so običajno najbolj izpostavljene najširšim množicam privlačne storitve in akcijske komercialne ponudbe. V vsakem primeru velja, da naj Telekomovi naročniki, ki jih bo ukinitev kabelske televizije prizadela, stopijo v stik s posameznim ponudnikom in na osnovi konkretnih podatkov (možni načini prenosa, ki jih na njihovi lokaciji lahko zagotovi ponudnik) pridobijo natančnejše informacije in tudi ceno storitve.
Na kratko le povzemimo, kar smo med preverjanjem aktualne ponudbe na trgu izvedeli pri drugih večjih telekomunikacijskih podjetjih. Pri Telemachu Slovenija strankam nudijo možnost spremljanja televizije brez interneta, potencialne stranke lahko izbirajo tudi med različnimi paketi, ki vključujejo samo storitev televizije. Kot dodaja Saša Verčič, predstavnica za odnose z javnostmi, se zavedajo, da so nekateri ljudje manj vešči uporabe sodobnih tehnologij ali se pri uporabi teh tehnologij soočajo z različnimi izzivi, zato so letos v poslovalnicah uvedli brezplačne svetovalne urice. »Naše delavnice jim dajejo možnost praktičnega učenja in posledično samostojnosti pri upravljanju naših storitev.« O terminih in lokacijah svetovalnih uric naročnike obveščajo z letaki in na LED-zaslonih v poslovalnicah, v mesečnih novičnikih in tudi prek socialnih omrežij.
Večina fiksnih naročnikov A1 Slovenija uporablja internet in televizijo in imajo v primerjavi z drugimi ponudniki na trgu izredno majhen delež takih, ki uporabljajo kabelski dostop do televizije, odgovarjajo iz službe za odnose z javnostmi, vendar kot zagotavljajo, jim bodo delovanje teh storitev omogočali tudi v prihodnje. Na območjih, kjer so imeli naročniki na voljo kabelsko omrežje (na primer po prevzemih lokalnih kabelskih operaterjev), so to nadgradili v sodobno optično omrežje. Kjer ni na voljo druge dovolj zmogljive fizične infrastrukture in/ali kjer imajo zadostne namenske zmogljivosti, lahko storitve televizije ponudijo tudi prek lastnega omrežja 5G.
Da naročnina na internet za uporabo TV-storitev ni obvezna, pritrjujejo tudi pri podjetju T-2. Stranka lahko spremlja televizijo tudi brez interneta, kar jim omogoča izbira paketa TV+TEL, ki združuje naročnino na stacionarno ali mobilno telefonijo in televizijo T-2, ali pa samostojna storitev TV. Dodajajo, da je uporabniški vmesnik za TV vedno oblikovan tako, da je njegova uporaba preprosta tudi za naročnike, ki niso vešči naprednih funkcij.
Skratka, možnosti spremljanja televizije (tudi mimo ponudbe paketnih storitev, ki so sicer običajno cenovno ugodne) so na voljo. Za televizijsko ponudbo storitev v paketu še vedno velja priporočilo, da preverite seznam televizijskih programov in izberete paket s televizijskimi programi, ki jih dejansko tudi najpogosteje gledate.