Društvo bo v sklopu obeležitve praznika slovenskih planincev med drugim pripravilo prikaz starih lokalnih ljudskih običajev - žagarjev in gozdarjev. Udeleženci si bodo lahko ogledali tudi prikaz dejavnosti vodnikov Planinske zveze Slovenije in dela Gorske reševalne službe. Ob tem se bodo lahko seznanili z informacijo o razvojnih možnostih in predlogu zavarovanega območja Kamniško-Savinjskih Alp in informacijo o novi tematski planinski poti v Sloveniji - Via Alpina.

V zadnjem letu so namreč tudi slovenska planinska društva pristopila k nadelavi mednarodne pohodniške poti Via Alpina. Via Alpina je mednarodna pohodniška pot, ki povezuje celotne Alpe in poteka preko osmih alpskih držav. Projekt podpira tudi Evropska unija. V bližnji prihodnosti bodo na nekaterih mestih (večinoma planinskih kočah) postavljene tudi informacijske table o poti s kratkimi informacijami o trasi in z zemljevidom poti.

Slovenski gorski svet po podatkih Planinske zveze Slovenije letno obišče preko milijon in pol planincev. Večina turistov se v gore odpravi julija, avgusta in septembra, ko je na primer lani obiskalo gore in prenočilo v kočah skoraj 80 odstotkov vseh tujih in domačih turistov. V planinskih domovih in kočah pa se število ležišč v zadnjih letih zmanjšuje. V obdobju od leta 2000 do leta 2002 je bilo tako v planinskih kočah turistom na voljo okoli 6000 turističnih ležišč, leta 2003 šesto manj, lani pa 4650 ležišč.

Lani so v planinskih kočah zabeležili približno 22.000 tujih turistov, od tega jih je največ iz Nemčije, in sicer 20 odstotkov, 15 odstotkov jih je bilo iz Češke, trinajst odstotkov odstotkov iz Hrvaške, enajst odstotkov iz Avstrije ter sedem odstotkov iz Italije in drugih držav.

Planinska zveza Slovenije nadaljuje tradicijo Slovenskega planinskega društva, ki je bilo ustanovljeno 27. februarja 1893 v Ljubljani. Osnovna planinska dejavnost se dogaja v 245 planinskih društvih, ki so organizirana skorajda po vsej Sloveniji. V društva je vključenih več kot 50.000 članov, skoraj polovica članov pa je mlajša od 26 let. V Sloveniji je tudi 7000 kilometrov planinskih poti, ob katerih je prek 170 planinskih koč, zavetišč in bivakov. Planinska zveza je od leta 2002 tudi članica Olimpijskega komiteja Slovenije - Združenja športnih zvez.