Združene države so bolj ali manj samozadostne in so v visoki produktivnosti manj občutljive za azijsko konkurenco.

Če ni visokih stopenj rasti v Evropi, jih ni niti pri nas. Na silo se ne da prodajati in mi tudi sile nimamo. Lisica ima lahko še tako globoko željo po zajčku, če zajčka ni, ostane lačna.

Vsaj tretjina podjetij v Sloveniji je prezadolženih, še več pa jih je brez zadostnega lastnega kapitala, kapitalizma brez kapitala pa ni. Vsak dobavitelj, ki pošilja blago prezadolženemu podjetju, bo prej ali slej ostal brez plačila.

Zadolževanje držav povečuje količino denarja v obtoku. Večja količina denarja v obtoku pa ustvarja inflacijo, ki razvrednoti obratni kapital, plače in pokojnine. Kača se ugrizne v rep.

Nemško upiranje zadolževanju držav na jugu Evrope ni hudobija, ampak prizadevanje, da bodo zaposleni in upokojenci tudi jutri lahko kupili za plačo enako količino žemljic (in drugega) kot včeraj in ne samo pol toliko.

Razvrednoteni evro pomeni, da bodo Evropejci za enako količino evrov kupili manj plina, nafte ali riža, pomanjkanje pa je mnogo hujša nadloga kot draginja.

Edina pot Slovenije in Evrope je, da se z bolečimi reformami prilagodimo razmeram, pogojem dela in poslovanja na globaliziranem trgu.

Janez Škulj, Velike Lašče