Dne, 2. 12. 2014 je bil ustanovljen slovenski odbor združenja TICCIH (The International Committee for the Conservation of the Industrial Heritage), ki se ukvarja z vprašanji varovanja industrijske dediščine in je glavni svetovalec organizacij UNESCO in ICOMOS za področje industrijske dediščine. Odbor združuje strokovnjake različnih strok, ki se v slovenskem prostoru ukvarjamo s problematiko varstva tovrstne dediščine.

Na ustanovnem sestanku smo obravnavali tudi perečo problematiko ohranitve Rakuševega mlina, ki je v lasti MOC in za katerega je že pridobljeno soglasje za rušenje.

Ker gre za edini tovrstni ohranjen proizvodni objekt ne le na Celjskem, ampak v širšem slovenskem prostoru, menimo, da je nujno storiti vse, da ga ohranimo. S svojo lego na stičišču mestnega središča in praktično popolnoma porušenega historičnega industrijskega območja Gaberje je mlin še zadnji ostanek pričevalnosti pomembnega obdobja celjske zgodovine.

Številni domači in mednarodni primeri kažejo, da je s pravilnim pristopom, dobro voljo in vizionarskim pogledom mogoče uspešno združiti ohranjanje dediščine in jo nadgraditi s projekti v dobrobit vseh vpletenih.

Kot lastnika tega pomembnega spomenika industrijske dediščine vas pozivamo, da nemudoma ustavite vse aktivnosti okrog rušitve objekta in preučite vse možnosti za ohranitev in revitalizacijo tega izredno pomembnega kulturnega spomenika. Hkrati Vas naprošamo, da omogočite dostop strokovnjakom, ki bodo po natančnejših analizah preučili možnost ohranitve vsaj dela spomenika.

V imenu Slovenskega odbora TICCIH/SI: doc. dr. Sonja Ifko, Fakulteta za arhitekturo, Univerza v Ljubljani; Irena Marušič, Tehniški muzej Slovenije; dr. Nina Vodopivec, Inštitut za novejšo zgodovino; Egon Ravbar; Mateja Urbančič, Civilna iniciativa Brkini; Jasmina Klopčič, Civilna iniciativa Brkini; Goran Završnik, Kulturno društvo Priden možic; Marko Kumer, Medobčinski muzej Kamnik