Prehranjenost otrok oziroma debelost je povsem biološki pojav, ki je posledica prevelikega vnosa kalorij. Tudi v obliki sladkorjev, škroba, hidratov. Telo pač to spremeni v maščobno tkivo. Temeljni vzrok tega pojava je neravnovesje, ki je posledica načina življenja.

Razlog mojega pisanja pa bo predlog, da mora vsakdo, naj gre za poslance, novinarje ali kogar koli, ki navaja kakršne koli statistične podatke, jasno navesti, kdo, kdaj in na kakšnem vzorcu je bila raziskava narejena. Vse ostalo je zavajanje. In zloraba statistike.

Recimo podatek, da povprečen Slovenec popije 43 litrov alkohola na leto, pomeni, da morajo tudi naši otroci zvrniti dnevno po tri decilitre vina. Podatek, da otrok v Sloveniji popije 0,7 litra sladkih pijač na dan, pomeni, da to statistiko dela nekdo, ki nima oziroma ne pozna otrok.

Teh neumnosti ne ustavi nihče.

Še najbolj absurdno pa je to, da je prehranjenost najpogosteje posledica psiholoških dejavnikov, redkeje bioloških. In v diskusije o rešitvah se nikoli ne vključuje ključnega dela stroke – psihologije. Še manj zdrave kmečke pameti.

Način vplivanja na ljudi so medijska sporočila. In na dotičnem ministrstvu naj pač najdejo denar za kampanjo – živi manj sladko. Večina pijač z vsebnostjo sladkorja se lahko redči v razmerjih od 50 do 75 odstotkov. Torej dobiš iz litra pijače tri ali več. In s tem zmanjšaš vnos sladkorja v telo. Ampak to bi morali ljudje, ki so na plačilni listi proračuna, vedeti, ne da se o tem piše v pismih bralcev.

Mitja Vilar, Šmarje - Sap