Kaj pa je alternativa podjetju? Otroško igrišče! To pa imate: Slovenija je država, zato je nekaj drugega kot podjetje. Kar pa pomeni, da je lahko le peskovnik!

Takole: lastnik podjetja Slovenija smo državljani. Izvolili – imenovali smo nadzorni odbor temu podjetju, t.j. parlament. Nadzorni odbor imenuje menedžerja oziroma predsednika uprave; mi naj bi imenovali predsednika vlade. Formalno pa smo to pristojnost prepustili predsedniku države. Trenutno prav tistemu, ki mi je najbolj ostal v spominu zaradi trditve, da država ni podjetje (država je torej peskovnik).

Moti vas, ker v teh razmišljanjih ni političnih strank. Ker trdim, da mora državo voditi menedžer (človek, ki se spozna). Kaj pa so praviloma vodje političnih strank? Profesionalni gobcači, ki nimajo pojma, kako se vodi skupino ljudi, da bo ta učinkovito dosegala svoj cilj. Politične stranke v podjetju – državi so samo različne vrste sindikatov. Si lahko zamišljate, da bi sindikati vodili podjetje? Saj bo v prvi težji situaciji propadlo. Ali je podjetje – država Slovenija kaj na boljšem?

Razlika je le, da se mora menedžer dogovarjati z več (socialnimi) partnerji (če že leseno vztrajate, da so politične stranke nekaj drugega kot sindikati). Ampak ideja, da naj bi ti intelektualni maloposestniki vodili državo! Velja vas prijeti za čelo (če so se vam koleščki obrnili v napačno smer). Pravzaprav bi to veljalo storiti vsem, ki menijo, da je le kapital tisto pravo, Človek pa: ko ga jebe, pomembne so materialne produkcijske sile. Človeka – delavca dobimo vendar zastonj (le malo morata dva migati z ritjo), materialne produkcijske sile pa: ja, te nam ne padejo izpod neba.

In naprej: vsak delavec v podjetju, preden ga angažirajo (sklenejo z njim delovno razmerje), mora skozi neki izbirni postopek (lahko samo pogovor, lahko pa tako imenovani psihotest). Ne dojamete, da so tudi volitve en tak izbirni postopek. V njem mi (lastniki države) izberemo menedžerja. Če na primer pek ve, da po zakonu niti ne sme skleniti delovnega razmerja (ker je obsojen za več kot 6 mesecev), se v izbirni postopek sploh ne bo prijavil. Nekateri pa so umsko še bolj ubogi kot ta pek: obsojeni na šestkrat daljšo kazen se je kljub vsemu prijavil v ta izbirni postopek. In strokovnjaški pravniki so čisto presrani, češ, kaj bo, če se bo lastnik tega podjetja – države odločal demokratično po načelu, da dve butasti ideji preglasujeta eno pametno.

Uroš Blatnik, Ljubljana