»Moj bivši partner je zdaj zaprt zaradi nasilja v družini. Največ ga je bilo nad menoj. Najprej sva živela pri njem, nato na Planini v Kranju. Imela sva najemniško stanovanje. On je bil brezposeln, jaz pa sem opravljala različna dela. Bila sem čistilka na Brniku, delala sem kot natakarica, marsikaj sem počela, da bi lahko živeli. Ko pa sem dobila otroka, tudi služb ni bilo več, ostala sem na socialni podpori in na otroških dodatkih. In s tem moramo zdaj živeti in preživeti,« začenja svojo pripoved Pia, ki je zdaj stara petindvajset let.

Zavrnjena prošnja za stanovanje

Potem se je zatekla k znanki Najani, tudi naši znanki iz Iskrice. Zdaj živijo v skupnem stanovanju, delijo si stroške, da zmorejo nekako poplačati vse stanovanjske stroške. Pa še to vedno ne znese. Stanovanje sredi Kranja sicer niti ni majhno, a kaj ko jih je v njem zdaj kar osem. Najana s svojimi štirimi fanti, Pia ima dva. Domen je zdaj star pet let in pol, tri leta mlajši je Marko. »Jaz sem sicer zaprosila za socialno stanovanje, a so mi prošnjo zavrnili, ker v Kranju nisem bila stalno prijavljena leto dni. Dva meseca sta mi manjkala, tako da nisem mogla kandidirati na razpisu. Ko bom zdaj imela stalno prebivališče, razpisa ne bo dve leti. V tem času se moramo znajti, kot vemo in znamo. Zdaj je moj stalni naslov kar na centru za socialno delo v Kranju.«

Pia sicer prihaja iz Tržiča, vendar tudi tam nima več stalnega prebivališča. Zdaj ima same težave. »Iščem stanovanje, a kaj ko je tu v Kranju kar drago. Predvsem pa vsi zahtevajo plačilo vsaj dveh varščin vnaprej, tega denarja pa nimamo. Če se že najde kaj primernega, se nas ustrašijo, ker imam dva otroka, ker jih morda moti njuna živahnost, glasnost, razigranost. Še sreča, da sem se zatekla sem k Najani, sicer ne vem, kam bi sploh lahko šli. Bi pa nadvse radi ostali v Kranju, v tem okolju. Vrtec je tu blizu, tudi šola, kamor bo šel Domen jeseni, ni daleč. Dovolj je bilo že vseh teh selitev, štirikrat smo že menjali bivališče. Radi bi se enkrat ustalili, da bi normalno zaživeli, da bi imela otroka normalno otroštvo.«

Drobtinice za preživetje meseca

Še sreča, da sta otroka še majhna, da sta se hitro privajala na novo okolje, da sta ga hitro sprejela. »Je pa težko. Živimo od socialne podpore, od otroških dodatkov, vsega skupaj okoli šeststo evrov na mesec, kar je komajda dovolj. Z Najano si deliva stroške, ampak tudi tako gre za vse skupaj skoraj tristo evrov, za hrano ostane bolj malo, oblačila pa večinoma za fanta kar dobim. Morda mi kdaj pomagata mama in oče, včasih kaj primakneta tudi brata, ampak to je seveda samo začasno. Še sreča, da gre Najana lahko na Rdeči križ in Karitas po hrano, ker tudi tega ne morem dobiti, ker nisem stalno prijavljena. Tako sem odvisna od njene dobre volje, ampak na srečo se dobro razumemo, kar dobro shajamo skupaj, čeprav nas je toliko.«

Pia je po izobrazbi sicer živilska tehnica, a takih služb tako rekoč ni. Išče službo, a česa primernega ni mogoče najti. »Stalno iščem zaposlitev, saj sem kar naprej na zavodu za zaposlovanje. A edino, kar je mogoče dobiti, je dvo- ali celo triizmensko delo. Tega pa si ne morem privoščiti, saj nimam denarja, da bi koga plačevala, da bi mi v času službe čuval otroka. Sama ne moreta biti doma, tudi Najani ju ne morem puščati. Najana ima svoje štiri fante, njen Lukec pa je še hudo bolan in ima z njim dovolj skrbi.«

A so si vsaj v teh sobicah nekako znali urediti, da zmorejo živeti skupaj. Sicer pa se fantje dobro razumejo.

Zajoče, ko drugi ne vidijo

»Ja, takole je. Moj Domen in Najanin starejši sin spita v svoji sobi, v srednji sta njena druga dva fanta, v spalnici pa obe z Najano ter Marko in Luka. Nekako zmoremo. Ampak prej ali slej bomo morali na svoje, zato se neprestano trudim, da bi našli kakšen svoj kotiček, da bi zaživeli na svojem in da bi dobila službo, kakršno koli, samo da bi lahko služila zase in za fanta, da bi jima omogočila prihodnost. In da se ne bi bala nasilja bivšega partnerja, ko bo prišel iz zapora, saj nam je že tu povzročal težave.«

A kljub vsemu se zdi, da Pia ne obupa. »Ne, to pa ne. Sem močna osebnost, borim se, verjamem, da nam bo nekoč uspelo. Srečna sem, da imam oba fanta, da sta zdrava in da se dobro razumemo. Je pa včasih res hudo. Veste, na srečo kadim in ko je res hudo, skočim ven in kakšno pokadim. Saj nisem redna kadilka, ampak ko mi je hudo, kakšno vendarle pokadim in se zaradi vseh težav zjočem. Na samem, da me fanta ne vidita. Pred njima ne smem kazati žalosti, nesreče. To ostane samo zame. Močna moram biti. Veste, jaz sem zanju oči in mami za vse. Mojih težav ne smeta videti.«

Zdaj pa naredimo našo redno mesečno inventuro. Na dan 31. decembra 2012 je bilo skupno stanje na računu Iskrice 46.740,32 evra. Decembra lani je 160 darovalcev zbralo 7261,37 evra pomoči. V tem obdobju smo Iskričinim družinam nakazali 2678,01 evra pomoči.

In kako so darovali naše bralke in bralci. Štiri evre je podarila Darja Potočnik iz Cerkelj, pet evrov Breda Jezeršek, ki ni navedla kraja bivanja, osem evrov Barbara iz Kranja, devet pa Marija Pirc iz Kranja. Po 10 evrov so prispevali Majda Kovačič iz Borovnice, Jožefa Heber iz Dravograda, Marinka Štucin iz Gorenje vasi, Nevenka Zrnec iz Grosupljega, Alojzija Peršič iz Hrastnika, Milena Hercog iz Laškega, Mihaela Ogriz iz Mislinje, Marija Dovžan, ki ni navedla kraja bivanja, Boris in Vinka Jazbec iz Nove Gorice, Anton Črnugelj iz Postojne, družina Kalan iz Slovenske Bistrice, Marjana Rudolf iz Velenja in Vida Moravec iz Veržeja.

11,68 evra je podaril Dominvest, d.o.o., z Jesenic, po 15 evrov pa Olga Črmelj iz Gorenje vasi, Maruša Lavtar iz Kranja, Robert Kozel s Ptuja, Miroslav Mramor iz Velikih Lašč in Marinka Kaplan iz Vidma. 16,69 evra je dodala Jelka Blaznik iz Dravograda, po 20 evrov so darovali Janja Sinkovič z Bleda, Borut Jesenko z Brezij, Z. A. iz Brežic, Mila Rožnik iz Dobrove, Marica Bavdaž iz Dobrove v Brdih, družina Prejc iz Dola pri Ljubljani, Pepca Peterca iz Domžal, Dragica Korošec iz Domžal, Marjeta Kranjc iz Domžal, Jože Peterka iz Domžal, Ohra Jože Križaj, s.p., z Golnika, Danica Povše iz Griž, Elizabeta Pokorn z Izlak, Tatjana Razpotnik z Izlak, Irena Kosmina iz Izole, Marija Vilfan iz Kranja, Nada Malek iz Limbuša, Mija Baš iz Litije, Martina Pibernik iz Ljubljane Šentvida, Mira Felicijan iz Ljubljane, Lilijana Marolt iz Ljubljane, Marija Jelenko iz Ljubljane, Dnevnik, d.d., iz Ljubljane, Alenka Pečenik iz Logatca, Ana Čepon iz Logatca, Marija Jakša iz Lukovice, Jože Petek iz Maribora, Marija Štirn iz Mežice, Vida Zver iz Murske Sobote, Ivan Pirling iz Murske Sobote, Tatjana Mohorčič iz Nazarij, Majda Krajner iz Nazarij, Marjana Jesenek iz Nove Cerkve, Tatjana Ferček iz Nove Gorice, Robert Kozel s Ptuja, Bogdan Cej iz Šempasa, Janez Dolenc iz Škofje Loke, Senka Krapež iz Tolmina, Pavla Suhadolnik iz Velenja, Srečko Prša iz Velike Polane, Ciril Bačer iz Vipave, Elizabeta Justin z Vrhnike, Vida Knez z Vrhnike, Marija Petkovšek z Vrhnike, Olga Grampovčan z Vrhnike, Alenka Skalar z Vrhnike, dvakrat Franc Ciperle iz Žabnice, Elizabeta Onuk iz Žalca, Marija Korelc iz Železnikov in Minka Benedičič iz Železnikov.

22 evrov je podarila Sandra Kamnikar iz Brezovice, po 25 evrov pa Janez Orehek iz Domžal, Drago Kopušar iz Hrastnika, Marija Plevnik iz Kamne Gorice, Andrej Štruc iz Laškega, N. N. iz Mozirja, Milivoje Golič iz Uršnih Sel in Viktor Klemenčič iz Velike Loke. Po 30 evrov so dodali Josipina Kunc z Bleda, Nataša Kokalj z Bleda, Marko Bolarič iz Cerknega, Miran Lahajnar iz Cerknega, Slavica Gorenak iz Dramelj, družina Balkovec iz Ivančne Gorice, August Ilič iz Ljubljane, Alojz Vrečar iz Ljubljane, Miriam Rant iz Ljubljane, Janko Debeljak iz Loškega Potoka, Andrej Krnc, s.p., iz Novega mesta, Mira Jančar iz Stahovice, Božena – MGD Korenine iz Šentlamberta, Pavla Strel iz Škofje Loke in Marija Lajkovič iz Trbovelj.

35 evrov sta podarila Roman Marčun, s.p., iz Domžal in N. N. iz Novega mesta. Po 40 evrov so dodali Martin Kuralt iz Kranja, Marija Us Krasovec iz Ljubljane Šentvida, Ana Marija Muster iz Ljubljane, Katarina Hren iz Ljubljane, Katrina Potočnik iz Ljubljane, Olga Beber z Rakeka, Magda Sluga iz Sežane, Janez Dolenc iz Škofje Loke, Matej Vozel iz Višnje Gore in Milena Žnidaršič z Vrhnike. 45 evrov je prispeval Franc Rojnik iz Laškega, po 50 pa Magdalena Pušavec iz Cerkelj, Jožefa Pestotnik iz Črnuč, Katja Mrcius iz Izole, Ernest Pramenko iz Kamnika, Jožefa Petač iz Kranja, Milena Mavrič iz Krke, ZB za vrednote NOB Ljubljana Center, Luka Omrčen iz Ljubljane, Gabrijela Kokar iz Ljubljane, Ivan Winkler iz Ljubljane, Marija Nik z Loga, Jožica Vrbek iz Maribora, Ema Jankovič iz Mengša, Lea Posega iz Pivke, Meta Novak iz Prestranka, F. S. iz Sevnice, Sonja Madeljc iz Sežane, Anica in Ivan Lorbek iz Šentjanža, Matjaž Škrlj iz Škofljice, Maksi Podlesnik iz Velenja, Andrej Obu, s.p., iz Velenja in Branko Balantič iz Žirov.

Po 60 evrov sta podarila Ivica Žitnik iz Ljubljane in R. M. iz Ljubljane. 85 evrov je podaril N. N. iz Celja, po 100 evrov pa Vinko Šuštaršič iz Augsburga, družina Kovačič iz Braslovč, Antonija Žumbar iz Cirkulan, Klemen Legat iz Lesc, Cirila Knez iz Ljubljane, Matex, d.o.o., iz Logatca, N. N. iz Petrovč, Tri krone, d.o.o., iz Škofje Loke in Robert Justin iz Škofje Loke. 130 evrov je podaril Marjan Jakoš iz Ljubljane Dobrunje, 200 evrov Jože Dragan iz Slovenskih Konjic, 300 evrov Metka Hajdinjak iz Ljubljane, 400 evrov Pace, d.o.o., iz Kranja, 500 evrov pa je podaril MLN, d.o.o., iz Ljubljane.

Poglejmo, koliko denarja ste namenili posameznim družinam. Družini Petrovič je 60 evrov namenila Marija Gašperšič z Jesenic, družini Pinter je 40 evrov podarila Ana Podjed iz Žanice, 545 evrov pa zaposleni na Dnevniku, d.d., iz Ljubljane. Družini Poročnik je 40 evrov podaril Mitja Škrbec iz Starega trga, 50 evrov pa Andreja Kastelic iz Šmartnega pri Litiji. Družini Seničar je 20 evrov namenil Ivan Jovan iz Mislinje, 30 evrov pa Marija Drgan iz Novega mesta. Družini Strazberger je 50 evrov podarila Andreja Kosem Dvoršak z Jesenic, prav toliko tudi Marija Grbec z Vrhnike, 200 evrov pa Franc Bergant iz Radovljice.