O tem, kako različni narodi po svetu packajo, ko ga pripravljajo – prepovedan je stik kovine z zrnci, pomagajo si z lesenimi palčkami, gazami, plastičnimi cedili in žličkami, zajemalkami, pokrovčki, steklenimi kozarčki in glinenimi posodami, živalskimi mehovi – ni mogoče izgubljati besed. Kolikor ljudi, toliko načinov in pripomočkov za pripravo. In seveda precej pranja vseh teh pripomočkov. Ampak to se po dveh tisočletjih lahko spremeni zaradi dveh Slovencev.

Na spletu sta vesoljnemu svetu predstavila svoj izdelek kefirko, s katerim je priprava kefirja postala revolucionarno enostavna. Požela sta veliko zanimanja in dobila prednaročil, zaradi odličnih odzivov so stekli pogovori s proizvajalci, da bo izdelek že maja na voljo ljubiteljem naravne prehrane.

Na obisku

Na vhodnih vratih je s kaligrafsko pisavo izpisano le ime Andrej. Lepo, pa saj grem na obisk h grafičnemu oblikovalcu. Pri zvoncu je na podboju tudi priimek Glažar. Zdaj je tudi uradno, da sem na pravem naslovu. Vrata odpre mlad moški. Psička najdenčka, eden domačin, drugi posvojenček od bosanskih poplav, sta pri tašči, pove. Posede me k mizi, med kuhanjem kave kramljava brez težav, ker med nama ni stene. Štedilnik je skoraj sredi dnevnega prostora. »Prejšnje stanovanje sem skoraj zažgal, ker sem dal nekaj kuhat in se zatopil v delo na računalniku in nisem opazil dogajanja v kuhinji. Zato sem podrl stene kuhinje in od delovnega prostora vidim do loncev,« opiše oblikovalec razloge za dopadljivo rešitev. Zakaj mi ni ponudil kefirja, ga zbodem. Pa pravi, da ga je, a sem preslišala. Vzame stekleničko belega napitka in napolni kozarčke. Fant res ne blefira. Pripravlja si ga doma. Tak človek bo že vedel, kako ga pripraviti.

Pri vratih pozvoni in vstopi njegov poslovni partner Marko Borko. V smehu se opraviči, da zamuja – bolj ali manj zaradi interneta. Nekdo ga je zaparkiral. Zato se je po spletu skušal dogovoriti za prevoz iz Maribora do Murske Sobote, na koncu se je zgodilo, da je imel on v dekletovem avtomobilu sopotnika za napačno smer. Na delu je bil Murphyjev zakon.

Želela 30, dobila 50 tisoč dolarjev

Toda brez spleta ne bi mogla začeti posla, izdelave posode za preprosto pripravo kefirja, za katero sta na platformi Kickstarter poskušala pridobiti 30.000 dolarjev. A sta jih pet dni pred iztekom tridesetdnevnega roka za zbiranje sredstev že zbrala več kot 50.000. »Tisti prvi izdelki, ki sva jih slikala kot predstavitev za Kickstarter, so bili narejeni s 3D-tiskalnikom v tujini. Niso za uporabo, saj ne vem, ali je tista plastika primerna za živila. Le toliko smo napolnili posodice, da smo stvari poslikali in dali na splet, da smo lahko začeli zbirati ponudbe interesentov za naš izdelek,« je pripovedoval Andrej, ko je Marko, ki je vstopal skozi vrata, iz nahrbtnika že vlekel zavojček. »Čisto sveže je še,« je odpiral lepenko in iz nje jemal bel plastičen 3D-tisk slovenskega podjetja. »Tako, to je zdaj uradna oblika. To je končna velikost, vsi zavoji so na pravem mestu, tudi zareze, da bo jasno, kje bodo nameščeni napisi. Tukaj,« pokaže s prstom na različno široke zareze na cedilu, kjer bo mogoče ločevati zrna za vodni ali mlečni kefir, »bo napis mleko in voda. In tu so merila za 3 in za 6 dl pijačo, ki jo želimo pripraviti. Seveda bo spodnji del iz prozornega stekla, sito in pokrov pa iz kakovostne obarvane plastike,« poznavalsko opisuje in kot novorojenčka preda plastični tisk Andreju v roke.

»Še mislil si nisem, kdo vse pije kefir,« pove Marko, kako so ga klicali številni ljudje, ko so izvedeli za njun projekt na Kickstarterju, kjer sta zbirala zagonska sredstva. »Mislila sva, da se mladi pogovarjajo le o računalnikih in telefonih, pa sva zazijala, kako navdušeni so nad zdravo prehrano. In poslovneži tudi. Kdo bi rekel! V glavi sva imela drugačno ciljno publiko, resnica pa je navdušujoča!« doda Andrej. Za piko na i sta poskrbela še za spletno izmenjevalnico, kjer si navdušenci z vseh celin na kefirhood.com že izmenjavajo odvečna zrnca in širijo kulturo zdravega prehranjevanja.

V kefir ga je spravilo dekle

»Punca je dobila zrnca in si navdušeno pripravljala kefir. Ko je odpotovala k staršem v Zagreb, mi je naročila, naj pazim na zrnca. Dogajalo se mi je vse mogoče. Bilo je packarije, pranja in jeze. Stvari imam rad urejene, zato sem razmišljal o neke vrste mešalniku s cedilom pri izlivu, da bi tako ločeval kefir od zrnc,« pripoveduje Marko. Rodila se je higienska steklena posoda kefirko z vgrajenim plastičnim sitom in higienskim pokrovom, ki omogoča dihanje pri fermentaciji napitka. Obrnjen na glavo je uporaben tudi kot kalilnik za superhrano, kalčke. Po petih dneh si jih že lahko dodajate k solatki ali kar na sendviče. Z nastavkom za citruse pa kefirko lahko uporabite za ožemanje in dodajanje okusa vodnemu kefirju. Marko kot industrijski oblikovalec ve, kako se stvarem streže. Za diplomsko nalogo je naredil »freesit«, prostosed za tisoč in en način sedenja ter zanj dobil nagrado Gospodarske zbornice Slovenije. »Težko ti je, ko dobiš nagrado, izdelek pa ne gre v proizvodnjo.« Tokrat sta imela mlada moža jasen cilj in nista želela utoniti kot zgolj eden od izdelkov na trgu v družini izdelkov nekega podjetja.

»Kickstarter je bil prava ideja. Dobili smo odziv trga, v osnovi gre za usmerjenost v tuje trge, odzive distributerjev in manjših trgovin. Ko dobiš neki odziv, se ne zaletavaš v prazno, ne udariš mimo in si ne ustvarjaš zalog, ki jih ne moreš tržiti.« Ko se v poslovno idejo združita industrijsko in grafično oblikovanje Marka in Andreja, ki sta iste vibracije zaznavala tudi v glasbenem bendu Y, se vznemirijo tudi metulji v okolici tibetanskih menihov.