Argument, da gre za turistični vodnik iz leta 2006, me močno zabava. Najprej zato, ker bi prav vi morali zagovarjati dejstvo, da take publikacije pač vedno ciljajo na daljše obdobje, namenjene so večletni prodaji in ravno zato je zdaj tudi ta prišla v roke tujih predstavnikov. Drugič pa zato: je bila zgodovina Slovenije leta 2006 kaj drugačna, kot je danes? No, res je šlo za čas, ko je v vladajoči politiki vladalo prepričanje, da je zgodovino treba nenehno revidirati v skladu z dnevnimi potrebami. In res je izdajateljico, Mladinsko knjigo, vodil človek, ki je aktivno sodeloval z Zvonom, ki je založbo kasneje potopil...

Očitek, da sem prebrala le prvo stran, je pač žalitev tam, kjer vam zmanjka pojasnila. Pisala sem v 3200 znakih, kolikor jih komentar dovoljuje, in zato zgolj o poglavju Zgodovina. (Ne želite si, da bi spregovorila še o čem drugem, denimo o vašem videnju Gosposke ulice, o vseh nabožnih spomenikih, pa niti besede o industrijskem in kulturnem razcvetu v času socializma, pa o galerijah, jazz klubu, o nekdaj najpomembnejšem smučarskem središču itn., kot bi bilo mesto dom katoliških upokojencev.)

V Zgodovini ste v prvem odstavku našteli, kronološko popolnoma pobrkljana, naslednja dejstva, navajam jih striktno po vašem vrstnem redu, brez izpuščanja: MB je drugo največje mesto, obiskala sta ga dva papeža, oblegali so ga Turki, »med drugimi velikimi dogodki pa sta bila obisk Franca Jožefa in Adolfa Hitlerja«, vanj je bil premeščen sedež nadškofije, ki jo je izpeljal »edini blaženi Slovenec Anton Martin Slomšek«, Maister je začrtal mejo. Nato se spet vrnete v 12. stoletje, ko je bil zgrajen grad na Piramidi (od katerega že zdavnaj ni ostalo prav nič), in pojasnite pomen nemškega imena mesta (Marburg). To je to. To so za vas relevantni zgodovinski podatki o mestu. Taka selekcija pa je natančno to, kar sem zapisala v komentarju: strahovito nestrokovno in ideološko jasno onesnaženo prikazovanje »zgodovine«.

Tanja Lesničar - Pučko