Aktualni minister za pravosodje se je odločil za reformo slovenskega zaporskega sistema, zato lahko pri tem projektu računa tudi na podporo SDOS – Konference sindikata UIKS, saj smo, kot reprezentativni sindikat, že davnega 11. septembra 2009 takratnemu ministru za pravosodje predlagali temeljito reorganizacijo generalnega urada Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij, ki bi moral učinkoviteje zagotavljati materialne in kadrovske potrebe zaporskega sistema ter v celoti izvrševati logistično, usmerjevalno, izobraževalno ter nadzorno vlogo, v nasprotnem pa smo predlagali ukinitev generalnega urada oziroma vzpostavitev stanja pred 1. marcem 1995, ko je te naloge, veliko uspešneje in ceneje, opravljal takratni Sektor za izvrševanje kazenskih sankcij pri ministrstvu za pravosodje s petkrat manj zaposlenimi, kot jih ima sedanji Generalni urad URSIKS. Predlagali smo implementacijo zaporskega sistema Svobodne države Bavarske, ki smo si ga od blizu ogledali leta 2007, vendar so naš predlog na GU URSIKS le posmehljivo zavrnili.

V slovenskem zaporskem sistemu nimamo ustreznih strokovnih normativov, ki bi jih morali izdelati na podlagi ustreznih presoj delovnih procesov ter interdisciplinarnih strokovnih presoj, od varnostnih, pravnih, pedagoških, kriminoloških do socialnopsiholoških, zdravstvenih in drugih znanstvenih disciplin, na katerih naj bi temeljilo moderno in strokovno učinkovito penološko delo oziroma izvrševanje kazni zapora ter ukrepov pripora in uklonilnega zapora ter oddaje v prevzgojni dom.

Govoriti o neki optimistični viziji izvrševanja kazni zapora je strokovno licemerje, saj večini obsojencev ne zagotavljamo dela, še manj ustrezen nivo strokovne in varnostne obravnave. Nimamo primernega sistema učinkovitega izobraževanja in usposabljanja novosprejetih pravosodnih policistov in drugih strokovnih delavcev, saj je aktualno usposabljanje in izobraževanje prekratko in vsebinsko precej pomanjkljivo. Nedopustno je, da se zavestno opušča permanentno izobraževanje in usposabljanje pravosodnih policistov, še posebej ko gre za specializacije in znanja učinkovite samoobrambe ter borilnih veščin.

Dr. Dragan Petrovec z Inštituta za kriminologijo Pravne fakultete v Ljubljani delo Dušana Valentinčiča ocenjuje kot zelo dobro, kar je seveda povsem legitimno, vendar pa na drugi strani, brez milosti in dolžnega spoštovanja, spotakne Jožeta Podržaja, ki mu očita »premalo občutka za človekove pravice« ter izrazi bojazen, da bo na novem položaju zgolj izvrševalec »vizij« ministra Pličaniča, ki bi naj sledil »slabim zgledom z zahoda – privatizaciji, centralizaciji in še čemu«. Bojim se, da dr. Petrovec marsičesa ne ve, saj na svoji koži še ni občutil materialnih omejitev zakona o uravnoteženju javnih financ, ki ga, za razliko od zapornikov, pravosodni policisti in drugi zaporski uslužbenci še kako občutijo. Razrešeni generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Dušan Valentinčič je svoje videnje varčevanja usmerjal predvsem v zmanjševanje števila pravosodnih policistov pri varovanju zapornikov v zaporih in spremstvih zapornikov na sodišča ter v zdravstvene ustanove. Da bi ohranil trend povečevanja ugodnosti in pravic zapornikov (obsojencev, pripornikov in oseb v uklonilnem zaporu), je zavestno zanemaril slabšanje zdravstvenega stanja vse večjega števila delovno izgorelih pravosodnih policistov, ki ne smejo voziti službenih vozil, nositi orožja, delati v nočnem času, delati polnega delovnega časa in podobno.

Ne bom posebej ocenjeval dela Dušana Valentinčiča, vendar pa ne morem mimo grobe diskvalifikacije Jožeta Podržaja, ki že dve desetletji uspešno vodi največji ter varnostno in strokovno najzahtevnejši zapor v državi. Pa naj akademska stroka reče, kar hoče, moral je imeti svojo vizijo, da mu je uspelo, saj neke skupne slovenske penološke vizije enostavno ni. Prepričan sem, da dr. Senko Pličanič ni »kavboj z zahoda«, ki bi s pomočjo Jožeta Podržaja privatiziral slovenske zapore. Zagotovo pa slednji ne bo svoje vizije iskal skozi raziskave Inštituta za kriminologijo, kjer so leta 2011 za 17.000 evrov davkoplačevalskega denarja »strokovno ugotovili«, da se obsojenci najboljše počutijo v odprtih oddelkih zaporov.

Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije