Težave v VDC INCE Mengeš so prisotne že več kot desetletje in segajo v čas pred imenovanjem Vladke Pacek za direktorico INCE. Tudi razprtije med zaposlenimi v INCE segajo že leta nazaj, v zadnjem obdobju pa so se vedno bolj stopnjevale. Dejstvo je, da je Vladka Pacek kot v. d. direktorice aktivno pristopila k razreševanju dolgoletnih konfliktov med zaposlenimi ter tudi k sankcioniranju delovnopravnih kršitev zaposlenih delavcev v INCE, kar je povzročilo odpor in nasprotovanje.

Vsi postopki, ki so bili sproženi zaradi suma kršitev delovnih obveznosti s strani zaposlenih, so bili po našem vedenju vodeni strokovno in skladno z zakoni. Trditev, da so se tri delavke edine upale zoperstaviti v. d. direktorice in so zato dobile odpoved pogodbe o zaposlitvi iz krivdnih razlogov, je po naših informacijah netočna. Sicer pa bo o utemeljenosti oziroma neutemeljenosti odpovedi odločilo delovno in socialno sodišče, kamor so vse tri delavke vložile zahtevo za sodno varstvo.

Zaradi slabih razmer v kolektivu je bil sklican zbor delavcev, na katerem so bili prisotni tudi predstavniki ministrstva in predsednik Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije, na ministrstvu pa so bili tudi sestanki, na katerih je bila obravnavana problematika zavoda. Pripojitev INCE k drugemu varstveno-delovnemu centru je bila omenjana kot ena od možnih rešitev, ki bi bila potrebna za racionalizacijo poslovanja in ureditev delovnih procesov ter odnosov v kolektivu.

Na koncu želimo še enkrat opozoriti, da se težave v INCE vlečejo že več let. S problematiko smo seznanjeni in jo želimo rešiti. Čudi pa me nekritičen odnos vpletenih do dogajanja v INCE Mengeš in nekorektno obtoževanje, ki ne koristi nikomur, še najmanj varovancem, katerim je zavod pravzaprav namenjen.

Mag. Nace Kovač

v. d. generalnega direktorja

Direktorat za socialne zadeve