Naravnost: na strani 16 (mislim, da 16, saj stran ni označena) je v članku iz Firenc za neko hrano uporabljen naslov: Ultimativna poslastica za mesojedce, na strani 13 pa gospod, dolgoletni politik, govori o argumentu, »ki še pije vodo«.

Lepo prosim pisce teh izrazov, da pojasnijo, kaj kateri pomeni. Saj mi prvi, »ultimativno«, diši po poslednjem, zadnjem (pagat ultimo!) florentinskem zrezku, ki ga bom kdaj pokusil (potem pa ?), pri drugem pa ne vem, ali je to, da pije vodo, dobro ali pa slabo.

SSKJ ne o enem ne o drugem ne govori, vsaj ne v smislu, ki sta mu ga pisca namenila.

»Ultimativno« sem zasledil pri reklamiranju nekega avtomobila, ki ga, ultimativno, ne bi želel niti preizkusiti!

Za pitje vode pa sem našel zelo lepo in spodobno pojasnilo na facebooku: citiram:

»Neumen in butast izraz, da nekaj pije vodo, izhaja iz »drži vodo«. Lonec namreč drži vodo, če ne pušča. Drži vodo nekaj, kar ima trdne temelje, nekaj, kar ne pušča, kar prestane preizkus. Potem pa se je našel nekdo, ki mu te stvari ne gredo od rok, in je v javnosti izjavil, da nekaj pije vodo, in se je začelo. Primeri nepravilne rabe so tudi levja usluga (medvedja usluga) ali medvedji delež namesto pravilnega levjega deleža pa trn v očesu namesto trn v peti, da gre nekaj nekomu dobro od nog (namesto od rok), in še bi lahko naštevali.«

Dragi novinarji in politiki (pa tudi drugi), vsaj za jasnost (če ne zahtevam preveč, tudi za slovenskost) svojih izjav se potrudite.

En del vaših volilcev in/ali bralcev ceni tudi to!

P. S.: Na prispevek »Javno vprašanje kandidatom za evropske poslance«, ki je na isti, 13. strani Dnevnika, je bilo sramotno malo odgovorov (1!). Tudi to bomo volilci upoštevali!

Janez Mramor, Polje