A ko sem slišal utemeljitev te iniciative, ki jo je podal eden od omenjenih strokovnjakov, nekdanji predsednik ustavnega sodišča dr. Janez Čebulj – naj ga citiram: »Tukaj ne glede na odločbo o Ankaranu ustavno sodišče kljub temu ne more mimo delitve oblasti in mimo 87. člena ustave, ki govori o zakonodajni pristojnosti državnega zbora si vzeti pravico izdati zakon kot trajni akt, v katerega zakonodajalec ne bi mogel poseči!« – sem se spomnil njegove opredelitve takrat, ko je ustavno sodišče odločilo o ustanovitvi občine Ankaran, jo poiskal, našel in znova pozorno prebral. Čisto nekaj drugega in nasprotnega od onega, kar je povedal danes.

Preberimo, kar so zapisale Primorske novice 13. julija 2011: »Kot pravi Janez Čebulj,  je ustavno sodišče ugotovilo, da so izpolnjeni pogoji za ustanovitev občine Ankaran in ni možnosti, da bi zakonodajalec odločil drugače. Zato je sodišče 's tehniko, ki ji v ustavnopravni terminologiji pravimo način izvršitve odločitve ustavnega sodišča', določilo ustanovitev občine Ankaran, pojasnjuje. Dodaja, da ima ta način izvršitve moč zakonske norme. 

To pomeni, da bo ta del izreka odločbe ustavnega sodišča z dnem uveljavitve postal sestavni del zakona o ustanovitvi občin in določitvi njihovih območji. Ustavno sodišče je pravzaprav ta zakon dopolnilo z določbo o ustanovitvi občine Ankaran in je s tem namesto zakonodajalca storilo to, kar njemu v več poskusih ni uspelo. 

Pri naslednjih lokalnih volitvah leta 2014 bo tako treba kot sestavni del zakona o ustanovitvi občin šteti tudi to odločbo ustavnega sodišča in razpisati tudi volitve v občini Ankaran.

Ne gre pa pri današnji odločitvi ustavnega sodišče za nikakršen poseg sodne veje oblasti v zakonodajno. 'Sklicevanja poslancev, ki sem jih slišal že pri prejšnji odločbi, ki so navajali, da če tehtajo med odločbo ustavnega sodišča in ustavo, pri njih pretehta ustava, so neprimerna. Ustavna odločba ni nič drugega kot razlaga in interpretacija ustave. In je kot taka obvezna za vse, tudi za zakonodajno in izvršilno vejo oblasti,' še pojasnjuje nekdanji ustavni sodnik.«  

Neverjetno! Čebuljev preobrat za 180 stopinj! Če ne gre seveda za kakega soimenjaka?! No, in ko sem to videl, sem vase preklical namero, da bi se podpisnikom deklaracije proti občini Ankaran opravičil. Nasprotno, širim krog komplikatorjev in neproduktivcev tudi onstran politično vodenih poslancev. Me pa čudi, da je zraven tudi dr. Miro Cerar, ki kot novopečeni voditelj svoje stranke zaprisega na spoštovanje sodstva in instituciji pravne države.

Umirite strasti, gospodje, dopustite, da se ta uboga in od mnogih nezaželena občina konstituira, da shodi, in šele potem ji dopovejte, da bo bolje hodila, če se bo vrnila v objem starejše in močnejše sestre, a seveda v vzajemno spoštljivem in ljubečem odnosu.

Aurelio Juri, Koper