Naslov članka je žaljiv in sporen, saj inšpekcija stanja v naših prostorih ni nikoli označila za svinjarijo. Kaj takega ne izhaja iz dokumentacije, ki jo je inšpekcija izročila podjetju, niti iz ustnih izjav inšpektorjev. V obratu slovenskega družinskega podjetja Benedict namreč sledimo vsem HACCP zahtevam in sledljivosti. V naših prostorih se večkrat letno in vedno nenapovedano izvajajo inšpekcijski nadzori Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pri Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), pa nikoli doslej (obstajamo pa 20 let) nismo prejeli prepovedi proizvodnje ali bili deležni prekrškovnih sankcij zaradi higienskega stanja. Prav tako inšpekcija nikoli ni ugotovila prisotnosti psov v proizvodnih in skladiščnih prostorih. Vsi zaposleni v proizvodnji imajo uniformo in obutev, ki se uporablja izključno za proizvodnjo, tudi higienske kape. Kar vse je nasprotno od zapisanega v članku. Drži pa dejstvo, da se v proizvodnji poslužujemo ponovnega topljenja čokolade, a je novinar izpustil pomembno dejstvo, da le v primeru, ko se ta poškoduje že v proizvodnji pri odstranjevanju iz modela.

V članku je bilo objavljenih deset fotografij, ki nikakor ne predstavljajo dejanskega stanja v naših poslovnih prostorih. Predstavniki podjetja o tem fotografiranju nismo bili obveščeni in zanj nismo podali soglasja. Zagotovo jih tudi ni posnel novinar Dnevnika, saj v naših prostorih nikoli ni bil. Novinarjevo izjavo v članku, da je uredništvo Dnevnika prejelo prijavo in obsežno slikovno gradivo, pa dopolnjujemo s podatkom, da so fotografije nastale zaradi spora med našim podjetjem in eno od praktikantk, ki je fotografije posnela ne samo po zaključku 15-urnega neprekinjenega proizvodnega dela, pač pa je tudi namestila določene scene.

Novinar se v obravnavanem članku sklicuje tudi na inšpekcijo, a je podatke o inšpekcijskih pregledih podal povsem neobjektivno in prirejeno namenu članka. Zato je v zvezi s tem člankom utemeljeno povedati, da nas je zaradi nadzora nad alergeni dne 20. decembra 2013 nenapovedano obiskala inšpekcija. Takrat je bila zaradi neobvladovanja alergenov, kot dejavnikov tveganja v procesu proizvodnje, izdana upravna odločba tj. začasna prepoved prodaje čokoladnih pralin, ki bi lahko vsebovale arašide in ne začasna prepoved izvajanja dejavnosti, kot trdi novinar. Dosledno smo upoštevali usmeritve inšpekcije in deklaracijo na izdelkih ustrezno popravili, kar je omogočilo, da smo lahko nadaljevali s prodajo. Zaradi anonimne prijave nas je 7. februarja letos inšpektorica ponovno nenapovedano obiskala. Ta je ob svojem obisku nesporno ugotovila, da objavljene fotografije niso odraz dejanskega stanja. S proizvodnjo smo ves čas nemoteno nadaljevali. Dne 14.02.2014 nam je bila vročena odločba, s katero so nam naložili odpravo nekaterih higienskih pomanjkljivosti majhnega pomena, ki smo jih do 19.02.2014 v celoti odpravili in kar izhaja iz zapisnika UVHVVR z dne 19.02.2014. Če bi bile v prostorih res storjene tako hude in obsežne higienske nepravilnosti, kot jih v obravnavanem članku prikazuje novinar, jih ne bi zmogli odpraviti v pičlih dveh delovnih dneh in to ob rednem proizvodnem delu! Nikakor tudi ni res, kot trdi novinar, da je bil uveden dodatni prekrškovni postopek zaradi neizvedbe ukrepov iz prve odločbe. In ponovno izpostavljamo, da nam inšpektorica tudi tokrat ni prepovedala opravljanja dejavnosti.

Novinarjevemu namigovanju, da stanje v naših proizvodnih in skladiščnih prostorih sodi bolj v katero od držav tretjega sveta, pa odločno nasprotujejo prejeta nagrada inštituta ITQI dve zlati zvezdici na Superior taste awards in izvoz tretjine izdelkov v Italijo, Avstrijo, Nemčijo, Nizozemsko, Dubaj…

Luka Fojkar, direktor

Benedict, d.o.o.,