Kot poročajo mediji, bo kupec za tovarno odštel 5,1 milijona evrov, bo pa od države dobil pomoč v višini treh milijonov evrov. Za isti znesek, okoli dva milijona čiste kupnine, bo namesto kredita v tej višini namesto Slovenca lastnik Arabec. Sam tega ne razumem, zato javno sprašujem:

1. Kaj je počela politika (vlada, gospodarsko ministrstvo), ko je tovarna potrebovala finančno pomoč? Kdo je naročil banki, da mora razširiti jamstva za kredit na preostalo premoženje lastnika? Nehote lahko pomislimo, da so brneli med banko in politiko telefoni, ker je bil lastnik najbrž politično neprimeren.

2. Kakšni so in kako delujejo nadzorni mehanizmi? Ali je nadzorna banka/politika ta primer raziskala? Ali je proti vodstvu banke sploh kdo ukrepal zaradi neodgovornega pogojevanja za odobritev kredita. Pri tem je šlo za tristo industrijskih delovnih mest in za tovarno, ki je vezana skoraj izključno na prodajo v tujino! Kaj pa vlada, je tiščala glavo v pesek?

3. Ali bo DZ, ki za vsako figo ustanavlja preiskovalne komisije, posegel v to zgodbo in ugotovil, kateri strici iz ozadja so to povzročili? Ali bodo mogoče politične stranke, kot so na primer SLS, SDS, NSi, zahtevale kakšno izredno sejo? Ne, nič takega se najbrž ne bo zgodilo. Zato, ker politiki ne morejo krotiti svojih prstov, zaradi svojega neodgovornega mešetarjenja in izstavljanja političnih računov. Zgodba s to papirnico bo šla pod arabsko preprogo.

4. Kdaj se bo ponovila takšna zgodba s kakšno Krko, Kolektorjem itn., saj te še vedno obvladujejo Slovenci? S Telekomom in še s petnajstimi se to že dogaja, s Heliosom in z Mercatorjem se je že podpisovalo prodajne pogodbe! Zdaj je že kristalno jasno, kaj je definicija nacionalnega interesa: gospodarstvo mora imeti tujega lastnika, domačini so lahko le dobro ali slabo plačana delovna sila. Sic! Kaj pa provizije?

Franci Gerbec, Kremenica