Iskreno upamo, da nam s tem ignoriranjem MDDSZEM ne sporoča, kolikšen pomen daje mnenju direktorjev, podpisnikov protesta, in kaj ministrstvu pomeni grožnja dodatnih poslovnih težav domovom z več kot petsto zaposlenimi in še dvakrat toliko stanovalci? Če bi upoštevali še tiste domove v regiji, ki se prav tako bojijo posledic povečane ponudbe (beri: kapacitet v javni mreži), podpisa pa si zaradi strahu pred sankcijami ministrstva niso upali prispevati, bi bile številke podvojene.

Ponovno poudarjamo, da ne nasprotujemo ne reševanju problema stanovalcev in zaposlenih v preboldskem domu ne gospodarni uporabi novega objekta. Trdimo pa, da je povečevanje kapacitet v domovih naše regije nedopustno, saj je poleg nezasedenih 90 mest v Preboldu v regiji prostih še vsaj 40 postelj. To z drugimi besedami pomeni, da bo brez premišljenega programa v domovih regije prostih še več postelj, preboldski dom pa bo poslovni bolnik, ki se bo polnil prepočasi in nosilcu dejavnosti nujno povzročal izgubo. Koga ali kaj torej MDDSZ rešuje?

Odgovorni upravljalec javne službe bi moral imeti izdelan celovit program, ki bi posegel na področje nestandardnih kapacitet v regiji z njihovo pospešeno odpravo (vsaj tistih s štirimi in več posteljami), ki bi poskušal upoštevati doslej spregledano možnost premestitve nepokretnih stanovalcev, starih nad 65 let, iz posebnih domov v splošne domove za starostnike, s čimer bi dosegli takojšnji, dvojni pozitivni učinek; znano je, da posebni domovi posebne obravnave potrebnih stanovalcev iz institucionalnega varstva praktično ne sprejemajo oziroma so čakalne dobe nerazumno dolge.

Ne nazadnje bi veljalo na vladnem nivoju preveriti tudi smotrnost porabe omejenih sredstev ZZZS za plačevanje (še posebno povečevanje) kapacitet v negovalnih oddelkih splošnih bolnišnic, saj je v njih cena negovalnega dne za primerljive storitve vsaj dvakrat višja kot v socialnovarstveni instituciji. S tem strokovnjakom ministrstva z več informacijami in širšim pregledom problematike ne želimo vsiljevati rešitev, ampak zgolj nakazujemo možne rešitve v našem okolju poznanih in reševanja potrebnih težav.

Podpisniki smo prepričani, da smo kljub morda različnim parcialnim interesom, sposobni dojeti argumente širšega, državnega interesa, če bi nam jih MDDSEM predstavilo. Hkrati imamo kot odgovorne poslovodne osebe, koncesionarji pa tudi kot pogodbeni partnerji predstavitev argumentov in načrtovanih ukrepov pravico od vas tudi zahtevati! Ne nazadnje ima do transparentnega delovanja pravico tudi javnost, ki bo posledice nedomišljenega delovanja tudi plačevala.

Direktorji domov celjske regije: Dragan Žohar, Špesov dom Vojnik, Kristina Kampuš, Pegazov dom Rogaška Slatina, Andreja Bukovič Štefan, Zimzelen Topolšica, Irena Vozlič, Lambrechtov dom Sl. Konjice, Jože Planinšek, Dom Sveti Jožef Celje, Janja Podkoritnik Kamenšek, Thermana Laško, Eva Lenko, Dom starejših Polzela, Marinka Hrnčič, Dom Lipa Štore, Mojca Hrastnik, Zavod svetega Rafaela Vransko