Skupna izjava za javnost Strokovnega sveta Slovenske fundacije za poslovno odličnost, Strokovnega sveta Slovenskega združenja za kakovost in odličnost ter Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo Urada RS za meroslovje

Oglašamo se v povezavi s člankom »Benčini posli z državnimi podjetji«, objavljenim v Dnevniku dne 5. 1. 2013. Ne glede na to, da je v članku govora o Slovenskem združenju za kakovost in odličnost (SZKO) in njenem predsedniku, se nekako posredno dotika tudi dolgoletnih prizadevanj Slovenske fundacije za poslovno odličnost (SFPO) in Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo Urada RS za meroslovje (MIRS), za bistveno bolj razširjeno uporabo v praksi preverjenih pristopov za doseganje odličnosti v slovenskih organizacijah, tudi ISO-standardov in evropskega modela odličnosti EFQM. Poleg tega se na podlagi kriterijev tega modela ter Zakona o priznanju RS za poslovno odličnost od leta 1998 podeljuje najvišje državno priznanje podjetjem in javnim ustanovam po vzoru evropske nagrade za odličnost iz Bruslja na enak način kot v ostalih državah EU.

Ob številnih menedžerskih orodjih in tehnikah v splošni rabi omogoča evropski model odličnosti EFQM celovit pogled na organizacijo s (samo)ocenjevanjem, kjer določimo prednosti in področja, ki so potrebna izboljšav, in tudi točke, ki kažejo, na katerem mestu se organizacija nahaja na poti k odličnosti. Mogoče ga je uporabljati za ugotavljanje tako primernosti uporabljenih menedžerskih pristopov, kot za oceno rezultatov vseh deležnikov (odjemalcev, zaposlenih, lastnikov in družbe). Lahko ga uporabljamo v povezavi s katerim koli od številnih vrst orodij, odvisno od potreb in dejavnosti organizacije, kot splošno ogrodje za razvoj inovativnosti in trajnostne odličnosti za izboljšanje konkurenčnosti. Pomembno je tudi, da uporaba modela odličnosti EFQM ni povezana z velikimi finančnimi vložki, temveč je odvisna predvsem od zaveze najvišjega vodstva organizacij temeljnim načelom odličnosti.

Podporo modelu odličnosti EFQM je izrazil tudi predsednik Sveta Evropske unije, Herman van Rompuy, ki je dejal, da se vse evropske organizacije, tako v javnem in zasebnem sektorju soočajo z novimi izzivi ter da večji pritisk konkuriranja na svetovnem trgu z omejenimi sredstvi pomeni, da moramo vsi sodelovati za zagotovitev prihodnje blaginje nam in prihodnjim generacijam. Poudaril je še, da model EFQM zagotavlja okvir, ki spodbuja sodelovanje in inovacije, ki jih bomo potrebovali, da bi zagotovili doseganje tega cilja.

Prepričani smo, da je doseganje odličnosti ključnega pomena za dolgoročni razvoj in obstoj vsake organizacije, tudi države. Neprestano izboljševanje, ki temelji na sodelovanju, je nikoli končan proces. Težnja k doseganju odličnosti je pot k družbeno odgovornemu ravnanju organizacij, pot k trajnemu preživetju in razvoju v konkurenčnem, globalno povezanem gospodarstvu, katerega integralni del je naša država.

Z nekaterimi navedbami v omenjenem članku se ne moremo strinjati (npr. v smislu, da so v ozadju kakšni posebni interesi, lobiji, ipd.), saj gre pri modelu odličnosti EFQM za širši evropski sistem, v Sloveniji pa je uporaba teh kriterijev posebej opredeljena in določena z Zakonom o priznanju RS za poslovno odličnost. Izredni uspehi širše uporabe modela odličnosti EFQM v nekaterih s Slovenijo primerljivih regijah v EU (kot denimo Baskija) bi nam lahko bili zgled in spodbuda.

V dosedanjem delu na področju razvoja odličnosti v Sloveniji lahko prepoznamo mnogo naporov in dosežkov posameznikov in organizacij, ki jih je vredno poznati in biti nanje ponosen.

Strokovni svet Slovenske fundacije za poslovno odličnostStrokovni svet Slovenskega združenja za kakovost in odličnostMinistrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo Urad RS za meroslovje